O noworodku

Jak przewijać noworodka - krok po kroku [WIDEO]

Jak przewijać noworodka? Prezentujemy film instruktażowy o przewijaniu noworodka krok po kroku, na którym położna wyjaśnia, w jaki sposób powinna wyglądać zmiana pieluszki maluszka. Na szczęście, każdy rodzic nabiera w tym prędzej czy później wprawy.

Zobacz inne z serii: Internetowa szkoła rodzenia Mamotoja.pl [WIDEO] (24)

Jak przewijać noworodka? Zobacz film, na którym położna, Katarzyna Płudowska, pokazuje, co będzie potrzebne do przewijania dziecka i jak sprawnie zmienić brudną pieluchę na czystą. Jeśli boisz się, że nie będziecie umieli zmieniać pieluszki tak maleńkiego dziecka, mamy dla was świetny instruktaż. Dowiesz się też, jak uniknąć odparzeń u niemowlaka. 

Jak przewijać dziecko - czego potrzebujesz?

Przewijanie niemowlaka wymaga przygotowania wcześnie odpowiednich akcesoriów. Mając je pod ręką, łatwiej będzie ci zmienić maluchowi pieluszkę. Zobacz, co radzi wcześniej przygotować położna:
 • zapas pieluszek,
 • miseczkę z wodą
 • waciki do przemywania pupy dziecka lub nawilżane chusteczki,
 • krem,
 • maść przeciw odparzeniom,
 • zestaw ubranek na zmianę, gdyby maluch się obsiusiał.
 
Czy wiesz, że kompleks proteinowo-cynkowy i wyciąg z bawełny tworzą warstwę ochronną w okolicy pieluszkowej? Jak działają?
Sprawdź

Przewijanie noworodka: chłopca/dziewczynki

Jak prawidłowo przewijać niemowlaka? Tłumaczymy, jak zmienić pieluszkę krok po kroku:
 1. Odepnij pieluchę i rozwiń ją.
 2. Uważaj na siusiu – gdy niemowlaki zostaną rozebrane i poczują chłód, często robią siusiu. A chłopcy... w górę, mogą przyozdobić nawet i rodzica. Jeżeli jest kupa, delikatnie wytrzyj pupę dziecka czystym fragmentem pieluchy, zwiń ją i podłóż pod pośladki dziecka.
 3. Siusiaka i okolice cewki moczowej starannie oczyść z pozostałości moczu i kupki wacikami moczonymi w ciepłej wodzie lub chusteczkami nawilżanymi. Zwróć uwagę na pachwiny, pośladki i mosznę, gdzie często powstają odparzenia. Nigdy nie odciągaj napletka – u niemowlęcia naturalnie przywiera on do żołędzi.
 4.  Myjąc okolice krocza dziewczynce, rób to w kierunku od cewki moczowej do odbytu.
 5. Delikatnie unieś pośladki malucha i wysuń brudną pieluszkę. Wsuń rozwiniętą świeżą.
 6. Użyj kremu lub maści przeciw odparzeniom.  
 7. Noworodkowi, zapinając pieluchę, zawiń jej górny brzeg – uchronisz kikut pępka przed niepotrzebnymi urazami. 
Zobacz także: 
Oceń artykuł

Ocena 4 na 13 głosy

Popularne tematy