Jak nauczyć dziecko dmuchać nos
fot. Fotolia

Domowe leki na przeziębienie

Czy mleko z masłem i miodem rzeczywiście leczy przeziębienie i co takiego ma w sobie czosnek? Sprawdziliśmy!
Jak nauczyć dziecko dmuchać nos
fot. Fotolia

Przez wieki ludzie musieli sobie radzić bez antybiotyków, tabletek do ssania i kropli do nosa. Leczyli się na bardzo różne sposoby, czasem z powodzeniem, a czasem nie, jednak wiele z tych kuracji miało sens.
Na domowe sposoby radzenia sobie z kaszlem czy katarem trzeba jednak uważać. Te sprawdzone pomagają, ale nie w każdej sytuacji i nie każdemu. A już szczególnie ostrożnym trzeba być w przypadku małych dzieci.

Mleko z miodem na dziecięce przeziębienie

Ta słodka mikstura łagodzi kaszel i przynosi ulgę obolałemu gardłu. Dzieje się tak, ponieważ zawarte w mleku drobinki tłuszczu powlekają śluzówkę cienką warstwą – w ten sposób nie tylko ją osłaniają, ale i nawilżają. Z kolei miód (zwłaszcza gryczany, spadziowy i lipowy) ma właściwości antybiotyczne. Swą skuteczność zawdzięcza m.in. lizozymowi – enzymowi, który występuje np. we łzach i w kobiecym mleku i który niszczy ściany komórkowe bakterii, przez co hamuje ich rozwój. Inny skarb ukryty w miodzie – oksydaza glukozowa – przyspiesza reakcje, w efekcie których powstaje nadtlenek wodoru, związek o silnych właściwościach bakteriobójczych i bakteriostatycznych. Miód działa także przeciwzapalnie i osłaniająco na śluzówkę gardła. Hamuje kaszel, ułatwia pozbycie się wydzieliny oskrzelowej.
Uwaga! Pod wpływem wysokiej temperatury miód traci swe właściwości, a więc mleko, do którego się go dodaje, powinno być letnie, a nie gorące.
Redakcja poleca: Domowe sposoby na przeziębienie - film
Nie zawsze konieczna jest wizyta u lekarza, czasem wystarczy herbata z cytryną czy ciepła kąpiel. Pediatra poleca domowe sposoby na przeziębienie.

Czosnek na przeziębienie u dziecka

Swoją skuteczność zawdzięcza m.in. obecności unikatowego aminokwasu – alliny (sulfotlenku S-alkilocysteiny), który jest naturalnym antybiotykiem. Czosnek pomaga przy infekcjach górnych dróg oddechowych, ma także inne potwierdzone przez naukowców zalety. Udowodniono m.in. że u dzieci reguluje procesy trawienne i eliminuje drobnoustroje chorobotwórcze z jelit.
Uwaga! Choć czosnek jest bardzo wartościowy, nie każdy przewód pokarmowy dobrze go toleruje. Lepiej podawać go na kanapce z masłem i wędliną, bo w takim towarzystwie będzie mniej podrażniał żołądek. Nie można go dawać niemowlętom.

Zobacz też: Od kiedy podawać dziecku czosnek?

Syrop z cebuli na kaszel

Ma działanie wykrztuśne i bakteriobójcze. Podobnie jak czosnek zawdzięcza swoje lecznicze właściwości sulfotlenkom. Zawiera także inne związki (m.in. glikozydy flawonowe), które hamują rozwój drobnoustrojów.
Uwaga! Podobnie jak innych środków o działaniu wykrztuśnym syropu z cebuli nie wolno podawać wieczorem, bo prowokuje kaszel, a więc może uniemożliwić spokojny sen. Trzeba także pamiętać, że cebula – tak jak czosnek, może podrażnić błony śluzowe żołądka, dlatego zrobiony z niej specyfik powinno się dawać w czasie lub po posiłku. Jeśli maluch ma kłopoty z brzuszkiem, lepiej zrezygnować z tego rodzaju kuracji.

Zobacz też: Najlepsze sposoby na kaszel – bez syropu

Herbata i sok malinowy na przeziębienie u dziecka

Sok z malin zawiera witaminę C, która uszczelnia naczynia krwionośne, i kwas salicylowy o działaniu napotnym (napotnie działa jednak także herbata bez soku). Dlatego herbatę z malinowym sokiem warto podawać choremu malcowi. Jest to jednak środek wspomagający, a nie leczniczy!
Uwaga! Taką herbatkę dobrze jest podać maluchowi, jeśli istnieje ryzyko przeziębienia, np. gdy smyk przemarzł lub przemókł na spacerze. Dzięki temu może uniknąć infekcji.

Bańki dla dziecka?

Powodują przekrwienie, a co za tym idzie lepsze dotlenienie i odżywienie tkanek. Uruchamiają także mechanizmy obronne organizmu.
Z bańkami trzeba jednak uważać, bo postawione w nieodpowiednim momencie, np. wówczas, gdy infekcja się dopiero rozpoczyna, mogą spowodować gwałtowny rozwój choroby (świetnie sprawdzają się natomiast pod koniec leczenia, gdy w układzie oddechowym zalega jeszcze wydzielina). Nie wolno ich również stosować podczas gorączki.
Uwaga! Baniek nie wolno stawiać na własną rękę – może je zalecić wyłącznie lekarz. Przed zabiegiem maluch powinien być dokładnie osłuchany.

Bądź ostrożna z domowymi lekami na przeziębienie u dziecka

Zabierając się za samodzielne kurowanie dziecka pamiętaj, że:
  • Nie można ufać domowym sposobom bezgranicznie. Takie kuracje najczęściej nie tyle leczą, co wspomagają leczenie. Jeśli w grę wchodzi coś więcej niż przeziębienie albo nie ma szybkiej poprawy, trzeba iść do lekarza.
  • Niektórych chorób w ogóle nie wolno leczyć samodzielnie (np. zapalenia ucha, anginy czy zapalenia krtani). A to dlatego, że niepodjęcie w porę odpowiedniej kuracji może doprowadzić do groźnych powikłań (np. niedosłuchu, zapalenia stawów i mięśnia sercowego, poważnych problemów z oddychaniem).
  • „Naturalny” nie zawsze równa się „bezpieczny”. Leki z babcinej apteki mogą wywoływać reakcje alergiczne, wchodzić w interakcje z lekami syntetycznymi albo dawać efekty uboczne. Np. mleko z miodem nie jest odpowiednim lekiem dla małych alergików.
Zobacz też: Herbatki dobre na przeziębienie

Konsultacja: prof. dr hab. Paweł Januszewicz.
Oceń artykuł

Ocena 4 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy