kaszel u niemowlaka
fot. Adobe Stock

Kaszel u niemowlaka: przyczyny i leczenie. Jak rozpoznać kaszel u niemowlaka?

Kaszel u niemowlaka to często objaw przeziębienia. Do tego dochodzą też zwykle inne, mniej typowe symptomy, jak apatia i trudności z zasypianiem. Jeśli zaczniesz leczyć kaszel na początku infekcji, ulżysz dziecku. Najlepiej sprawdzają się domowe sposoby na mokry i suchy kaszel u niemowlaka. Są też skuteczne leki, których podanie musisz jednak uzgodnić z lekarzem.
Magdalena Drab
kaszel u niemowlaka
fot. Adobe Stock

Kaszel u niemowlaka może szybko przerodzić się w poważniejszą chorobę, ponieważ niemowlę nie potrafi odkrztuszać zalegającej wydzieliny. Kaszel i katar to jednak niejedyne objawy przeziębienia u niemowlaka. Czasem przeziębione dziecko odmawia ssania, jest apatyczne i płacze. Jeśli w porę rozpoznasz objawy przeziębienia, zastosujesz inhalacje i zaczniesz oczyszczać nos solą fizjologiczną, szybciej wyleczysz infekcję i pozbędziesz się kaszlu u niemowlaka. Uwaga, nie zawsze można wychodzić na spacer, gdy dziecko ma kaszel!

Spis treści:

 1. Jak rozpoznać suchy kaszel u niemowlaka?
 2. Jak rozpoznać mokry kaszel u niemowlaka?

Kaszel u przeziębionego niemowlaka

Kaszel u niemowlaka często pojawia się przy przeziębieniu i jest ważnym odruchem obronnym. W zasadzie nie trzeba go tłumić, choć kaszel suchy jest męczący. Przeziębione niemowlę najpierw męczy suche pokasływanie. Przez pierwsze 3-5 dni infekcji wirusowej śluzówka jest podrażniona przez wirusowe zapalenie. Wodnista wydzielina spływa do gardła, krtani i tchawicy, a to wywołuje odruch kaszlu. W drugiej fazie choroby suchy kaszel przechodzi w mokry, wydzielina gęstnieje.
Uwaga! Przeziębienie u niemowlaka możesz podejrzewać, kiedy dziecko zaczyna pokasływać, z nosa cieknie mu katar, wymiotuje, ma gorączkę lub biegunkę. Niemowlę nie jest jednak w stanie jasno zakomunikować, że źle się czuje, i dopóki nie pojawią się pierwsze typowe objawy przeziębienia u niemowlaka, możesz nie wiedzieć, że choroba już się rozwija. U tak małego dziecka twoją czujność powinno wzbudzić nietypowe zachowanie, takie jak: odmawianie ssania, trudności z zasypianiem, apatia, płacz trudny do utulenia.

Jak rozpoznać suchy kaszel u niemowlaka?

Przy suchym kaszlu nie ma wydzieliny. Odgłos kaszlu jest głuchy, brzmi jak poszczekiwanie, kaszel może być męczący, duszący.

Co podawać? Podawaj dziecku do picia wodę, herbatki owocowe, rozcieńczone kompoty – o temperaturze pokojowej. Jeśli dysponujesz inhalatorem (nebulizatorem), zrób dziecku inhalacje na kaszel, np. z soli fizjologicznej. Dziecku powyżej roku możesz podać ziołowe syropy łagodzące kaszel, np. tymiankowy.

Redakcja poleca: Jak radzić sobie z katarem u niemowlaka [WIDEO]
Przez zapchany nosek niemowlę nie może spokojnie oddychać, spać ani jeść. Zobacz na filmie jak radzić sobie z zapchanym noskiem u maluszka.

Jak rozpoznać mokry kaszel u niemowlaka?

Mokry kaszel u dziecka rozpoznasz po tym, że pojawia się wilgotna wydzielina.

Co podawać? Przerwij podawanie syropu przeciwkaszlowego, jak suchy kaszel zmieni się w mokry. Drogi oddechowe muszą się oczyszczać z tego, co w nich zalega. Pamiętaj, że dziecko nie potrafi wykrztuszać wydzieliny, więc ją połyka i może się zdarzyć, że potem ją zwymiotuje.

Kaszel u niemowlaka: leczenie

Na przeziębienie, katar i kaszel nie jest potrzebny antybiotyk, bo ten lek nie działa na wirusy. Pomogą domowe sposoby na kaszel u niemowlaka, zwłaszcza gdy zastosujesz je od samego początku infekcji:

 • Podaj rozgrzewającą herbatkę z malin lub z lipy, syrop z cebuli, odrobinę czosnku, witaminę C, jeśli twoje dziecko jada już pokarmy inne niż mleko.
 • Zrób inhalacje za pomocą nebulizatora.
 • Podaj środki przeciwgorączkowe, jeśli niemowlę ma gorączkę ponad 38,5°C.
 • Na noc wysmaruj klatkę piersiową oraz plecy dziecka maścią Olbas lub Pulmex baby (powyżej 6. miesiąca życia).
 
Jeśli kaszel i katar u niemowlaka przedłużają się lub dołączają inne objawy (gorączka, brak apetytu, przyspieszony oddech, duszności), jak najprędzej skontaktuj się z pediatrą.

Co można podać na kaszel i ból gardła u niemowlaka?

Przeziębieniu u niemowlaka wbrew pozorom często towarzyszy ból gardła, choć kiedyś sądzono, że ta dolegliwość nie męczy malutkich dzieci. To nieprawda, po prostu trudno to stwierdzić. Przy zwykłym przeziębieniu drapie w gardle, piecze i boli, ale nie jest to tak silny ból, który utrudniałby przełykanie. Jeśli podejrzewasz przeziębienie u niemowlaka, zajrzyj do gardła (najpierw obejrzyj je, gdy dziecko jest zdrowe). Chwilkę przytrzymaj język końcem łyżeczki (albo palcem wskazującym). Warto oglądać gardło przy świetle latarki, np. z telefonu. Pamiętaj, by przed i po obejrzeniu gardła dziecka dokładnie umyć ręce.

Na ból gardła u dzieci działają te sposoby:

 • Podawaj dużo picia, np. letnią herbatkę z sokiem malinowym, wodę z miodem i cytryną (napój nie powinien być zbyt intensywny), lekkie i niekwaśne kompoty.
 • Na ból gardła u przeziębionego niemowlaka nie podawaj tabletek do ssania – nie nadają się dla dzieci do 3 lat, maluch nie będzie umiał ich ssać i może się zakrztusić. Dla młodszych dzieci można kupić w aptece specjalne lizaki.
 • Stosuj inhalacje za pomocą nebulizatora – to skuteczne, zwłaszcza u niemowląt.

To ważne! Gdyby u niemowlaka pojawiła się wysoka gorączka, a dziecko zaczęło mieć kłopoty z przełykaniem, lub gdybyś na migdałkach zauważyła naloty albo gardło było purpurowe, skontaktuj się z lekarzem. Zapalenie oskrzeli u dziecka lub płuc objawia się: przyspieszonym oddechem, a w cięższych przypadkach – „postękiwaniem” oraz szarym lub sinym cieniem wokół ust, świadczącym o niedotlenieniu. Dziecko szybciej porusza klatką piersiową i skrzydełkami noska. 

Kiedy można iść na spacer, jeśli niemowlę ma kaszel?

Jeśli dziecko nie ma gorączki, a przeziębienie objawia się jedynie katarem i lekkim kaszlem, możesz wyjść z maluchem na spacer. Koniecznie pamiętaj jednak, by ubrać niemowlę odpowiednio do pogody: nie za lekko, ale też nie za grubo, by dziecko się nie przegrzało i nie spociło. Regularnie sprawdzaj temperaturę na jego karku.

Kaszel i katar u niemowlaka: czy to alergia?

Katar jest zwykle objawem przeziębienia u niemowlaka, ale u dzieci od 3. roku życia rozwija się także katar alergiczny. Jego przyczyną są tzw. alergeny powietrzne (różnego rodzaju cząsteczki unoszące się w otoczeniu). Katarem alergicznym jest katar sienny, który wywołują pyłki pojawiające się w okresie pylenia roślin, oraz tzw. katar całoroczny, związany najczęściej z roztoczami kurzu domowego, pierzem i sierścią zwierząt. Dziecko, które cierpi na katar alergiczny:

 • kicha,
 • ma załzawione i przekrwione oczy,
 • ma spuchnięte i swędzące powieki,
 • ma lejącą się, wodnistą wydzielinę z nosa,
 • może pokasływać.
 

Taki maluch wymaga konsultacji u lekarza alergologa. Leczenie dziecka na własną rękę może doprowadzić do rozwoju astmy.​

Zobacz też:

Oceń artykuł

Ocena 4 na 49 głosy

Zobacz także

Popularne tematy