grypa w ciąży
fot. Adobe Stock

Grypa w ciąży - leczenie, powikłania

Kobiety w ciąży grypę mogą przechodzić ciężej i częściej dochodzi u nich do powikłań. Grypa w trakcie ciąży może mieć silniejsze objawy, a także trwać dłużej, ponieważ system odpornościowy kobiety jest wtedy w naturalny sposób osłabiony.
Anna Parcheta
Konsultacja: dr n. med. Renata Jaczyńska, ginekolog położnik
grypa w ciąży
fot. Adobe Stock
W ciąży nie możesz przyjmować tych samych leków, co zwykle, bo niektóre mogą szkodzić dziecku. Jeśli złapiesz grypę, stosuj bezpieczne i sprawdzone kuracje. Koniecznie też skonsultuj to ze specjalistą. Jeśli zachorujesz na grypę w trakcie ciąży, udaj się do internisty lub lekarza rodzinnego, jednak przy wizycie kontrolnej u swojego ginekologa jego także musisz poinformować o przebytej chorobie. Będąc w ciąży możesz zaszczepić się przeciw grypie - takie szczepienie zaleca się wszystkim ciężarnym kobietom, ponieważ powikłania pogrypowe mogą być niebezpieczne dla mamy i dziecka. Grypa może też utrudniać zajście w ciążę. Taka infekcja i wszystkie choroby, przebiegające z gorączką, mogą zaburzać cykl miesiączkowy oraz wpływać na owulację.  

Spis treści:
 1. Grypa w ciąży - co zrobić, jak się zachoruje?
 2. Grypa w ciąży - czym się leczyć?
 3. Grypa w ciąży - jak się przed nią chronić?
 4. Powikłania po grypie w ciąży

Grypa w ciąży - co zrobić, gdy się zachoruje?

Grypa w ciąży to nie żarty. Pamiętaj, że grypa to groźna choroba, której nie można zlekceważyć. Leczenie grypy w ciąży jest nieco trudniejsze niż zazwyczaj, bo nie wolno ci brać wielu leków. Jak więc leczyć grypę w ciąży? Niektóre objawy grypy w ciąży możesz spróbować zwalczyć domowymi sposobami.
 • Suchy lub mokry kaszel w ciąży - leczenie będzie trudniejsze, bo większość syropów zawiera kodeinę lub jej pochodne, których nie wolno ci teraz przyjmować. Możesz jednak stosować niektóre syropy dla dzieci lub sama przyrządzić sobie domowy syrop z cebuli i czosnku. Wspomagaj się także naparami z ziół (herbatka z tymianku ułatwi pozbycie się wydzieliny). Nie zwlekaj z wizytą u lekarza, gdy kaszel nie ustępuje po dwóch, trzech dniach i staje się coraz bardziej uporczywy – może bowiem spowodować przedwczesne skurcze i poród.
 • Pieczenie i drapanie w gardle w ciąży złagodzisz ból, ssąc pastylki. One nie leczą, a jedynie łagodzą objawy. Możesz również kilka razy dziennie płukać gardło naparem z szałwii lub roztworem wody z sodą oczyszczoną. Idź do lekarza, gdy pojawi się gorączka, a na migdałkach wystąpi biały nalot – to może być angina. Anginę w ciąży można też leczyć antybiotykami bezpiecznymi dla ciężarnych.
 • Gorączka w ciąży - gdy termometr wskazuje ponad 38ºC, obniżaj ją, by nie zaszkodziła dziecku w brzuchu. Zacznij od domowych sposobów, czyli chłodzących kąpieli lub okładów. W I trymestrze ciąży lepiej nie brać żadnych leków. W II i III możesz sięgnąć po preparaty z paracetamolem (Panadol, Apap). Zapomnij zaś o przyjmowaniu aspiryny i innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych (ibuprofen, nurofen) mogą być niebezpieczne dla ciąży. Kiedy gorączka nie ustępuje po dwóch, trzech dniach lub gwałtownie się podnosi, idź do lekarza.
 • Katar w ciąży – przy grypie zdarza się rzadko, ale go nie lekceważ. Nieleczony może przerodzić się w poważniejszą infekcję i zająć dolne drogi oddechowe. Pozbędziesz się go, smarując nos maścią majerankową i nawilżając śluzówkę solą fizjologiczną albo roztworami wody morskiej. Skuteczne są też inhalacje z wody z solą lub sodą oczyszczoną. Unikaj kropli do nosa obkurczających śluzówkę – ich nadużycie może prowadzić do wtórnego obrzęku nosa i powiększenia się problemu. Jeśli wydzielina z nosa zrobi się zielona lub żółta, skontaktuj się koniecznie z lekarzem.
Redakcja poleca: Jak leczyć przeziębienie w ciąży - film
Jakie leki możesz stosować na własną rękę, gdy w ciąży zacznie dokuczać ci katar, kaszel i podwyższona temperatura?

Grypa w ciąży – czym się leczyć?

