przewożenie dziecka na przednim siedzeniu
fot. Adobe Stock

Przewożenie dziecka na przednim siedzeniu: od kiedy i w czym? [KODEKS DROGOWY]

Przewożenie dziecka na przednim siedzeniu samochodu wydaje się bardzo atrakcyjne i dla rodziców, i dla dzieci. Ale – niestety – nie jest bezpieczne. Przepisy kodeksu drogowego jasno precyzują zasady przewożenia dziecka z przodu auta. Dziecko w foteliku (a tym bardziej na podkładce!) na przednim siedzeniu to ogromne ryzyko.
Małgorzata Wódz
przewożenie dziecka na przednim siedzeniu
fot. Adobe Stock
Przewożenie dziecka na przednim siedzeniu samochodu nie jest bezpieczne, choć dzieci to uwielbiają. A może to ty wolałabyś mieć dziecko w foteliku z przodu auta, żeby je lepiej widzieć? Według raportu Britax State of Safety* aż 45% rodziców przyznaje, że nie nadąża za aktualnymi przepisami dotyczącymi wożenia dzieci w fotelikach samochodowych. Warto zatem przypomnieć sobie, co kodeks drogowy mówi o przewożeniu dziecka na przednim siedzeniu. Od kiedy (i czy w ogóle) można tak wozić dziecko?

Czy można przewozić dziecko na przednim siedzeniu: co mówi kodeks drogowy?

Przewożenie dziecka w foteliku na przednim siedzeniu jest bardzo popularne – kierujący autem rodzice nie mają problemu, by widzieć, co dzieje się u dziecka, a maluchy lubią siedzieć blisko mamy lub taty. Polski kodeks drogowy pozwala przewozić dzieci w fotelikach na przednim siedzeniu. Jest jednak jeden warunek: jeśli dziecko siedzi w foteliku z przodu auta i tyłem do kierunku jazdy, zgodnie z obowiązującymi przepisami o przewożeniu dzieci w samochodzie musi być wyłączona poduszka powietrzna!

Dlaczego trzeba wyłączyć poduszkę powietrzną, gdy dziecko jedzie na przednim siedzeniu?

Choć poduszka powietrzna służy ratowaniu życia w trakcie wypadku, dla małego dziecka przewożonego na przednim siedzeniu może być śmiertelnym zagrożeniem. Podczas zderzenia wybucha z prędkością 300 km/h. Gdy dziecko podróżuje na przednim siedzeniu w foteliku tyłem do kierunku jazdy, tak silne uderzenie może skończyć się poważnymi urazami głowy, kręgosłupa i narządów wewnętrznych. Ich skutkiem może być nawet śmierć.

Jeśli musisz przewieźć dziecko w foteliku przodem do kierunku jazdy, ze względu na poduszkę powietrzną również powinnaś zachować szczególną ostrożność. Maksymalnie odsuń fotel pasażera do tyłu, aby dziecko znajdowało się jak najdalej od poduszki, lub po prostu ją wyłącz. Nawet jeśli poduszka wystrzela z daleka, jej siła może połamać malutkiemu dziecku nóżki. Dlatego lepszym rozwiązaniem wydaje się wożenie dziecka na tylnym siedzeniu. Pomocne w zorganizowaniu czasu dziecku jadącemu z tyłu są np. organizery na fotel samochodowy z miejscem na tablet:

Dziecko na przednim siedzeniu a wyłączona poduszka powietrzna: czy to ryzykowne?

Jeśli wozisz dziecko z przodu samochodu, ryzykowna jest nie sama jazda, ale pamiętanie o wyłączaniu i włączaniu poduszek powietrznych. To dla rodziców dodatkowy kłopot oraz narażanie się na ryzyko. Gdy wkładasz fotelik do auta, łatwo możesz zapomnieć o wyłączeniu poduszki (podróżom z dzieckiem zwykle towarzyszy niezłe zamieszanie). Równie łatwo może wylecieć ci z głowy jej włączenie, kiedy jedziesz bez dziecka. Z tego względu w USA zabroniono wyposażania samochodów w manualne przełączniki poduszki powietrznej i przewożenia dzieci na przednim siedzeniu. Jedna z europejskich norm bezpieczeństwa (ECE16) również dopuszcza możliwość wożenia dziecka na przednim siedzeniu tylko wtedy, gdy auto ma automatyczny czujnik wykrywania fotelika.
Ważne! Wożenie dziecka w samochodzie na podkładce, czy to z przodu, czy z tyłu samochodu, nigdy nie jest bezpieczne!

Dziecko na przednim czy na tylnym siedzeniu: gdzie jest najbezpieczniej?

Najlepiej przewozić dziecko na środku tylnej kanapy. To miejsce eksperci uznają za najbardziej bezpieczne. Można tak przewozić dziecko, gdy samochód jest wyposażony w trzypunktowe pasy bezpieczeństwa lub mocowanie ISOFIX. Jeśli twoje auto nie ma takich opcji, dla dziecka wybierz miejsce za siedzeniem pasażera. Rodzicom często wydaje się, że najbezpieczniej jest za siedzeniem kierowcy. To mylny pogląd. Ze statystyk wynika, że częściej dochodzi do uderzeń bocznych w lewą stronę pojazdu.

Zaletą przewożenia dziecka po prawej stronie tylnej kanapy, poza bezpieczeństwem, jest również lepszy kontakt wzrokowy (oczywiście podczas zatrzymania pojazdu na czerwonym świetle, bo w trakcie jazdy kierowca nie powinien się odwracać). Skorzystaj np. ze specjalnego lusterka wstecznego do obserwacji dziecka.

Przewożenie dziecka na przednim siedzeniu w busie

W busie obowiązują takie same zasady przewożenia dzieci, jak w zwykłym aucie. Unikaj więc sadzania dziecka z przodu, a jeśli to niemożliwe, wyłącz poduszkę powietrzną. Pamiętaj, że podczas przewożenia dziecka na przednim siedzeniu busa, ciężarówki czy samochodu dostawczego fotelik samochodowy również jest obowiązkowy!
Uwaga, w autobusie i w autokarze nie trzeba mieć fotelika, ale jeśli pojazd jest wyposażony w pasy bezpieczeństwa, masz prawny obowiązek zapiąć je dziecku.

* Ogólnoeuropejskie badanie postaw rodziców wobec kwestii bezpieczeństwa dzieci w podróży

Zobacz też:
Redakcja poleca: Kiedy dziecko siada: w którym miesiącu dziecko zaczyna siadać i jak je wspierać?
Dziecko siada wtedy, gdy jest na to gotowe. Pierwsze próby siadania podejmuje, gdy odpowiednio rozwiną się jego mięśnie i układ kostno-stawowy. Zwykle dzieje się to na przełomie 6-7 miesiąca, ale norma rozwojowa jest szersza. Być może zastanawiasz się, czy warto pomagać niemowlakowi w siadaniu, czy sadzać dziecko, które jeszcze tego nie umie, czy korzystać z leżaczka. I czy to źle, jeśli 7-miesięczne dziecko nie siedzi? O naukę siadania zapytałyśmy lekarza pediatrę.
Oceń artykuł

Ocena 4 na 17 głosy

Zobacz także

Popularne tematy