przepuklina pępkowa
fot. Fotolia

Przepuklina pępkowa

Przepuklina pępkowa to przykryta skórą „dziurka” w brzuchu, w okolicy pępka, przez którą próbują się wydostać organy wewnętrzne. jej objawem jest niewielka wypukłość obok pępka: raz mniejsza, raz większa.
Sylwia Niemczyk
przepuklina pępkowa
fot. Fotolia
Mój noworodek ma przepuklinę pępkową. Martwię się więc, że coś zrobiłam źle. Słyszałam też, że jest konieczna operacja. To prawda.
Julia Modrzejska z Rzeszowa

Przepuklina pępkowa u dzieci nie jest skutkiem pani błędu. Często występuje u dzieci, które urodziły się z niską masą ciała. Przepuklina może być mała jak koniuszek palca lub większa, np. jak pół cytryny.

Przepuklina bywa bardziej napięta, gdy dziecko płacze (zwiększa się ciśnienie w brzuszku), a gdy jest spokojne, może być niewidoczna: jej zawartość cofa się do jamy brzusznej przez pierścień pępowinowy.

Po odpadnięciu kikuta pępowiny skóra goi się, a pierścień mięśniowy stopniowo zamyka. Czasem dzieje się to zbyt wolno – wtedy może pojawić się przepuklina. Dawniej uważano, że można przyspieszyć zamykanie się otworu, zalepiając pępek plastrem. Teraz już się tego nie stosuje. W chwilach szczególnego niepokoju u dziecka, może pani układać mu na brzuszku swoją dłoń, przykrywając okolicę pępka. U wielu dzieci pierścień pępkowy zamyka się sam w ciągu roku, rzadziej – dwóch lat. Jedynie gdy przepuklina jest duża albo wyraźnie się powiększy, potrzebny będzie niewielki zabieg.

Konsultacja: prof. Jacek Grygalewicz, pediatra. Pracował w Zarządzie Głównym Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego. Członek Komitetu Rozwoju Człowieka PAN.

Czytaj więcej: przepuklina pępkowa u dzieci
Redakcja poleca: Niemowlę - indywidualista czy istota społeczna - film
Czy niemowlę od samego początku jest istotą społeczną czy raczej małym indywidualistą skupionym wyłącznie na swoich potrzebach? Na to pytanie odpowiada psycholog Marta Żysko-Pałuba.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy