choroba
fot. Fotolia

Uważaj - tak łatwo pomylić przeziębienie. Nawet nie wiesz, jakie to ma tragiczne skutki

To historia ku przestrodze, nie lekceważmy kataru i kaszlu u małych dzieci, a już zwłaszcza u niemowlaków. 6-tygodniowa Myah na oczach przerażonej mamy zaczęła się dusić i sinieć. W stanie zagrażającym życiu trafiła do szpitala.
Agnieszka Majchrzak
choroba
fot. Fotolia
Dla nas mam i naszych dzieci nadchodzi bardzo trudna pora. Na dworze zimno, ale brakuje mrozu, który skutecznie zabiłby zarazki. W taką pogodę bardzo spada odporność i dzieci chorują, jedno po drugim. Pediatrzy przestrzegają, że najgorzej będzie pod koniec grudnia i tak przez cały styczeń i ferie zimowe.

Zwykłe przeziębienie śmiertelnie niebezpieczne

“Nigdy wcześniej nie byłam tak przerażona"- wyznała 21-letnia Beth Foster ze Stourbridge w West Midlands. Ten tekst to apel młodej mamy o uważne obserwowanie dzieci w czasie choroby. Beth opisała swoje dramatyczne chwile na facebooku. Zaczęło się od leczonego za pomocą kropli przeziębienia.

Objawy infekcji u malutkiej córeczki nie ustąpiły po tygodniu i niespodziewanie, błyskawicznie przerodziły się w ostrą infekcję dróg oddechowych. Dla młodej matki było to traumatyczne przeżycie, córeczka miała ataki bezdechu, na przemian kaszlu, w ciągu kilku sekund zsiniała.

Reakcja Beth była natychmiastowa, przyjechała z córką do szpitala i tu pod opieką fachowców sytuację opanowano. U malutkiej zdiagnozowano ostre zapalenie oskrzelików. W normalnych okolicznościach to choroba nietrudna w leczeniu, ale w przypadku małej Myahten, mogła mieć dramatyczny przebieg. Napady bezdechu, siniejące ciałko to przerażające momenty dla każdej z nas.


Redakcja poleca: Domowe sposoby na przeziębienie - film
Nie zawsze konieczna jest wizyta u lekarza, czasem wystarczy herbata z cytryną czy ciepła kąpiel. Pediatra poleca domowe sposoby na przeziębienie.

Nie lekceważmy apelu Beth

Nie przechodźmy obok apelu Beth obojętnie. Nadchodzą tygodnie infekcji górnych dróg oddechowych i warto być czujnym podczas choroby dziecka. Nie wystarczy jedna wizyta u lekarza. Zwykłe infekcje u małych dzieciaczków w ekspresowym tempie przekształcają się w stany zapalne oskrzeli lub płuc. Dlatego potrzeba zazwyczaj 2 lub 3 kontroli lekarskich.

- Nawet jeżeli lekarz uspokaja nas, że wszystko jest w porządku, to dzień później wszystko może się zmienić – przestrzega odpowiedzialna mama.

Niestety sytuację pogarsza także utrzymujący się na zimą smog. O tym jak jest on niebezpieczny dla naszych maluszków pisałyśmy w babyonline wielokrotnie.

Brawo dla Beth, że znalazła czas i chęć podzielenia się swoimi przeżyciami! Obyśmy mogły się ich ustrzec.

Źródło: fakt

Przeczytaj też: Szczepionka 6w1 - dowiedz się wszystkiego o szczepionkach skojarzonych

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy