Dziecko na przednim siedzeniu
fot. AdobeStock

Kiedy (i w czym) można przewozić dziecko na przednim siedzeniu samochodu?

Nie ma co ukrywać, przewożenie dziecka w samochodzie z przodu wydaje się bardzo atrakcyjne i dla rodziców, i dla dzieci. Ale – niestety – nie jest bezpieczne. Sprawdź, jak to robić zgodnie z przepisami.
Małgorzata Wódz
Dziecko na przednim siedzeniu
fot. AdobeStock
Twoje dziecko chce podróżować samochodem z przodu? A może to ty wolałabyś mieć je w foteliku na przednim siedzeniu, żeby je lepiej widzieć? Według raportu Britax State of Safety*, aż 45 proc. rodziców przyznaje, że nie nadąża za aktualnymi przepisami dotyczącymi wożenia dzieci w fotelikach samochodowych. Przypominamy zatem, co kodeks drogowy mówi o przewożeniu dziecka na przednim siedzeniu.

Czy można przewozić dziecko na przednim siedzeniu?

Przewożenie dziecka w foteliku z przodu jest bardzo popularne – kierujący autem rodzice nie mają problemu, by widzieć, co dzieje się u dziecka, a maluchy lubią siedzieć blisko mamy lub taty. Polski kodeks drogowy pozwala przewozić dzieci w fotelikach na przednim siedzeniu. Jest jednak jedno ale: jeśli dziecko siedzi w foteliku tyłem do kierunku jazdy, w samochodzie – zgodnie z obowiązującymi przepisamimusi być wyłączona poduszka powietrzna.

Wyłączanie poduszki potrzebne, ale ryzykowne

Pamiętanie o wyłączaniu i włączaniu poduszek powietrznych to dla rodziców dodatkowy kłopot oraz narażanie się na ryzyko. Gdy wkładamy fotelik do auta, łatwo możemy zapomnieć o wyłączeniu poduszki (podróżom z dzieckiem zwykle towarzyszy niezłe zamieszanie). Równie łatwo może wylecieć nam z głowy jej włączenie, kiedy jedziemy bez dziecka. Z tego względu w USA zabroniono wyposażania samochodów w manualne przełączniki poduszki powietrznej i przewożenia dzieci na przednim siedzeniu. Jedna z europejskich norm bezpieczeństwa (ECE16) również dopuszcza możliwość wożenia dziecka z przodu tylko wtedy, gdy auto ma automatyczny czujnik wykrywania fotelika.

Pierwszy fotelik samochodowy - sprawdź opinie!
Redakcja poleca: Zasady montowania fotelika - co jest najważniejsze? [WIDEO]
Jak prawidłowo zamontować w samochodzie fotelik dla dziecka? Specjalista marki BeSafe przedstawia najważniejsze zasady: które miejsce w aucie jest najbezpieczniejsze i co należy zrobić jeszcze przed zakupem fotelika.

Dlaczego trzeba wyłączyć poduszkę, kiedy fotelik jest z przodu?

Choć poduszka powietrzna służy ratowaniu życia w trakcie wypadku, dla małego dziecka może być śmiertelnym zagrożeniem. Podczas zderzenia wybucha z prędkością 300 km/h. Gdy dziecko podróżuje na przednim siedzeniu w foteliku tyłem do kierunku jazdy, tak silne uderzenie może skończyć się poważnymi urazami głowy, kręgosłupa i narządów wewnętrznych. Ich skutkiem może być nawet śmierć.

Jeśli musisz przewieźć dziecko w foteliku przodem do kierunku jazdy, ze względu na poduszkę powietrzną również powinnaś zachować szczególna ostrożność. Maksymalnie odsuń fotel pasażera do tyłu, aby dziecko znajdowało się jak najdalej od poduszki lub ją wyłącz. Nawet w takiej pozycji siła, z jaką wystrzela, może połamać malutkiemu dziecku nóżki. Dlatego lepszym rozwiązaniem wydaje się wożenie dziecka na tylnym siedzeniu.

Najlepsze miejsce na fotelik samochodowy

Najlepiej przewozić dziecko na środku tylnej kanapy. To miejsce eksperci uznają za najbardziej bezpieczne. Można tak przewozić dziecko, gdy samochód jest wyposażony w trzypunktowe pasy bezpieczeństwa lub mocowanie ISOFIX. Jeśli twoje auto nie ma takich opcji, wybierz miejsce za siedzeniem pasażera. Rodzicom często wydaje się, że najbezpieczniej jest za siedzeniem kierowcy. To mylny pogląd. Ze statystyk wynika, że częściej dochodzi do uderzeń bocznych w lewą stronę pojazdu.

Zaletą przewożenia dziecka po prawej stronie tylnej kanapy, poza bezpieczeństwem, jest również lepszy kontakt wzrokowy (oczywiście podczas zatrzymania pojazdu na czerwonym świetle, bo w trakcie jazdy kierowca nie powinien się odwracać).
 
Dziecka, które ma mniej niż 150 cm wzrostu, nie można przewozić na przednim siedzeniu auta poza fotelikiem lub innym urządzeniem przytrzymującym dla dzieci.

* Ogólnoeuropejskie badanie postaw rodziców wobec kwestii bezpieczeństwa dzieci w podróży

Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Pielęgnacja niemowlaka

Zakupy dla niemowlaka