Dziecko w foteliku na przednim siedzeniu
fot. AdobeStock

Przewożenie dziecka na przednim siedzeniu: kiedy i w czym? (i czy w ogóle można?)

Przewożenie dziecka na przednim siedzeniu samochodu wydaje się bardzo atrakcyjne i dla rodziców, i dla dzieci. Ale – niestety – nie jest bezpieczne. Przepisy jasno precyzują zasady przewożenia dziecka z przodu auta.
Małgorzata Wódz
Dziecko w foteliku na przednim siedzeniu
fot. AdobeStock
Przewożenie dziecka na przednim siedzeniu nie jest bezpieczne, choć dzieci to uwielbiają. A może to ty wolałabyś mieć maluszka w foteliku z przodu, żeby go lepiej widzieć? Według raportu Britax State of Safety* aż 45 proc. rodziców przyznaje, że nie nadąża za aktualnymi przepisami dotyczącymi wożenia dzieci w fotelikach samochodowych. Warto zatem przypomnieć sobie, co kodeks drogowy mówi o przewożeniu dziecka na przednim siedzeniu.

Czy można przewozić dziecko na przednim siedzeniu samochodu?

Przewożenie dziecka w foteliku na przednim siedzeniu jest bardzo popularne – kierujący autem rodzice nie mają problemu, by widzieć, co dzieje się u dziecka, a maluchy lubią siedzieć blisko mamy lub taty. Polski kodeks drogowy pozwala przewozić dzieci w fotelikach na przednim siedzeniu. Jest jednak jeden warunek: jeśli dziecko siedzi w foteliku tyłem do kierunku jazdy, zgodnie z obowiązującymi przepisami w samochodzie musi być wyłączona poduszka powietrzna.
 

Czy jazda z wyłączoną poduszką powietrzną jest ryzykowna?

Ryzykowna jest nie sama jazda, ale pamiętanie o wyłączaniu i włączaniu poduszek powietrznych, gdy akurat wieziesz (bądź nie) dziecko na przednim siedzeniu. To dla rodziców dodatkowy kłopot oraz narażanie się na ryzyko. Gdy wkładasz fotelik do auta, łatwo możesz zapomnieć o wyłączeniu poduszki (podróżom z dzieckiem zwykle towarzyszy niezłe zamieszanie). Równie łatwo może wylecieć ci z głowy jej włączenie, kiedy jedziesz bez dziecka. Z tego względu w USA zabroniono wyposażania samochodów w manualne przełączniki poduszki powietrznej i przewożenia dzieci na przednim siedzeniu. Jedna z europejskich norm bezpieczeństwa (ECE16) również dopuszcza możliwość wożenia dziecka na przednim siedzeniu tylko wtedy, gdy auto ma automatyczny czujnik wykrywania fotelika.
Obrotowy fotelik dla niemowlaka i malucha. Wygodny obrót w bok pozwala łatwo wkładać i wyciągać dziecko – to komfort nie tylko malucha, ale również rodzica.
Sprawdź
Redakcja poleca: Kiedy dziecko siada i jak wspierać je w zdobyciu tej umiejętności?
Dziecko zaczyna siadać wtedy, gdy jest do tego gotowe. Pierwsze próby siadania podejmuje, gdy odpowiednio rozwiną się jego mięśnie i układ kostno-stawowy. Zwykle dzieje się to na przełomie 6-7 miesiąca, ale norma rozwojowa jest szersza. Zastanawiasz się, czy warto pomagać niemowlakowi w siadaniu, czy sadzać dziecko, które jeszcze tego nie potrafi, czy korzystać z leżaczka? Jakie ćwiczenia zachęcą niemowlę do siadania? Sprawdź, co o nauce siadania mówi lekarz i kiedy należy zgłosić się do pediatry, jeśli rozwój twojego dziecka przebiega zbyt wolno.

Dlaczego trzeba wyłączyć poduszkę, gdy dziecko jedzie na przednim siedzeniu?

Choć poduszka powietrzna służy ratowaniu życia w trakcie wypadku, dla małego dziecka przewożonego na przednim siedzeniu może być śmiertelnym zagrożeniem. Podczas zderzenia wybucha z prędkością 300 km/h. Gdy dziecko podróżuje na przednim siedzeniu w foteliku tyłem do kierunku jazdy, tak silne uderzenie może skończyć się poważnymi urazami głowy, kręgosłupa i narządów wewnętrznych. Ich skutkiem może być nawet śmierć.

Jeśli musisz przewieźć dziecko w foteliku przodem do kierunku jazdy, ze względu na poduszkę powietrzną również powinnaś zachować szczególną ostrożność. Maksymalnie odsuń fotel pasażera do tyłu, aby dziecko znajdowało się jak najdalej od poduszki, lub po prostu ją wyłącz. Nawet jeśli poduszka wystrzela z daleka, jej siła może połamać malutkiemu dziecku nóżki. Dlatego lepszym rozwiązaniem wydaje się wożenie dziecka na tylnym siedzeniu. Pomocne w zorganizowaniu czasu dziecku jadącemu z tyłu są np. organizery na fotel samochodowy z miejscem na tablet:

Najlepsze miejsce na fotelik samochodowy: na przednim czy na tylnym siedzeniu?

Najlepiej przewozić dziecko na środku tylnej kanapy. To miejsce eksperci uznają za najbardziej bezpieczne. Można tak przewozić dziecko, gdy samochód jest wyposażony w trzypunktowe pasy bezpieczeństwa lub mocowanie ISOFIX. Jeśli twoje auto nie ma takich opcji, wybierz miejsce za siedzeniem pasażera. Rodzicom często wydaje się, że najbezpieczniej jest za siedzeniem kierowcy. To mylny pogląd. Ze statystyk wynika, że częściej dochodzi do uderzeń bocznych w lewą stronę pojazdu.

Zaletą przewożenia dziecka po prawej stronie tylnej kanapy, poza bezpieczeństwem, jest również lepszy kontakt wzrokowy (oczywiście podczas zatrzymania pojazdu na czerwonym świetle, bo w trakcie jazdy kierowca nie powinien się odwracać). Skorzystaj np. ze specjalnego lusterka wstecznego do obserwacji dziecka.
Uwaga, dziecka, które ma mniej niż 150 cm wzrostu, nie można przewozić na przednim siedzeniu auta bez fotelika lub innego urządzenia przytrzymującego dla dzieci.

* Ogólnoeuropejskie badanie postaw rodziców wobec kwestii bezpieczeństwa dzieci w podróży

 
Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 4 na 16 głosy

Zobacz także

Popularne tematy