grypa w ciąży
fot. Adobe Stock

Grypa w ciąży: objawy, leczenie, domowe sposoby. Czy grypa w ciąży jest groźna?

Grypa w ciąży to choroba, którą zwykle przechodzi się ciężko i po której często dochodzi do powikłań. U kobiet w ciąży choroba ta może mieć silniejsze objawy, a także trwać dłużej, bo system odpornościowy jest wtedy w naturalny sposób osłabiony. Istnieją domowe sposoby na grypę w ciąży, ale ponieważ to groźna choroba i jej wpływ na płód może być poważny, zawsze trzeba skonsultować leczenie z lekarzem.
Konsultacja: dr n. med. Renata Jaczyńska, ginekolog położnik
grypa w ciąży
fot. Adobe Stock
Grypa w ciąży daje uciążliwe objawy i jest groźna dla dziecka, a mimo to ciężarne często zapominają o najskuteczniejszej profilaktyce – szczepieniach. Jeśli już zdarzy ci się zachorować, pamiętaj, że leczenie grypy w ciąży trzeba zacząć jak najszybciej, ale ostrożnie. W ciąży nie możesz przyjmować tych samych leków na grypę, co zwykle, bo niektóre mogą mieć zły wpływ na płód. Najlepiej wypróbować bezpieczne, domowe sposoby, a potem udać się po poradę do lekarza.

Spis treści:

Grypa w ciąży: objawy

Grypa w ciąży to nie żarty. Pamiętaj, że grypa to groźna choroba, której nie można zlekceważyć. Objawy grypy w ciąży są dość charakterystyczne i trudno je przeoczyć – choroba powoduje silne osłabienie i drastyczne pogorszenie samopoczucia. Inne objawy grypy to:
 • wysoka gorączka;
 • dreszcze;
 • uczucie rozbicia;
 • bóle mięśni;
 • suchy lub mokry kaszel;
 • drapanie w gardle;
 • katar (rzadko).

Grypa w ciąży: do jakiego lekarza?

Jeśli zachorujesz w czasie ciąży na grypę, udaj się do internisty lub do lekarza rodzinnego. Pamiętaj jednak, by podczas wizyty kontrolnej u swojego ginekologa prowadzącego ciążę poinformować go o przebytej chorobie.

Grypa w ciąży: leczenie

Co stosować na grypę podczas ciąży? Tylko leki dozwolone dla ciężarnych. Zanim cokolwiek zażyjesz, skonsultuj się z lekarzem. Pamiętaj:
 • Dokładnie przeczytaj ulotkę. Powinna być tam konkretna informacja, czy lek można przyjmować, chorując na grypę w ciąży.
 • Szczególnie uważaj na początku ciąży. Pierwszy trymestr ciąży to okres najintensywniejszego wzrostu dziecka w brzuchu. Grypa w pierwszym trymestrze ciąży może najbardziej mu zaszkodzić. 
 • Unikaj nowości. Nie bierz leków, których nigdy wcześniej nie kupowałaś – nawet w przypadku ziołowego („bezpiecznego”) syropu może się okazać, że jesteś na jeden z jego składników uczulona. Gdy cierpisz na grypę w ciąży, skonsultuj swoje leczenie ze specjalistą.

Domowe sposoby na grypę w ciąży

Leczenie grypy w ciąży jest nieco trudniejsze niż zazwyczaj, bo nie wolno ci brać wielu leków. Jak więc ją leczyć? Niektóre objawy grypy w ciąży możesz spróbować zwalczyć domowymi sposobami.
 • Suchy lub mokry kaszel w ciąży – leczenie będzie trudniejsze, bo większość syropów zawiera kodeinę lub jej pochodne, których nie wolno ci teraz przyjmować. Możesz jednak stosować niektóre syropy dla dzieci lub sama przyrządzić sobie domowy syrop z cebuli i czosnku. Wspomagaj się także naparami z ziół (herbatka z tymianku ułatwi pozbycie się wydzieliny). Nie zwlekaj z wizytą u lekarza, gdy kaszel nie ustępuje po dwóch, trzech dniach i staje się coraz bardziej uporczywy – może bowiem spowodować przedwczesne skurcze i poród.
 • Pieczenie i drapanie w gardle w ciąży złagodzisz ból, ssąc pastylki. One nie leczą, a jedynie łagodzą objawy. Możesz również kilka razy dziennie płukać gardło naparem z szałwii lub roztworem wody z sodą oczyszczoną. Idź do lekarza, gdy pojawi się gorączka, a na migdałkach wystąpi biały nalot – to może być angina. Anginę w ciąży można też leczyć antybiotykami bezpiecznymi dla ciężarnych.
 • Gorączka w ciąży  gdy termometr wskazuje ponad 38°C, obniżaj temperaturę, by nie zaszkodziła dziecku w brzuchu. Zacznij od domowych sposobów, czyli chłodzących kąpieli lub okładów. W I trymestrze ciąży lepiej nie brać żadnych leków. W II i III trymestrze możesz sięgnąć po preparaty z paracetamolem (Panadol, Apap). Zapomnij zaś o przyjmowaniu aspiryny i innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych (ibuprofen, nurofen) – mogą być niebezpieczne dla ciąży. Kiedy gorączka nie ustępuje po dwóch, trzech dniach lub gwałtownie się podnosi, idź do lekarza.
 • Katar w ciąży – przy grypie zdarza się rzadko, ale go nie lekceważ. Nieleczony może przerodzić się w poważniejszą infekcję i zająć dolne drogi oddechowe. Pozbędziesz się go, smarując nos maścią majerankową i nawilżając śluzówkę solą fizjologiczną albo roztworami wody morskiej. Skuteczne są też inhalacje z wody z solą lub sodą oczyszczoną. Unikaj kropli do nosa obkurczających śluzówkę – ich nadużycie może prowadzić do wtórnego obrzęku nosa i powiększenia się problemu. Jeśli wydzielina z nosa zrobi się zielona lub żółta, skontaktuj się koniecznie z lekarzem.

