GRY

Niemowlę jest przeziębione? Mamy na to sposoby!

Co robić, by przeziębienie u niemowlaka szybko minęło i nie skończyło się poważniejszą infekcją? Mamy sposoby na kaszel, ból gardła i katar nawet u najmłodszych dzieci.
przeziębienie, niemowlę, dziecko, gorączka, choroba
fot. ivolodina - Fotolia.com

Przeziębienie u niemowlaka może szybko przejść w poważniejszą chorobę, ponieważ niemowlę nie potrafi odkrztuszać zalegającej wydzieliny przy kaszlu i katarze, nie umie samo oczyścić noska, a czasami nie wykazuje wyraźnych objawów poważnej infekcji. Ważne jest, żeby już na początku przeziębienia u dziecka odpowiednio go pielęgnować, dlatego poznaj domowe sposoby na kaszel, katar i ból gardła u niemowląt (i nie tylko domowe) i nie daj się zaskoczyć!

Objawy przeziębienia u noworodka i niemowlaka

Kiedy dziecko zaczyna pokasływać, z nosa cieknie mu katar, wymiotuje, ma gorączkę lub biegunkę, to znak, że złapała je jakaś infekcja. Niemowlę nie jest w stanie natomiast jasno zakomunikować, że źle się czuje i dopóki nie pojawią się pierwsze typowe objawy przeziębienia, możesz nie wiedzieć, że choroba już się rozwija. U tak małego dziecka twoją czujność powinno wzbudzić nietypowe zachowanie, takie jak:

To typowe sygnały, jakie noworodek lub niemowlę mogą wysyłać, kiedy np. boli je gardło lub męczy zatkany nos.

Redakcja poleca: Sposoby na kaszel niemowlaka [WIDEO]
Mokry czy suchy, kaszel u niemowlęcia to zawsze powód do niepokoju rodziców. Zobacz, jakie są najlepsze metody zwalczania kaszlu u malucha.

Gdy niemowlę ma kaszel

Kaszel jest ważnym odruchem obronnym. W zasadzie nie trzeba go tłumić, choć suchy jest męczący. Przeziębione dziecko najpierw męczy suche pokasływanie. Przez pierwsze 3–5 dni infekcji wirusowej śluzówka jest podrażniona przez wirusowe zapalenie. Wodnista wydzielina spływa do gardła, krtani i tchawicy, a to wywołuje odruch kaszlu. W drugiej fazie choroby suchy kaszel przechodzi w mokry, wydzielina gęstnieje.

Sposoby na kaszel u niemowlaka

Jeśli twoje niemowlę ma kaszel, najpierw zwróć uwagę na to, czy jest on suchy czy mokry. Przy suchym kaszlu nie ma wydzieliny, mokry kaszel u dziecka rozpoznasz po tym, że pojawia się wilgotna wydzielina. W zależności od rodzaju kaszlu, postępuj następująco:
 • Suchy kaszel – podawaj dziecku do picia wodę, herbatki owocowe, rozcieńczone kompoty – o temperaturze pokojowej. Jeśli dysponujesz inhalatorem (nebulizatorem), zrób dziecku inhalacje z soli fizjologicznej. Dzieciom powyżej roku możesz podać ziołowe syropy łagodzące kaszel, np. tymiankowy.
 • Mokry kaszel – przerwij podawanie syropu przeciwkaszlowego, jak suchy kaszel zmieni się w mokry. Drogi oddechowe muszą się oczyszczać z tego, co w nich zalega. Pamiętaj, że dziecko nie potrafi wykrztuszać wydzieliny, więc ją połyka i może się zdarzyć, że potem ją zwymiotuje.
   

Jak pomóc dziecku, które ma kaszel?

 • Zachęcaj dziecko, by dużo piło, często przystawiaj do piersi, jeśli karmisz, by wydzielina była rzadsza i łatwiej ją było odkrztusić. 
 • Nawilżaj drogi oddechowe, korzystaj z nebulizatora.
 • Ułóż dziecko w łóżku w pozycji półsiedzącej – łatwiej mu będzie oddychać. Noś je na rękach jak najczęściej.
 • Możesz podawać syropy na kaszel rozrzedzające wydzielinę. Powyżej roku: Mucosolvan, Deflegmina Ambroksol (nie na noc) oraz syropy ziołowe (o ile nie jest alergikiem). Niemowlęciu nie dawaj leków bez zgody lekarza.
 • Oklepuj plecki dziecka kilka razy dziennie, by ułatwić mu odkrztuszanie.
Zobacz też: Karmienie piersią a przeziębienie
To ważne! Jeżeli kaszel bardzo się nasila, wzrosła gorączka, towarzyszy mu duszność i świsty, gdy staje się szczekający lub dziecko „zanosi się” (pieje), szybko zadzwoń do lekarza.

Ból gardła u malucha

Kiedyś sądzono, że ból gardła nie męczy niemowląt – to nieprawda (po prostu trudno to stwierdzić). Przy zwykłym przeziębieniu drapie w gardle, piecze i boli, ale nie jest to tak silny ból, który utrudniałby przełykanie. Zajrzyj do gardła (najpierw obejrzyj je, gdy dziecko jest zdrowe). Chwilkę przytrzymaj język końcem łyżeczki (albo palcem wskazującym). Pamiętaj, by przed i po obejrzeniu gardła dziecka dokładnie umyć ręce.

Domowe sposoby na ból gardła

Na ból gardła u dzieci działają te sposoby:
 • Podawaj dużo picia, np. letnią herbatkę z sokiem malinowym, wodę z miodem i cytryną (napój nie powinien być zbyt intensywny), lekkie i niekwaśne kompoty.
 • Zachęć dziecko, by wypłukało gardło naparem szałwii lub rumianku, a u starszych dzieci wodą z solą albo roztworem sody oczyszczonej (pół łyżeczki na pół szklanki wody).
 • Nie dawaj tabletek na ból gardła dziecku do 3 lat – nie będzie umiało ich ssać i może się zakrztusić.
 • Stosuj inhalacje za pomocą nebulizatora – to skuteczne, zwłaszcza u niemowląt.
To ważne! Gdyby pojawiła się wysoka gorączka, dziecko zaczęło mieć kłopoty z przełykaniem, na migdałkach zauważyłaś naloty lub gardło jest purpurowe, skontaktuj się z lekarzem.

Katar i zatkany nos u dziecka

Typowe infekcje kataralne są wywoływane przez wirusy. Małe dzieci mogą mieć katar kilka razy w roku, bo łatwo się nim zarazić – wirus przenosi się drogą kropelkową lub na rączkach. Co powinnaś wiedzieć o katarze u niemowląt i starszych dzieci?
 • U niemowląt pierwszy objaw to sapka – znak, że śluzówka nosa jest w stanie zapalnym. Potem leci z niego wodnista wydzielina. Przy zatkanym nosie u niemowlaka dziecko może mieć też podwyższoną temperaturę. Katar bardziej męczy niemowlę niż starsze dziecko, bo malec ma wtedy kłopoty ze ssaniem.
 • U starszych dzieci najpierw może pojawić się drapanie w gardle i pieczenie w nosie, potem kichanie i wodnista wydzielina. Dziecko marudzi, pokłada się.
To ważne! Noworodki często kichają, ale zazwyczaj jest to tylko odruch i sposób oczyszczenia noska.

Sposoby na katar u niemowlaka

Jeśli niemowlę ma katar, a nie sapkę:
 • Kilka razy dziennie wkraplaj mu sól fizjologiczną, by oczyścić mu nos (do każdej dziurki po dwie krople). Potem połóż je na brzuszku i usuń wydzielinę. Gdy nos jest zatkany, użyj gruszki z szerokim końcem, a nie patyczków.
 • Zastosuj krople do nosa, jeśli katar jest silny, np. Nasivin, Otrivin (dla niemowlęcia Nasivin soft 0,01%, 1–2 krople do każdej dziurki (2–3 razy na dobę przez 2–3 dni).
 • Malucha częściej trzymaj na rękach w pozycji pionowej. Układaj je na boku lub podłóż pod materacyk książkę, by nie leżał płasko.
 • Smaruj maścią ochronną skórę pod noskiem, np. Pantenolem, maścią majerankową (nie nagietkową, bo to silny alergen), Linomagiem lub zwykłą wazeliną.
 • Podawaj dużo picia, a niemowlę przystawiaj do piersi.
To ważne! Jeżeli katar u maluszka zmieni się na ropny (zielony, żółtawy) lub pojawi się gorączka, kaszel, podejrzenie bólu ucha, koniecznie zadzwoń do lekarza.

Co podać niemowlakowi zamiast antybiotyku?

Antybiotyk jest niepotrzebny, gdy niemowlak jest przeziębiony, bo ten lek nie działa na wirusy. Co dawać na przeziębienie? Pomogą domowe sposoby na przeziębienie, zwłaszcza gdy zastosujemy je od samego początku infekcji.
 • Podaj rozgrzewającą herbatkę z malin lub z lipy, syrop z cebuli, odrobinę czosnku, witaminę C, jeśli twoje dziecko jada już pokarmy inne niż mleko.
 • Na noc wysmaruj klatkę piersiową oraz plecy maścią Olbas lub Pulmex baby (powyżej 6. miesiąca życia).
 • Zrób inhalacje za pomocą nebulizatora.
 • Podaj środki przeciwgorączkowe, jeśli niemowlę ma gorączkę ponad 38,5°C.

Konsultacja: prof. dr hab. Danuta Chmielewska-Szewczyk, pediatra, alergolog, pulmonolog

Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Dobry sen

Żywienie niemowląt