GRY
 
 

Szybki kurs przewijania noworodka

Przewijanie noworodka może też być domeną taty! Ten kurs przygotowaliśmy specjalnie dla młodego tatusia. Przeczytaj uważnie, a po teorii zabierz się za praktykę.

przewijanie noworodka, jak przewinąć dziecko, zmiana pieluchy
fot. Fotolia

Nie umiem, mam za duże dłonie, zrobię mu krzywdę. Czy zdarzyło ci się tak wykręcać od zmienienia pieluchy? Naprawdę jesteś wystarczająco delikatny, by przebrać swoje dziecko. Przy odrobinie praktyki okaże się, że nie masz sobie równych. Okazji do ćwiczeń będziesz miał wiele. Kilkutygodniowe dziecko potrafi zużyć nawet 10 pieluszek na dobę. Musi być często przewijane, także w nocy, bo ma bardzo delikatną i wrażliwą skórę – pięć razy cieńszą niż ty.

1. Zgromadź niezbędne akcesoria do przewijania noworodka

Aby zmienić dziecku pieluszkę, będziesz potrzebować kilku drobiazgów. Chusteczki, waciki i miseczka z ciepłą wodą przydadzą się do umycia pupy. Tetrową pieluchą lub ręcznikiem osuszysz skórę. A ponieważ brudne waciki i pieluszkę trzeba gdzieś wyrzucić – przyda ci się także plastikowe wiaderko z pokrywą.

Pod ręką miej krem lub maść do pielęgnacji pupy i czystą pieluszkę (a najlepiej kilka – czasem jej zapięcie nie udaje się za pierwszym razem). Przygotuj też kilka zabawek – to na wypadek, gdyby w trakcie przebierania dziecko marudziło. A gdy będziesz już mieć wszystkie potrzebne rzeczy, umyj ręce i do dzieła.

Zobacz inne akcesoria ułatwiające przewijanie
Redakcja poleca: Przewijanie noworodka – film
Jak przewinąć noworodka? Ile pieluch zużywa dziecko w ciągu doby?

2. Ułóż noworodka i rozbierz

Połóż noworodka na przewijaku przykrytym pieluchą lub ręcznikiem, by dziecko nie dotykało ciałem zimnej ceraty. Nawet na chwilę nie zostawiaj niemowlaka samego, bo spadnie.
Rozbierz noworodka (musisz zdjąć jego dolną część ubranek i podwinąć pod paszki body). Teraz odepnij paski pieluszki i rozwiń ją. Jeżeli okazało się, że dziecko zrobiło kupkę, otrzyj pupę czystym fragmentem pieluchy, zwiń ją i wyrzuć.

3. Umyj pupę noworodka

Użyj wacika i wody lub chusteczek. Oczyść też fałdki! Nie prostuj nóżek dziecka, nie ciągnij stópek – grozi to wywichnięciem stawów biodrowych! By unieść pupę, podłóż pod nią dłonie. Ręcznikiem osusz skórę (dotykaj, nie pocieraj).

4. Posmaruj pupę noworodka

Posmaruj pachwiny oraz fałdki noworodka kremem (cienko!). Uwaga! Nie smaruj śluzówek narządów płciowych dziewczynki. Możesz przez chwilę pozostawić dziecko bez ubranka – wietrzenie pupy ma działanie lecznicze.

5. Załóż noworodkowi pieluchę

Jedną ręką unieś pośladki, drugą podłóż pod nie czystą pieluchę. Zapnij na jej bokach paski samoprzylepne. Jeżeli dziecko ma jeszcze kikut pępowiny, nie zakrywaj go. W jednorazówkach możesz nożyczkami wyciąć brzeg, który się z nim styka.

Sprawdź też, jak pielęgnować pępek noworodka
Doładuj
Przeładuj