Grypa w ciąży: jak zapobiegać?

Zapewne w ciąży najchętniej zabarykadowałabyś się w domu na zimę i nie wychodziła z niego ani na chwilę. Nierealne, prawda? Aby nie złapać grypy, po prostu bądź bardziej przezorna, choćbyś miała dmuchać na zimne.
 • Unikaj zatłoczonych miejsc. Spacery po pasażach galerii handlowych czy zakupy w hipermarkecie to nie najlepszy pomysł. Im więcej ludzi, tym więcej wirusów grasujących w powietrzu. Jeśli musisz wybrać się na zakupy do dużego sklepu, staraj się tak je zaplanować, by uniknąć godzin szczytu, kiedy przychodzi tam dużo ludzi.
 • Często myj ręce. Dotykasz przeróżnych rzeczy, na których mogą być bakterie i wirusy. Wypracuj więc nawyk mycia dłoni zawsze po przyjściu do pracy i po powrocie do domu. Wrzuć do torebki małe opakowanie żelu do dezynfekcji lub nawilżanych chusteczek, które przydadzą się do oczyszczenia rąk, gdy w pobliżu akurat nie będzie toalety.
 • Trzymaj dystans. Zrezygnuj z rozdawania buziaków podczas powitania ze znajomymi, nie tylko z tymi, którzy mają katar czy kaszel. Wiele zakaźnych chorób rozprzestrzenia się drogą kropelkową, zanim jeszcze u danej osoby wystąpią pierwsze objawy. Zatem pozornie zdrowa koleżanka może niechcący cię zarazić. Nie wybieraj się też z wizytą do chorych osób.
 • Ciepło się ubieraj. W ciąży kobietom jest zazwyczaj gorąco – to zasługa większej masy ciała. Ale to nie powód, by zapomnieć o czapce czy ciepłych butach, kiedy wychodzisz z domu. Przecież to przez głowę i nogi ucieka najwięcej ciepła.
 • Uważaj na przegrzewanie. Nie rozkręcaj na maksimum ogrzewania w aucie, bo gdy wysiądziesz – zmarzniesz, a to najlepszy początek przeziębienia lub grypy w ciąży. Pamiętaj, by się rozpinać, gdy wchodzisz do ciepłych pomieszczeń. Pokochaj styl „na cebulkę” – pozwoli ci dopasować strój do temperatury otoczenia.

Powikłania po grypie w ciąży

Grypa w ciąży jest groźna, a ciężarne są znacznie bardziej narażone na powikłania po grypie. W organizmie przyszłej mamy dochodzi do wielu zmian, a choroba może dodatkowo obciążyć serce i płuca. Jakie zagrożenia niesie ze sobą grypa u kobiety w ciąży? Jeśli choroba jest leczona nieprawidłowo lub w ogóle nie jest leczona – może to skutkować pogrypowym zapaleniem mięśnia sercowego, a także powikłaniami w postaci zapalenia oskrzeli. Jeśli kobieta choruje na grypę w ostatnich tygodniach ciąży, może to spowodować następujące powikłania:
 • przedwczesny poród,
 • mała masa urodzeniowa dziecka,
 • upośledzenie rozwoju układu nerwowego oraz pokarmowego dziecka,
 • obumarcie płodu (w najbardziej poważnych przypadkach).

Grypa w ciąży może więc szkodzić i tobie, i dziecku. Zdecydowanie nie powinnaś jej lekceważyć! Skonsultuj się z lekarzem, który podpowie ci, jak powinnaś postępować. 
Będąc w ciąży, możesz zaszczepić się przeciw grypie – takie szczepienie zaleca się wszystkim ciężarnym kobietom, bo to najskuteczniejszy sposób profilaktyki grypy w ciąży. Najbezpieczniej zaszczepić się w drugim i trzecim trymestrze ciąży. Szczepienie może wywołać gorączkę, dlatego nie jest zalecane w pierwszym trymestrze, gdy podwyższona temperatura mogłaby mieć zły wpływ na płód.
Zobacz też:
Redakcja poleca: Jak leczyć przeziębienie w ciąży - film
Jakie leki możesz stosować na własną rękę, gdy w ciąży zacznie dokuczać ci katar, kaszel i podwyższona temperatura?
dr n. med. Renata Jaczyńska
Konsultacja: dr n. med. Renata Jaczyńska, ginekolog położnik

Specjalista ginekolog-położnik. Pracuje w Klinice Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy