Encyklopedia zdrowia dziecka

A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż Wszystkie

Przewijanie

Noworodek ma bardzo delikatną i wyjątkowo cienką skórę. Jego gruczoły potowe i łojowe są jeszcze niedojrzałe, a naskórek nie w pełni rozwinięty. To sprawia, że skóra tak maleńkiego dziecka jest bardzo wrażliwa na drażniące działanie moczu i kału. Tak więc częsta zmiana pieluszki to po prostu konieczność.

Jakie pieluszki?
Dla dziecka w pierwszym miesiącu życia wybieraj najmniejsze pieluszki, przeznaczone dla maluchów w tym właśnie wieku. Nie zapinaj ich zbyt ciasno, bowiem skóra pod pieluszką musi oddychać. W miejsce między brzuszkiem a pieluchą powinnaś móc swobodnie wsunąć palec wskazujący. W pierwszym miesiącu życia często przewijaj dziecko – nawet 8-10 razy na dobę. Co prawda nowoczesne pieluszki mają żelowy wkład, który doskonale pochłania wilgoć i pupa pozostaje sucha, ale karmiony piersią noworodek może nawet 10 razy na dobę robić kupkę.

Jak przewijać?
Połóż maleństwo na materacyku do przewijania, rozepnij ubranko i zdejmij lub odchyl jego dolną część tak, by Ci nie przeszkadzała. Nigdy nie zostawiaj wtedy malucha samego! Teraz rozepnij zużytą pieluszkę i złóż ją tak, by czysta strona była na zewnątrz. Przytrzymaj nóżki malca w górze (ale nie ciągnij za nie), zetrzyj chusteczką resztki kupki, a potem mokrym wacikiem umyj pupę, zwracając uwagę na pachwiny, a u chłopców na miejsce pod workiem mosznowym. Narządy płciowe dziewczynki myj zawsze od przodu do tyłu. Dokładnie osusz pupkę pieluszką z tetry lub ręczniczkiem, dotykając, a nie pocierając. Przetrzyj okolice kikuta pępowiny (jeśli jeszcze jest) spirytusem. Posmaruj pupę cienką warstwą maści przeciw odparzeniom lub oliwką. Jedną ręką unieś pupę dziecka, a drugą wsuń pieluszkę. Nie zapnij jej zbyt ciasno! No i nie zapomnij podczas przewijania maluszka mówić do niego, uśmiechać się – to świetna okazja do nawiązania z nim kontaktu.

Konsultacja: lekarz medycyny Lucyna Michalska, pediatra

Rodzice pytają, odpowiada dr n. med. Maria Rudzińska-Chazan, pediatra, neonatolog.

Jakie maści są dobre dla alergicznej skóry?

- W każdym przypadku preparat dobiera się indywidualnie. Jednym maluchom pomagają gotowe kosmetyki, innym oliwa z oliwek, jeszcze innym preparaty robione w aptece, np. maść cholesterolowa z cynkiem lub parafina z dodatkiem wody.

Czy pieluszki z tetry zawsze powodują odparzenie?
- Nie, ale pod jednym warunkiem – maluszek musi być przewijany w krótkim czasie po tym, jak zrobi siusiu, i natychmiast po zrobieniu kupki. Ważne jest to, by pieluszki prać w proszkach dla niemowląt i dwukrotnie je płukać.

Zobacz także:
Rumień pieluszkowy
Odparzenia
Pępek
Skóra

Konsultacja: lekarz medycyny Lucyna Michalska, pediatra