Czy w ciąży da się wyleczyć grypę?

Chłodne dni sprzyjają przeziębieniom i grypie, dlatego powinnaś bardziej dbać o zdrowie. Skoro odpowiadasz teraz podwójnie - i za siebie, i za swoje dziecko, sprawdź, czy znasz 6 skutecznych sposobów na odporność.
Konsultacja: dr n. med. Renata Jaczyńska, ginekolog położnik
leki-w-ciazy
fot. Fotolia
Czy można uniknąć grypy w ciąży? Trudne pytanie. Lepiej przygotować się na to, że infekcje dopadają także przyszłe mamy i wiedzieć, jak się leczyć. W ciąży nie możesz przyjmować tych samych leków, co zwykle, bo niektóre mogą szkodzić dziecku. Jeśli złapiesz grypę, stosuj bezpieczne i sprawdzone kuracje.

Co robić, jeśli złapię grypę w ciąży?

Nie staraj się być twardzielką, której byle kaszel lub katar nie powstrzyma od wykonania obowiązków. Nie jesteś teraz sama i musisz dbać o was dwoje. Leczenie grypy w ciąży jest nieco trudniejsze niż zazwyczaj, bo nie wolno ci brać wielu leków. Gdy pojawią się pierwsze objawy choroby, połóż się do łóżka i skorzystaj z domowych metod leczenia. Pamiętaj, że grypa to groźna choroba, której nie można zlekceważyć.
 • Suchy lub mokry kaszel w ciąży - leczenie będzie trudniejsze, bo większość syropów zawiera kodeinę lub jej pochodne, których nie wolno ci teraz przyjmować. Możesz jednak stosować niektóre syropy dla dzieci lub sama przyrządzić sobie domowy syrop z cebuli i czosnku. Wspomagaj się także naparami z ziół (herbatka z tymianku ułatwi pozbycie się wydzieliny). Nie zwlekaj z wizytą u lekarza, gdy kaszel nie ustępuje po dwóch, trzech dniach i staje się coraz bardziej uporczywy – może bowiem spowodować przedwczesne skurcze i poród.
 • Pieczenie i drapanie w gardle w ciąży złagodzisz ból, ssąc pastylki. One nie leczą, a jedynie łagodzą objawy. Możesz również kilka razy dziennie płukać gardło naparem z szałwii lub roztworem wody z sodą oczyszczoną. Idź do lekarza, gdy pojawi się gorączka, a na migdałkach wystąpi biały nalot – to może być angina. Anginę w ciąży jeśli jest konieczność można też leczyć antybiotykami bezpiecznymi dla kobiet w ciąży.
 • Gorączka w ciąży - gdy termometr wskazuje ponad 38ºC, obniżaj ją, by nie zaszkodziła dziecku w brzuchu. Zacznij od domowych sposobów, czyli chłodzących kąpieli lub okładów. W I trymestrze ciąży lepiej nie brać żadnych leków. W II i III możesz sięgnąć po preparaty z paracetamolem (Panadol, Apap). Zapomnij zaś o przyjmowaniu aspiryny i innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych (ibuprofen, nurofen) mogą być niebezpieczne dla ciąży. Kiedy gorączka nie ustępuje po dwóch, trzech dniach lub gwałtownie się podnosi, idź do lekarza.
 • Katar w ciąży – przy grypie zdarza się rzadko, ale go lekceważ. Nieleczony może przerodzić się w poważniejszą infekcję i zająć dolne drogi oddechowe. Pozbędziesz się go, smarując nos maścią majerankową i nawilżając śluzówkę solą fizjologiczną albo roztworami wody morskiej. Skuteczne są też inhalacje z wody z solą lub sodą oczyszczoną. Unikaj kropli do nosa obkurczających śluzówkę – ich nadużycie może prowadzić do wtórnego obrzęku nosa i powiększenia się problemu. Jeśli wydzielina z nosa zrobi się zielona lub żółta, skontaktuj się koniecznie z lekarzem.
Redakcja poleca: Jak leczyć przeziębienie w ciąży - film
Jakie leki możesz stosować na własną rękę, gdy w ciąży zacznie dokuczać ci katar, kaszel i podwyższona temperatura?

Grypa w ciąży – czym się leczyć?

Wiele preparatów możesz dostać bez recepty. Nie oznacza to jednak, że są bezpieczne. Zanim cokolwiek weźmiesz, skonsultuj się z lekarzem; jeśli nie możesz, pamiętaj:
 • Dokładnie przeczytaj ulotkę. Powinna być tam konkretna informacja, czy lek można przyjmować w ciąży.
 • Szczególnie uważaj na początku. Pierwszy trymestr ciąży to okres najintensywniejszego wzrostu dziecka w brzuchu. Wtedy też najbardziej możesz mu zaszkodzić – bądź więc bardzo ostrożna.
 • Unikaj nowości. Nie bierz leków, których nigdy wcześniej nie kupowałaś – nawet przy ziołowym („bezpiecznym”) syropie może się okazać, że jesteś na jeden z jego składników uczulona

Jak się chronić przed grypą w ciąży, by ponownie nie zachorować?

Zapewne najchętniej zabarykadowałabyś się w domu na zimę i nie wychodziła z niego ani na chwilę. Nierealne, prawda? Aby nie złapać grypy w ciąży, po prostu bądź bardziej przezorna, choćbyś miała chuchać na zimne.
 1. Unikaj zatłoczonych miejsc. Spacery po pasażach galerii handlowych czy zakupy w hipermarkecie to nie najlepszy pomysł. Im więcej ludzi, tym więcej wirusów grasujących w powietrzu. Jeśli musisz wybrać się na zakupy do dużego sklepu, staraj się tak je zaplanować, by  uniknąć godzin szczytu, kiedy przychodzi tam dużo ludzi.
   
 2. Często myj ręce. Dotykasz przeróżnych rzeczy, na których mogą być bakterie i wirusy. Wypracuj więc nawyk mycia dłoni zawsze po przyjściu do pracy i po powrocie do domu. Wrzuć do torebki małe opakowanie nawilżanych chusteczek, które przydadzą się do oczyszczenia rąk, gdy w pobliżu akurat nie będzie toalety.
   
 3. Trzymaj dystans. Zrezygnuj z rozdawania buziaków podczas powitania ze znajomymi, nie tylko tymi, którzy mają katar czy kaszel. Wiele zakaźnych chorób rozprzestrzenia się drogą kropelkową, zanim jeszcze u danej osoby wystąpią pierwsze objawy. Zatem pozornie zdrowa koleżanka może niechcący cię zarazić. Nie wybieraj się też z wizytą do chorych osób.
   
 4. Ciepło się ubieraj. W ciąży kobietom jest zazwyczaj gorąco – to zasługa większej masy ciała. Ale to nie powód, by zapomnieć o czapce czy ciepłych butach, kiedy wychodzisz z domu. Przecież to przez głowę i nogi ucieka najwięcej ciepła.
   
 5. Uważaj na przegrzewanie. Nie rozkręcaj na maksimum ogrzewania w aucie, bo gdy wysiądziesz – zmarzniesz, a to najlepszy początek przeziębienia. Pamiętaj, by się rozpinać, gdy wchodzisz do ciepłych pomieszczeń. Pokochaj styl „na cebulkę” – pozwoli ci dopasować strój do temperatury otoczenia.
   
 6. Zaszczep się. To najskuteczniejszy sposób profilaktyki grypy w ciąży. Najbezpieczniej to zrobić w drugim i trzecim trymestrze ciąży. Szczepienie może wywołać gorączkę, dlatego nie jest zalecane w pierwszym trymestrze, gdy podwyższona temperatura ciała zaszkodziłaby maleństwu.

Czytaj także:
dr n. med. Renata Jaczyńska
Konsultacja: dr n. med. Renata Jaczyńska, ginekolog położnik

Specjalista ginekolog-położnik. Pracuje w Klinice Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

Ocena (1 ocena)

6.0
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Wsparcie dla rodziców

Badania przyszłej mamy