GRY
 
 

WOŚP przebadał słuch już 5 milionom noworodków!

W Programie Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków w Cieszynie przebadane zostało 5-cio milionowe dziecko! Lenka z Koniakowa ma się świetnie, ale w programie Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od 2002 roku wykryto już i wyleczono wiele wad u dzieci. Wszystko to jest możliwe dzięki sprzętowi zakupionemu i na bieżąco wymienianemu z corocznych zbiórek na finałach – od Was!

5 milionów przebadanych przez WOŚP noworodków
fot. fot. Fundacja WOŚP
- To jest program, który pozwala wykryć wady słuchu w bardzo wczesnym okresie życia. Trzeba pamiętać, że w przypadku niedosłuchu wrodzonego, istnieje walka z czasem – im szybciej zdiagnozujemy, tym szybciej mamy szansę pomóc tym dzieciom, żeby wróciły do świata dźwięków, zaczęły się uczyć mowy i rozumienia mowy – mówi prof. Witold Szyfter, koordynator medyczny Programu.

Wszystko to jest możliwe dzięki sprzętowi zakupionemu i na bieżąco wymienianemu przez Fundację WOŚP. Każde dziecko urodzone w publicznym szpitalu już w drugiej dobie życia ma przeprowadzane badanie słuchu. Trwa ono zaledwie 30 sekund. Urządzenie jest małe, a samo badanie nieinwazyjne. W przypadku wykrycia jakiejś nieprawidłowości, mały pacjent kierowany jest na kolejne badania w celu przeprowadzenia specjalistycznej diagnostyki.


Kilkanaście dni temu przebadany został 5-cio milionowy noworodek. Lenka pochodząca z Koniakowa na świat przyszła w cieszyńskim szpitalu. Słyszy i jest zdrowym i radosnym niemowlakiem. To kolejny powód do dumy i potwierdzenie tego, że program realizowany przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to dobrze zainwestowane pieniądze każdego, kto podczas styczniowej zbiórki wrzucił pieniądze do puszki.

- To jeden z naszych flagowych programów medycznych. Cieszę się, że jesteśmy pionierami na świecie, ale najpiękniejsze jest to, że program działa, że są jego efekty. Niesamowita jest jego skala – 5 milionów noworodków, a każdego dnia liczba ta się zwiększa. Dziś Lenka jest symbolem tego programu, ale każda wykryta wada to również jego sukces, bo dzięki temu można podjąć szybkie i dzięki zaawansowaniu medycznemu skuteczne leczenie – mówi Jerzy Owsiak, prezes zarządu Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Zobacz też:
Badania przesiewowe noworodka
Dr Wassermann: dzięki WOŚP szybciej zaczniemy leczenie
WOŚP mini, czyli jak się kwestuje w małym mieście


 
Redakcja poleca: Prof. Helwich: Obawy rodziców są nieracjonalne [WIDEO]
Czy wszystkie zabiegi w szpitalu po narodzinach są wykonywane w interesie dziecka? Krajowy konsultant w dziedzinie neonatologii wyjaśnia, jak wygląda sytuacja polskich noworodków na tle innych krajów w Europie.
Doładuj
Przeładuj