Encyklopedia zdrowia dziecka

A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż Wszystkie

Przepuklina

Przepuklina to przemieszczenie narządów jamy brzusznej, zwykle jelit, poza jej obręb.
  • Przepuklina pępkowa występuje najczęściej u niemowląt.
  • Przepuklina pachwinowa występuje u nieco starszych dzieci. W połowie przypadków pojawia się przed 1 urodzinami.
Spis treści:
1. Objawy przepukliny
2. Leczenie przepukliny
3. Powikłania
4. Kiedy do lekarza?

Objawy przepukliny

  • Przepuklina pępkowa – W okolicy pępka pojawia się bezbolesne uwypuklenie. 
Zobacz także: Przepuklina pępkowa - rozmowa z chirurgiem
  • Przepuklina pachwinowa wygląda jak niewielkie uwypuklenie lub obrzęk w okolicy pachwinowej. Zwykle jest prawostronna i ma charakter wrodzony

Leczenie przepukliny

Przepuklina pępkowa najczęściej nie wymaga leczenia -  otwór przepuklinowy sam zarasta w pierwszych latach życia. Zabieg operacyjny jest wskazany tylko wtedy, gdy dolegliwość utrzymuje się  powyżej 4 roku życia.
By przyspieszyć zarastanie trzeba  jak najczęściej kłaść dziecko na brzuszku.
Przepuklinę pachwinową leczy się operacyjnie. Niektórzy chirurdzy dziecięcy operują przepuklinę pachwinową, gdy tylko zostanie rozpoznana. Jeśli jednak nie jest duża i nie występują niepokojące objawy, zaleca się odczekanie przynajmniej do 3 miesiąca życia dziecka (w przypadku wcześniaków czeka się do 6 miesiąca). Zabieg operacyjny nie należy do skomplikowanych. Polega na zszyciu mięśni w taki sposób, by zakryć otwór, przez który wydostawała się przepuklina. Dziecko przebywa w szpitalu krótko i szybko wraca do zdrowia.

Powikłania przepukliny pachwinowej

Groźnym powikłaniem może być uwięźnięcie przepukliny pachwinowej. Jeśli pętla jelitowa dostanie się do kanału pachwinowego i ulegnie obrzękowi, nie będzie mogła cofnąć się do jamy brzusznej. Jest to niebezpieczne, gdyż pętle jelitowe uciśnięte w kanale pachwinowym bywają przyczyną niedrożności przewodu pokarmowego. Dłużej utrzymujący się ucisk może doprowadzić do martwicy ściany jelit, a nawet perforacji.

Kiedy do lekarza?

W przypadku uwięźnięcia przepukliny pachwinowej  potrzebna jest szybka pomoc lekarska. 
Uwaga!
Jeśli u dziecka z przepukliną pachwinową pojawi się twardy, bardzo bolesny i zaczerwieniony guz,  natychmiast zawieź je na ostry dyżur chirurgii dziecięcej.

Zobacz także: Opr. BT
Konsultacja: lekarz medycyny Lucyna Michalska, pediatra