081-02.jpg

Kurs przewijania, czyli jak przewijać dziecko

Nie umiesz przewijać swojego nowo narodzonego maleństwa? Krok po kroku nauczymy Cię sztuki zmiany pieluszki.
081-02.jpg

Co będzie Ci potrzebne?
– Materacyk, na którym położysz niemowlę.
– Miseczka z wodą, waciki lub gaza do przemycia pupy dziecka oraz niewielki ręcznik do osuszenia skóry. Możesz też stosować specjalne chusteczki nasączone mleczkiem (zalecane dla dzieci powyżej pierwszego miesiąca życia).
– Oliwka albo krem przeciw odparzeniom.
– Trzy pieluszki tetrowe i ceratka albo pieluszka jednorazowa.


Chusteczki pielęgnacyjne
Przewijanie bardzo ułatwiają chusteczki pielęgancyjne dla dzieci; a przy tym bardzo ładnie pachną

Gdzie przewijać
Gdy przygotowałaś potrzebne do przewijania rzeczy, możesz przystąpić do zmiany pieluszki. Najlepiej robić to na przewijaku umieszczonym na łóżeczku dziecinnym. Wówczas nie będziesz musiała się schylać. Taka gimnastyka wykonywana kilkanaście razy dziennie nie jest wskazana dla Twojego kręgosłupa. Pamiętaj, aby nigdy nie zostawiać dziecka samego na przewijaku. Nawet niemowlę może przekręcić się na bok i spaść na podłogę. Połóż malucha na materacyku. Powinien on być przykryty czystą pieluchą tetrową: jeżeli jest wykonany z ceraty, dziecko nie będzie dotykać ciałem do zimnej i nieprzyjemnej powierzchni; jeżeli jest z materiału – nie zabrudzisz go.

Zmiana pieluszki
1. Rozbierz dziecko. Odepnij ceratkę lub paski pieluszki jednorazowej i rozwiń ją. Małe dzieci, gdy się je rozbierze i poczują chłód, często robią siusiu. Aby uniknąć nagłej fontanny, rozbieraj malucha powoli. Jeżeli okazało się, że w pieluszce jest kupka, otrzyj pupę dziecka czystym fragmentem pieluchy, zwiń ją i podłóż pod pośladki dziecka.

2. Dużym wacikiem, gazą nasączonymi wodą lub chusteczką umyj pupę malucha. Oczyść bardzo starannie wszystkie fałdki. Następnie osusz skórę miękkim ręcznikiem. Myjąc malucha, uważaj, by nie prostować mu nóżek i nie ciągnąć go za stopy – grozi to wywichnięciem stawów biodrowych. Unoś pupę niemowlaka, podkładając dłonie pod jego pośladki. Po oczyszczeniu skóry usuń brudną pieluchę.

3. Nałóż na skórę dziecka maść przeciw odparzeniom np. Linomagiem, Bepanthenem, Sudocremem lub posmaruj oliwką dla niemowląt. To nieprawda, że im więcej, tym lepiej! Nie musisz też tego robić przy każdym przewijaniu, jeśli na pupie nie ma zaczerwienień. Możesz przez chwilę pozostawić dziecko gołe (jeżeli w pokoju jest odpowiednia temperatura). Takie wietrzenie pupy likwiduje odparzenia, a dla malucha to miła rozrywka.

4. Unieś pośladki dziecka (w opisany wyżej sposób) i podłóż czystą pieluszkę. Tetrową pieluchę złóż na trzy. Powstały wąski pas zawiń w jednej trzeciej długości. Podwójnie złożony fragment pieluchy podłóż dziewczynce pod pośladki a chłopcu z przodu. Owiń dziecko w trójkątnie złożoną pieluszkę i załóż ceratkę. Pieluchy jednorazowe są dużo wygodniejsze w użyciu. Na ich bokach umieszczone są paski samoprzylepne lub rzepy, które zapinają się i przytrzymują pieluszkę na pupie dziecka. Jeżeli maluch ma jeszcze kikut pępowiny, nie zakrywaj go pieluszką. W jednorazówkach możesz wyciąć nożyczkami brzeg, który stykał się z pępuszkiem.

Jak pielęgnować skórę chłopca?
Połóż dziecko na plecach. Watką zwilżoną wodą oczyść skórę, usuwając wszelkie zanieczyszczenia. Możesz użyć chusteczek nawilżających, które są nasączone mleczkiem lub oliwką. Nie powodują podrażnień.
Delikatnie unieś nóżki synka. Prącie i okolice cewki moczowej umyj dobrej jakości mydłem dla dzieci i wodą. Zwróć uwagę na pachwiny, pośladki i mosznę. Nie odciągaj napletka; u niemowlęcia przywiera on do żołędzi.

Jak pielęgnować skórę dziewczynki?
Podmywanie dziewczynki musi być wykonywane starannie, gdyż inaczej może dojść do przeniesienia bakterii z kału do pochwy. Oczyść watką pośladki dziecka, wszelkie zagłębienia, i wargi sromowe.
Delikatnie unieś nóżki córeczki i przytrzymaj ręką. Watką nasączoną wodą albo chusteczką z balsamem lub oliwką umyj okolice krocza, zachowując kierunek od cewki moczowej do odbytu. Umyj wszystkie zagłębienia oraz wargi sromowe.
Osusz skórę. Obserwuj, czy nie pojawiają się zaczerwienienia i podrażnienia, oznaki pieluszkowego zapalenia skóry lub zakażenia. Starannie posmaruj kremem pielęgnacyjnym wszystkie fałdki i zagłębienia.
Redakcja poleca: Przewijanie dziecka
Poznaj bezpieczne pozycje do przebierania dziecka. Zobacz, jak szybko i łatwo założyć pieluszkę.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy