4569673-384x582.jpg

Przepuklina u dzieci

U niemowląt występuje najczęściej przepuklina pępkowa. U nieco starszych dzieci przepuklina pachwinowa.
4569673-384x582.jpg
Przepuklina to przemieszczenie narządów jamy brzusznej, zwykle jelit, poza jej obręb. U niemowląt występuje najczęściej przepuklina pępkowa. U nieco starszych dzieci przepuklina pachwinowa: w połowie przypadków pojawia się przed pierwszymi urodzinami.

Rodzaje przepuklin i ich objawy
1.
Przepuklinę pępkową u dzieci łatwo rozpoznać – w okolicy pępka pojawia się bezbolesne uwypuklenie. najczęściej otwór przepuklinowy sam zarasta w pierwszych latach życia.
Może ono zniknąć samo, bez leczenia (odchodzi się już od przyklejania plastra, mającego wzmocnić mięśnie brzucha

Czytaj: przepuklina pępkowa u dzieci

2. Pachwinowa występuje częściej u chłopców niż u dziewczynek. Zwykle jest prawostronna i ma charakter wrodzony. Widać ją zazwyczaj jako uwypuklenie lub obrzęk w okolicy pachwinowej,
Uwypuklenie łatwiej zobaczyć, kiedy dziecko płacze, robi kupkę albo w trakcie wysiłku (np. krzyk).

Jak się leczy?
Przepuklina pępkowa nie więźnie, najczęściej otwór przepuklinowy sam zarasta w pierwszych latach życia. Zabieg operacyjny jest wskazany tylko wtedy, gdy dolegliwość utrzymuje się u malucha powyżej czwartego roku życia.). Dziecko należy jak najczęściej kłaść na brzuszku i starać się by jak najmniej płakało.
Natomiast wszystkie dzieci z przepukliną pachwinową powinny być zoperowane, bo dolegliwość nie ustąpi sama. Niektórzy chirurdzy dziecięcy operują przepuklinę pachwinową, gdy tylko zostanie rozpoznana. Jednak gdy nie jest duża i nie występują niepokojące objawy, zaleca się odczekanie przynajmniej do trzeciego miesiąca życia dziecka (w przypadku wcześniaków czeka się do szóstego miesiąca). Zabieg operacyjny nie należy do skomplikowanych. Polega na zszyciu mięśni tak, aby zakryć otwór, przez który wydostawała się przepuklina. Malec przebywa w szpitalu krótko i szybko wraca do zdrowia.

Powikłania:
Groźnym powikłaniem jest uwięźnięcie przepukliny pachwinowej. Jeśli pętla jelitowa dostanie się do kanału pachwinowego i ulegnie obrzękowi, nie będzie mogła cofnąć się do jamy brzusznej. Jest to niebezpieczne, gdyż pętle jelitowe uciśnięte w kanale pachwinowym bywają przyczyną niedrożności przewodu pokarmowego. Dłużej utrzymujący się ucisk może doprowadzić do martwicy ściany jelit, a nawet perforacji. W przypadku uwięźnięcia szybko potrzebna jest pomoc lekarska. Jeśli więc u Twojego dziecka rozpoznano przepuklinę pachwinową, a dość nagle pojawi się w tym miejscu twardy, bardzo bolesny i zaczerwieniony guz, malec będzie niespokojny, płaczliwy, straci apetyt albo będzie wymiotował, to natychmiast zabierz go na ostry dyżur chirurgii dziecięcej.

To warto wiedzieć:
U maleńkich chłopców zdarza się niekiedy przepuklina jądra. Widać ją jako miękkie uwypuklenie na mosznie. Tak jak wodniak jądra jest spowodowana drożnym (niezarośniętym) wyrostkiem pochwowym otrzewnej. W przeciwieństwie do wodniaka rzadko zarasta sama, na ogół trzeba ją operować na przełomie pierwszego i drugiego roku życia.

Rodzice pytają:
Czy przyczyną przepukliny pachwinowej u chłopca może być to, że malec jest ruchliwy – skacze, biega lub dużo płacze?
Nie. Tylko w wypadku dorosłych nadmierny wysiłek bywa przyczyną tej dolegliwości.
Redakcja poleca: Przyspieszenie porodu: jak naturalnie przyspieszyć poród?
Żeby naturalnie przyspieszyć poród, należy zrobić to w sposób bezpieczny zarówno dla ciężarnej, jak i dziecka. Wśród sprawdzonych metod na przyspieszenie porodu po terminie są m.in. spacer, masaż brodawek i piersi czy stosunek seksualny.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy