Przeziębienie u niemowlaka
fot. AdobeStock

Przeziębienie u niemowlaka: objawy i domowe sposoby na katar i kaszel

Przeziębienie u niemowlaka często objawia się katarem i kaszlem. Do tego dochodzą nietypowe objawy przeziębienia, jak apatia i trudności z zasypianiem. Jeśli zaczniesz leczenie na początku infekcji, ulżysz dziecku, które zmaga się z bólem gardła i zatkanym noskiem. Najlepiej sprawdzają się domowe sposoby na przeziębienie u niemowlaka, choć są też skuteczne leki, których podanie musisz jednak uzgodnić z lekarzem.
Magdalena Drab
Przeziębienie u niemowlaka
fot. AdobeStock

Przeziębienie u niemowlaka może szybko przerodzić się w poważniejszą chorobę, ponieważ niemowlę nie potrafi odkrztuszać zalegającej wydzieliny ani samo oczyścić noska. Kaszel i katar to jednak nie jedyne objawy przeziębienia u niemowlaka. Czasem przeziębione dziecko odmawia ssania, jest apatyczne i płacze. Jeśli w porę rozpoznasz objawy przeziębienia, zastosujesz inhalacje i zaczniesz oczyszczać nos solą fizjologiczną, szybciej wyleczysz infekcję u niemowlaka. Uwaga, nie zawsze można wychodzić z przeziębionym niemowlakiem na spacer!

Spis treści:

 1. Suchy kaszel u niemowlaka
 2. Mokry kaszel u niemowlaka
 3. Kaszel u niemowlaka: co robić?

Objawy przeziębienia u niemowlaka

Przeziębienie u niemowlaka możesz podejrzewać, kiedy dziecko zaczyna pokasływać, z nosa cieknie mu katar, wymiotuje, ma gorączkę lub biegunkę. Niemowlę nie jest jednak w stanie jasno zakomunikować, że źle się czuje, i dopóki nie pojawią się pierwsze typowe objawy przeziębienia u niemowlaka, możesz nie wiedzieć, że choroba już się rozwija. U tak małego dziecka twoją czujność powinno wzbudzić nietypowe zachowanie, takie jak:

 

To typowe sygnały podczas przeziębienia u niemowlaka, jakie dziecko może wysyłać, kiedy np. boli je gardło lub męczy zatkany nos.

Redakcja poleca: Jak radzić sobie z katarem u niemowlaka [WIDEO]
Przez zapchany nosek niemowlę nie może spokojnie oddychać, spać ani jeść. Zobacz na filmie jak radzić sobie z zapchanym noskiem u maluszka.

Kaszel u przeziębionego niemowlaka

Kaszel u niemowlaka często pojawia się przy przeziębieniu i jest ważnym odruchem obronnym. W zasadzie nie trzeba go tłumić, choć kaszel suchy jest męczący. Przeziębione niemowlę najpierw męczy suche pokasływanie. Przez pierwsze 3–5 dni infekcji wirusowej śluzówka jest podrażniona przez wirusowe zapalenie. Wodnista wydzielina spływa do gardła, krtani i tchawicy, a to wywołuje odruch kaszlu. W drugiej fazie choroby suchy kaszel przechodzi w mokry, wydzielina gęstnieje.


Jeśli twoje niemowlę jest przeziębione i ma kaszel, najpierw zwróć uwagę na to, czy jest on suchy, czy mokry. Przy suchym kaszlu nie ma wydzieliny, mokry kaszel u dziecka rozpoznasz po tym, że pojawia się wilgotna wydzielina. W zależności od rodzaju kaszlu, postępuj następująco:

Suchy kaszel u niemowlaka

Podawaj dziecku do picia wodę, herbatki owocowe, rozcieńczone kompoty – o temperaturze pokojowej. Jeśli dysponujesz inhalatorem (nebulizatorem), zrób dziecku inhalacje z soli fizjologicznej. Dzieciom powyżej roku możesz podać ziołowe syropy łagodzące kaszel, np. tymiankowy.

Mokry kaszel u niemowlaka

Przerwij podawanie syropu przeciwkaszlowego, jak suchy kaszel zmieni się w mokry. Drogi oddechowe muszą się oczyszczać z tego, co w nich zalega. Pamiętaj, że dziecko nie potrafi wykrztuszać wydzieliny, więc ją połyka i może się zdarzyć, że potem ją zwymiotuje.

Kaszel u niemowlaka: co robić?

 • Zachęcaj dziecko, by dużo piło, a niemowlę karmione piersią często przystawiaj do piersi, by wydzielina była rzadsza i łatwiej ją było odkrztusić. 

 • Ułóż dziecko w łóżku w pozycji półsiedzącej – łatwiej mu będzie oddychać. Noś je na rękach jak najczęściej.

 • Możesz podawać syropy na kaszel rozrzedzające wydzielinę. Niemowlęciu nie dawaj leków bez zgody lekarza.

 • Oklepuj plecki dziecka kilka razy dziennie, by ułatwić mu odkrztuszanie.

 • Nawilżaj drogi oddechowe, korzystając z nebulizatora.

 

To ważne! Jeżeli przeziębienie u niemowlaka nie mija, a kaszel bardzo się nasila, wzrosła gorączka, towarzyszy mu duszność i świsty, lub gdy kaszel staje się szczekający, a dziecko „zanosi się” (pieje), szybko zadzwoń do lekarza.

Jakie leki, gdy niemowlę jest przeziębione?

Na przeziębienie nie jest potrzebny antybiotyk, bo ten lek nie działa na wirusy. Pomogą domowe sposoby na przeziębienie u niemowlaka, zwłaszcza gdy zastosujesz je od samego początku infekcji:

 • podaj rozgrzewającą herbatkę z malin lub z lipy, syrop z cebuli, odrobinę czosnku, witaminę C, jeśli twoje dziecko jada już pokarmy inne niż mleko;

 • na noc wysmaruj klatkę piersiową oraz plecy dziecka maścią Olbas lub Pulmex baby (powyżej 6. miesiąca życia);

 • zrób inhalacje za pomocą nebulizatora;

 • podaj środki przeciwgorączkowe, jeśli niemowlę ma gorączkę ponad 38,5°C;

Jeśli katar lub kaszel u niemowlaka przedłużają się lub dołączają inne objawy (gorączka, brak apetytu, przyspieszony oddech, duszności), jak najprędzej skontaktuj się z pediatrą.

Co podać na ból gardła przy przeziębieniu u niemowlaka?

Przeziębieniu u niemowlaka wbrew pozorom często towarzyszy ból gardła, choć kiedyś sądzono, że ta dolegliwość nie męczy malutkich dzieci. To nieprawda, po prostu trudno to stwierdzić. Przy zwykłym przeziębieniu drapie w gardle, piecze i boli, ale nie jest to tak silny ból, który utrudniałby przełykanie. Jeśli podejrzewasz przeziębienie u niemowlaka, zajrzyj do gardła (najpierw obejrzyj je, gdy dziecko jest zdrowe). Chwilkę przytrzymaj język końcem łyżeczki (albo palcem wskazującym). Warto oglądać gardło przy świetle latarki, np. z telefonu. Pamiętaj, by przed i po obejrzeniu gardła dziecka dokładnie umyć ręce.

Na ból gardła u dzieci działają te sposoby:

 • Podawaj dużo picia, np. letnią herbatkę z sokiem malinowym, wodę z miodem i cytryną (napój nie powinien być zbyt intensywny), lekkie i niekwaśne kompoty.

 • Na ból gardła u przeziębionego niemowlaka nie podawaj tabletek do ssania – nie nadają się dla dzieci do 3 lat, maluch nie będzie umiał ich ssać i może się zakrztusić. Dla młodszych dzieci można kupić w aptece specjalne lizaki.

 • Stosuj inhalacje za pomocą nebulizatora – to skuteczne, zwłaszcza u niemowląt.

To ważne! Gdyby u niemowlaka pojawiła się wysoka gorączka, a dziecko zaczęło mieć kłopoty z przełykaniem, lub gdybyś na migdałkach zauważyła naloty lub gardło było purpurowe, skontaktuj się z lekarzem. Zapalenie oskrzeli lub płuc objawia się: przyspieszonym oddechem, a w cięższych przypadkach – „postękiwaniem” oraz szarym lub sinym cieniem wokół ust, świadczącym o niedotlenieniu. Dziecko szybciej porusza klatką piersiową i skrzydełkami noska. 

Co pomoże na katar i zatkany nos u przeziębionego niemowlaka?

Częstym objawem przeziębienia u niemowlaka są typowe infekcje kataralne wywoływane przez wirusy. Małe dzieci mogą mieć katar kilka razy w roku, bo łatwo się nim zarazić – wirus przenosi się drogą kropelkową lub na rączkach. Co powinnaś wiedzieć o katarze u niemowląt i starszych dzieci?

 • U niemowląt pierwszy objaw kataru to sapka – znak, że śluzówka nosa jest w stanie zapalnym. Potem leci z niego wodnista wydzielina. Przy zatkanym nosie u niemowlaka dziecko może mieć też podwyższoną temperaturę. Katar bardziej męczy niemowlę niż starsze dziecko, bo malec ma wtedy kłopoty ze ssaniem.

 • U starszych dzieci najpierw może pojawić się drapanie w gardle i pieczenie w nosie, potem kichanie i wodnista wydzielina. Dziecko marudzi, pokłada się.

To ważne! Noworodki często kichają, ale zazwyczaj jest to tylko odruch i sposób oczyszczenia noska.


Jeśli niemowlę ma katar:

 • kilka razy dziennie wkraplaj mu sól fizjologiczną, by oczyścić nos (do każdej dziurki po dwie krople). Potem połóż je na brzuszku i usuń wydzielinę za pomocą aspiratora;

 • niemowlę częściej trzymaj na rękach w pozycji pionowej;

 • podłóż pod materac jasiek lub zwinięty koc, by dziecko, leżąc na plecach, miało główkę wyżej niż nóżki (możesz też unieść nogi łóżeczka od strony poduszki);

 • układaj dziecko w pozycji na brzuszku, pamiętając, że niemowlęcia nigdy nie wolno zostawiać w tej pozycji bez opieki;

 • smaruj skórę pod noskiem maścią ochronną, np. Pantenolem, maścią majerankową, Linomagiem lub zwykłą wazeliną;

 • podawaj dużo picia, a niemowlę przystawiaj do piersi.

 

To ważne! Jeżeli katar u niemowlaka zmieni się na ropny (zielony, żółtawy) lub pojawi się gorączka, kaszel, podejrzenie bólu ucha, koniecznie zadzwoń do lekarza. Pamiętaj także, że niemowlętom krople do nosa może przepisać tylko lekarz. Jednak jest to ostateczność, bo choć na krótko przynoszą ulgę, to podrażniają delikatną śluzówkę nosa. Nie wolno stosować ich dłużej niż trzy dni. Wpuszczaj je tylko przed karmieniem i przed snem.

Kiedy można iść na spacer z przeziębionym niemowlakiem?

Jeśli dziecko nie ma gorączki, a przeziębienie objawia się jedynie katarem i lekkim kaszlem, możesz wyjść z maluchem na spacer. Koniecznie pamiętaj jednak, by ubrać niemowlę odpowiednio do pogody: nie za lekko, ale też nie za grubo, by dziecko się nie przegrzało i nie spociło. Regularnie sprawdzaj temperaturę na jego karku.

Przeziębienie i katar u niemowlaka: czy to alergia?

Katar jest zwykle objawem przeziębienia u niemowlaka, ale u dzieci od 3 roku życia rozwija się także katar alergiczny. Jego przyczyną są tzw. alergeny powietrzne (różnego rodzaju cząsteczki unoszące się w otoczeniu). Katarem alergicznym jest katar sienny, który wywołują pyłki pojawiające się w okresie pylenia roślin, oraz tzw. katar całoroczny, związany najczęściej z roztoczami kurzu domowego, pierzem i sierścią zwierząt. Dziecko, które cierpi na katar alergiczny:

 • kicha,

 • ma załzawione i przekrwione oczy,

 • ma spuchnięte i swędzące powieki,

 • ma lejącą się, wodnistą wydzielinę z nosa.

Taki maluch wymaga konsultacji u lekarza alergologa. Leczenie dziecka na własną rękę może doprowadzić do rozwoju astmy.​


Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 4 na 47 głosy

Zobacz także

Popularne tematy