Co stosować na grypę podczas ciąży? Tylko leki dozwolone dla ciężarnych. Zanim cokolwiek zażyjesz, skonsultuj się z lekarzem. Pamiętaj:
 • Dokładnie przeczytaj ulotkę. Powinna być tam konkretna informacja, czy lek można przyjmować, chorując na grypę w ciąży.
 • Szczególnie uważaj na początku. Pierwszy trymestr ciąży to okres najintensywniejszego wzrostu dziecka w brzuchu. Wtedy też najbardziej możesz mu zaszkodzić. 
 • Unikaj nowości. Nie bierz leków, których nigdy wcześniej nie kupowałaś – nawet przy ziołowym („bezpiecznym”) syropie może się okazać, że jesteś na jeden z jego składników uczulona. Gdy cierpisz na grypę w ciąży, skonsultuj swoje leczenie ze specjalistą.

Grypa w ciąży - jak się przed nią chronić?

Zapewne najchętniej zabarykadowałabyś się w domu na zimę i nie wychodziła z niego ani na chwilę. Nierealne, prawda? Aby nie złapać grypy w ciąży, po prostu bądź bardziej przezorna, choćbyś miała chuchać na zimne.
 1. Unikaj zatłoczonych miejsc. Spacery po pasażach galerii handlowych czy zakupy w hipermarkecie to nie najlepszy pomysł. Im więcej ludzi, tym więcej wirusów grasujących w powietrzu. Jeśli musisz wybrać się na zakupy do dużego sklepu, staraj się tak je zaplanować, by  uniknąć godzin szczytu, kiedy przychodzi tam dużo ludzi.
 2. Często myj ręce. Dotykasz przeróżnych rzeczy, na których mogą być bakterie i wirusy. Wypracuj więc nawyk mycia dłoni zawsze po przyjściu do pracy i po powrocie do domu. Wrzuć do torebki małe opakowanie żelu do dezynfekcji lub nawilżanych chusteczek, które przydadzą się do oczyszczenia rąk, gdy w pobliżu akurat nie będzie toalety.
 3. Trzymaj dystans. Zrezygnuj z rozdawania buziaków podczas powitania ze znajomymi, nie tylko tymi, którzy mają katar czy kaszel. Wiele zakaźnych chorób rozprzestrzenia się drogą kropelkową, zanim jeszcze u danej osoby wystąpią pierwsze objawy. Zatem pozornie zdrowa koleżanka może niechcący cię zarazić. Nie wybieraj się też z wizytą do chorych osób.
 4. Ciepło się ubieraj. W ciąży kobietom jest zazwyczaj gorąco – to zasługa większej masy ciała. Ale to nie powód, by zapomnieć o czapce czy ciepłych butach, kiedy wychodzisz z domu. Przecież to przez głowę i nogi ucieka najwięcej ciepła. Pomoże Ci to uniknąć grypy w ciąży.
 5. Uważaj na przegrzewanie. Nie rozkręcaj na maksimum ogrzewania w aucie, bo gdy wysiądziesz – zmarzniesz, a to najlepszy początek przeziębienia lub grypy w ciąży. Pamiętaj, by się rozpinać, gdy wchodzisz do ciepłych pomieszczeń. Pokochaj styl „na cebulkę” – pozwoli ci dopasować strój do temperatury otoczenia.
 6. Zaszczep się. To najskuteczniejszy sposób profilaktyki grypy w ciąży. Najbezpieczniej to zrobić w drugim i trzecim trymestrze ciąży. Szczepienie może wywołać gorączkę, dlatego nie jest zalecane w pierwszym trymestrze, gdy podwyższona temperatura ciała zaszkodziłaby maleństwu.

Powikłania po grypie w ciąży

Kobiety w ciąży są znacznie bardziej narażone na powikłania po grypie. W organizmie przyszłej mamy zachodzi do wielu zmian, a choroba może dodatkowo obciążyć serce i płuca. Jakie zagrożenia niesie za sobą grypa u kobiety w ciąży? Jeśli jest ona leczona nieprawidłowo lub w ogóle nie jest leczona – może to skutkować pogrypowym zapaleniem mięśnia sercowego, a także powikłaniami w postaci zapalenia oskrzeli. Jeśli kobieta choruje na grypę w ostatnich tygodniach ciąży, może to spowodować następujące powikłania:
 • przedwczesny poród
 • mała masę urodzeniową dziecka
 • upośledzenie rozwoju układu nerwowego oraz pokarmowego dziecka
 • obumarcie płodu (w najbardziej poważnych przypadkach).

Grypa w ciąży może więc szkodzić i tobie, i dziecku. Zdecydowanie nie powinnaś jej lekceważyć! Skonsultuj się z lekarzem, który podpowie ci, jak powinnaś postępować. 

Zobacz także:
dr n. med. Renata Jaczyńska
Konsultacja: dr n. med. Renata Jaczyńska, ginekolog położnik

Specjalista ginekolog-położnik. Pracuje w Klinice Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy