Encyklopedia zdrowia dziecka

Przepuklina pępkowa

Przepuklina pępkowa to jedna z postaci przepukliny.  U niemowląt to najczęściej drobna, nie prowadząca do komplikacji wada wrodzona.
Diagnozuje się ją wówczas, gdy  trzewia próbują wydostać się na zewnątrz przez przykryty skórą  otwór -  niedomknięty pierścień pępkowy.
Otwór może być tak mały, że można wyczuć jego krawędzie opuszką małego palca  lub większy,    3 - 4 centymetrowy.

Spis treści:
  1. Przyczyny przepukliny pępkowej
  2. Objawy przepukliny pępkowej
  3. Kiedy do lekarza?
  4. Leczenie i pielęgnacja dziecka z przepukliną pępkową
  5. Powikłania
  6. Zapobieganie

Przyczyny przepukliny pępkowej

Przepuklina pępkowa powstaje wówczas, gdy pierścień pępkowy, przez który w okresie płodowym przechodzą naczynia pępowinowe, nie do końca się domknie albo nie jest zbudowany prawidłowo. Najczęściej zdarza się to u wcześniaków i niemowląt  z niską wagą urodzeniową.

Przeczytaj: Co jest w ciążowym brzuchu?

Objawy przepukliny pępkowej

  • Wybrzuszenie w okolicy pępka
Mniejszy lub większy "pagórek" w okolicy pępka powiększa się, gdy dziecko płacze, kaszle albo robi kupę.

Kiedy do lekarza?

Jeśli podejrzewasz, że twoje dziecko ma przepuklinę pępkową, zawsze idź z nim do lekarza. Tylko on może postawić prawidłową diagnozę.


Leczenie i pielęgnacja dziecka z przepukliną pępkową

Jeśli przepuklina pępkowa  jest mała (do 1 cm) trzeba czekać, aż sama zarośnie. Na ogół dzieje się to w pierwszych miesiącach życia.

Niektórzy pediatrzy zalecają  zaklejanie przepukliny specjalnym plastrem.  Aby takie postępowanie było skuteczne i bezpieczne, musi poprzedzić je konsultacja lekarska.

Jeśli przepuklina  pępkowa jest duża, rzadko zarasta sama. Przy braku poprawy po leczeniu zachowawczym (plastry) pozostaje leczenie operacyjne.
Termin zabiegu zależy od wielkości przepukliny i tego, jakie dolegliwości ma  dziecko. Przeprowadza się go w znieczuleniu ogólnym. Blizna jest niemal niewidoczna.

Uwaga!
Dziecko z przepukliną pępkową warto kłaść na brzuchu (ale nie do snu). Każde takie ćwiczenie może zmniejszyć otworek

Powikłania

Jeśli przepuklina pępkowa jest duża (ma więcej niż 2 i pół centymetra) teoretycznie może dojść do uwięźnięcia jelit, objawiającego się płaczem i wymiotami. Jeśli do tego dojdzie, dziecko wymaga natychmiastowej pomocy chirurga,   by nie doszło do martwicy fragmentu jelita. Jednak spokojnie:  zdarza się  to naprawdę bardzo rzadko.  

Zapobieganie

Powstaniu przepukliny pępkowej nie da się zapobiec.

Tekst: Beata Turska
Konsultacja: Prof. dr hab. n. med. Dariusz Patkowski, specjalista chirurgii i urologii dziecięcej, Katedra i Klinika Chirurgii i Urologii Dziecięcej we Wrocławiu.
 
Polecamy FILM: Bóle brzucha u dzieci