GRY
 
 

Najdziwniejsze przesądy na temat ciąży

Niektóre ciążowe przesądy są niedorzeczne, inne po prostu śmieszne. Spotkałaś się z którymś z nich? Oto najciekawsze i najdziwniejsze brzuszkowe zabobony.

Kobieta w ciąży, ciąża, mężczyzna, ojciec dziecka, dziecko
fot. Fotolia

W dawnych czasach kobiety często zachodziły w ciążę i rodziły w trudnych warunkach. Nie mogły liczyć na pomoc lekarza i nie miały tej wiedzy medycznej, jaką dziś dysponujemy. Starały się więc zabezpieczyć siebie i dziecko. Z drugiej jednak strony spotykały je liczne restrykcje, które – jak pisał w pracy „Słowiańskie obyczaje rodzinne” Jan Bystroń – wynikały z faktu, że menstruacja, ciąża i połóg były okresami nadzwyczajnymi, niezrozumiałymi dla ówczesnego człowieka, a przez to budziły lęk. Widząc odrębność takich kobiet, starano się je wyłączyć poza nawias społeczeństwa, ponieważ stan ten mógł być – jak sądzono – niebezpieczny dla innych.

Tego w ciąży nie wolno

Ciężarne i położnice spotykało mnóstwo zakazów. Dotyczyły one wykonywania pewnych zajęć gospodarskich, np. czerpania wody z ogólnej studni, zaczyniania ciasta czy obróbki mięsa, a nawet stąpania boso po polu! Bano się, że kobieta w odmiennym stanie może zanieczyścić te rzeczy. Nie mogła ona też nosić przy sobie, np. w fartuchu, jaj, gruszek, jabłek, grochu, soczewicy, kartofli. Dobrze natomiast, gdy miała zawiązany w rąbek koszuli ząbek świeżego czosnku. Nic z tego dziś nie pozostało? Nie do końca. Tak jak dawniej unika się np. proszenia na druhnę czy matkę chrzestną tej, która nosi w sobie dziecko. Niby w to nie wierzymy, ale...
Ciężarnej nie wolno było przysięgać, czasem też wchodzić do kościoła (mogła stać w kruchcie). Dla dobra dziecka miała unikać przechodzenia przez rozstajne drogi, a ze względu na możliwość sprowadzenia nieurodzaju – przez trzy miedze po kolei. Niewskazane było pojawianie się na dworze po zachodzie słońca. Światło księżyca mogło bowiem sprawić, że dziecko będzie miało skłonności lunatyczne.
Na wszelki wypadek nie należało od kobiety przy nadziei niczego pożyczać, ale i nie wypadało jej niczego odmówić, bo w domu odmawiającego lęgły się myszy. Echem zakazu pożyczania od ciężarnej może być przesąd, by nie dzieliła się jedzeniem, bo po rozwiązaniu mogłoby nie starczyć pokarmu dla dziecka.
Całkiem współczesnym magicznym zabiegiem jest dotykanie brzucha ciężarnej – takie otarcie się o tajemnicę życia ma ponoć przynosić szczęście, zwłaszcza tym kobietom, które same starają się, na razie bez powodzenia, o dziecko.
Polecamy: Top lista najbardziej absurdalnych metod na zajście w ciążę
Redakcja poleca: Chłopiec czy dziewczynka? Czy wygląd ciężarnej informuje o płci dziecka? - film
Czy córka kradnie urodę matce? Czy pojawiające się w ciąży plamy na twarzy, wypryski mogą być sygnałem, że nosisz pod sercem córeczkę? Prawda czy mit? Sprawdźmy!

Oby dziecko było zdrowe

Odwróceniu uwagi złych mocy od mającego przyjść na świat dziecka służył zakaz gromadzenia rzeczy dla niego, czyli kompletowania wyprawki. W wielu regionach brzemienna ukrywała swój stan do rozwiązania. W tym właśnie ma początek przesąd, że wyprawkę należy kupować po narodzinach malca.

Niech dziecko będzie ładne

Najsilniejszym przesądem dotyczącym kobiet w ciąży, który przetrwał do dziś, jest obawa przed zapatrzeniem. Nie wolno patrzeć w ogień, bo dziecko będzie miało znamię (naczyniaka). Na osoby ułomne czy nieszczególnie obdarzone urodą – bo dziecko urodzi się podobne do nich. Tym tłumaczono wszelkie dysfunkcje noworodków, ale też... nadmierne podobieństwo do sąsiada. Wiarę w zapatrzenie wyśmiewała już Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, opisując w swojej sztuce ciotkę, która potajemnie wynosi z domu młodych małżonków modną parasolkę z rączką w kształcie głowy buldoga... Wierzono, że zapatrzenie się w zwierzę jest niebezpieczne. Dziecko mogło być do niego podobne, ale też przejąć złe cechy charakteru.
W obawie przed owinięciem się malucha pępowiną mama nie mogła przechodzić pod sznurem od bielizny czy drabiną. Urodzeniem kosmatego dziecka groziło przestąpienie ogona leżącego psa, a tzw. zajęcza warga była dowodem, że matka w ciąży nastąpiła na coś ostrego, np. na siekierę.

Zobacz też: Numerologia – zobacz, jakim numerkiem jest twoje dziecko – numer 3

Doładuj
Przeładuj