Przesądy dotyczące chrztu
fot. Fotolia

Czy chrzestna może być w ciąży? Sprawdź, jakie są najpopularniejsze zabobony dotyczące chrztu

Czy wiesz, kto nie może zostać rodzicem chrzestnym i co należy włożyć do becika chrzczonego dziecka? Poznaj przesądy dotyczące chrztu św.
Karolina Stępniewska
Przesądy dotyczące chrztu
fot. Fotolia
Przesądy, choć obecnie często traktowane z przymrużeniem oka jako babcine zabobony, wciąż są silnie obecne w naszym życiu. Wszyscy znamy przesądy związane z ciążą – a to, że korali nie wolno nosić, a to w ogień lepiej się nie wpatrywać, ciężarna za nic w świecie nie powinna przechodzić pod sznurem z bielizną i nie wolno jej jeść truskawek. Także wokół chrztu krąży wiele powtarzanych od pokoleń zaleceń i przestróg, które rodzice wciąż słyszą przed chrzcinami swoich dzieci. Czy warto ich przestrzegać? Nie, to tylko przesądy. Zebraliśmy je dla was, sami oceńcie, czy brzmią wiarygodnie.

Przesądy dotyczące chrzczonego dziecka


Kiedyś głód był realnym problemem, dlatego jedną z największych obaw było, że dziecko go doświadczy. Nic więc dziwnego, że jeden z przesądów mówi, że jeśli dziecko otrzyma w prezencie na chrzest łyżeczkę, nigdy nie będzie głodne. Jeśli przed chrztem dziewczynki do domu najpierw wejdzie matka chrzestna, dziewczynka będzie miała powodzenie u płci przeciwnej. I odwrotnie: chłopiec będzie cieszył się powodzeniem u dziewczyn, jeśli do domu przyjdzie najpierw ojciec chrzestny.

Popularnym zwyczajem jest ofiarowanie chrzczonemu dziecka krzyżyka lub medalika. Jeśli jednak wasze dziecko otrzyma w prezencie na chrzciny krzyżyk, pamiętajcie, żeby zapłacić za niego darczyńcy.  Wystarczy 1 grosz. W przeciwnym razie wasze dziecko będzie dźwigać swój krzyż do końca życia.
Warto wziąć ze sobą długopis i notes i trzymać je blisko dziecka – dzięki temu będzie mądre i chętnie będzie się uczyć. Po chrzcie powinniśmy też położyć dziecko na stole – dzięki temu wyrośnie na gościnnego człowieka.
Redakcja poleca: Elegancki makijaż na chrzest i komunię świętą – w 7 minut! [WIDEO]
Jak zrobić makijaż na uroczystości rodzinne wymagające specjalnej oprawy? Wizażystka pokazuje krok po kroku, jak się umalować szybko i pięknie, na chrzciny lub pierwszą komunię.

Kogo nie brać na chrzestnych?

Wybór rodziców chrzestnych to ważna decyzja. Ludowe mądrości głoszą, że nie należy ich wybierać jeszcze przed narodzinami dziecka, w przeciwnym razie dziecko przejmie większość ich wad. Przesądów dotyczących rodziców chrzestnych jest zresztą dużo więcej.

Bardzo popularnym przesądem jest ten, który głosi, że matka chrzestna nie może być w ciąży – grozi to śmiercią lub chorobą jednego z dzieci (ewentualnie na dziecko w łonie przejdzie zło z chrzczonego dziecięcia). Nie wolno też wybierać na rodziców chrzestnych małżeństwa – grozi to nieszczęściem dla chrzczonego dziecka.  [content:8_823,1_4023,1_1199,0_20908:CMNews]

Jeśli matka chrzestna jest panną, może podawać do chrztu tylko chłopca i analogicznie: kawaler może być ojcem chrzestnym wyłącznie dziewczynki – w przeciwnym razie sami nie doczekają się własnego potomstwa.

Przesądy dotyczące ubranka i świecy do chrztu

Ubranie do chrztu powinno być odświętne, ale warto też, żeby było wygodne. Najmniejsze dzieci często podajemy do chrztu w becikach. I tu właśnie jest miejsce dla przesądów: jeśli włożymy do becika monetę, nasze dziecko będzie bogate, a jeśli schowamy w nim cukierka, będzie miało słodkie życie. Jeśli świeca zapalana od paschału zgaśnie, dziecko będzie miało krótkie życie.

Trzymanie dziecka do chrztu

Kiedyś leworęczność była traktowana jako wada. Leworęczne dzieci zmuszano w szkołach do pisania prawą ręką, a rodzice i dziadkowie bardzo obawiali się tego, że ich dziecko może być leworęczne. Nic więc dziwnego, że część przesądów dotyczących chrztu związana właśnie była z widmem tej przerażającej leworęczności.

I tak: jeśli chrzestny zapali świecę lewą ręką, dziecko będzie leworęczne. Jeśli zaczniemy ubierać dziecko do chrztu od lewej ręki – leworęczność gwarantowana. Jeśli matka wejdzie do kościoła lewą nogą – to samo. Jeśli będzie podczas ceremonii trzymać dziecko na boku – leworęczność go nie ominie. 

Kiedyś wierzono, że dziecko może wyjść na pierwszy spacer dopiero po chrzcie, dlatego też chrzczono dzieci bardzo wcześnie. Mimo że może to wydawać się dziwne, lektura forów internetowych pozwala wysunąć wniosek, że wiele młodych matek stosuje się do zaleceń z przesądów – tak na wszelki wypadek, żeby nie kusić losu.

Czy wy wierzycie w te ludowe przestrogi? Zastosowałyście się do nich?

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 31 głosy

Zobacz także

Popularne tematy