przeziębienie w ciąży
fot. Fotolia

Przeziębienie w ciąży niestety leczy się trudniej. Czego nie wolno?

Jeśli jesteś w ciąży, nie wszystkie sposoby na przeziębienie są dla ciebie, ponieważ przyszła mama nie może stosować każdego leku. Oto kilka domowych skutecznych sposobów na przeziębienie w ciąży.
Katarzyna Pinkosz
przeziębienie w ciąży
fot. Fotolia

Co robić, gdy w ciąży dopadnie cię katar, kaszel, gorączka czy ból gardła? Sięgnąć po metody domowe, iść do apteki po lekarstwo, czy też od razu udać się do lekarza? Przeziębienie w ciąży leczy się trudniej. Przede wszystkim dlatego, że nie można ot tak po prostu iść do apteki i kupić pierwsze lepsze lekarstwo, które zazwyczaj stosuje się na objawy przeziębienia. Nie jesteś jednak kompletnie bezbronna. Z powodzeniem możesz stosować niektóre znane od lat domowe sposoby na przeziębienie i zażywać niektóre leki. Ważne, aby zacząć działać szybko, żeby infekcja nie miała szans się nasilić.

Jakie leki można brać w ciąży?

Jeżeli to zwykła infekcja z katarem, kaszlem czy bólem gardła, najlepiej zostań w domu. W ciąży nie powinnaś brać zbyt dużo leków przeciwbólowych, dlatego spróbuj pomóc sobie domowymi sposobami na przeziębienie. Jeśli nie są skuteczne, zadzwoń do lekarza. Kieruj się zasadą, że wszelkie leki wolno ci brać jedynie po konsultacji z lekarzem, nawet jeśli są to tylko środki ziołowe lub homeopatyczne granulki.
Redakcja poleca: Jak leczyć przeziębienie w ciąży - film
Jakie leki możesz stosować na własną rękę, gdy w ciąży zacznie dokuczać ci katar, kaszel i podwyższona temperatura?

Leki zakazane w ciąży

Absolutnie nie sięgaj po specyfiki, których nie brałaś nigdy przedtem. Niektóre lekarstwa (również te tzw. naturalne) mogą mieć poważne skutki uboczne dla rosnącego dziecka w brzuchu mamy. Szczególnie jeśli będą zażywane w pierwszym trymestrze ciąży, kiedy trwa organogeneza, czyli kształtują się wszystkie narządy dziecka. Są także lekarstwa, których absolutnie nie wolno brać przez całe 9 miesięcy, gdyż mogą spowodować poronienie lub poród przedwczesny.

Sprawdź: Leki bezpieczne i zakazane w ciąży

Co robić, jeśli lekarz przepisze antybiotyki?

Może się zdarzyć, że w ciąży będziesz musiała zażyć antybiotyk lub inne silne leki. Dzieje się tak, np. gdy lekarz stwierdzi zapalenie oskrzeli lub zatok. Czy te leki nie zaszkodzą dziecku? Zamiast martwić się na wyrost skutkami ubocznymi, stosuj się do zaleceń lekarza. Dla dziecka o wiele bardziej niebezpieczna może być twoja choroba. Pamiętaj żeby nie brać zbyt dużej ilości leków przeciwbólowych.

Jak leczyć katar w ciąży?

Zwykle katar jest pierwszym objawem przeziębienia. W ciąży nie wolno go lekceważyć, gdyż infekcja kataralna może się rozwinąć i zejść na dolne drogi oddechowe.

Jak możesz sobie pomóc?

Zacznij działać jak najszybciej. Wypróbuj domowe środki na przeziębienie:
  • Jedz czosnek i cebulę – warzywa te zawierają tzw. fitoncydy, czyli substancje działające podobnie jak antybiotyki. We wczesnej fazie infekcji są bardzo skuteczne.
  • Zakraplaj sól fizjologiczną do nosa (Euphorbium, Tetrisal) albo roztwór wody morskiej (Sterimar, Marimar).
  • Rób inhalacje – np. z wody z solą lub sodą oczyszczoną.
  • Bierz witaminę C (maksymalnie 1 gram na dobę, trzeba to podzielić na kilka dawek w ciągu dnia).

Czego unikać w ciąży?

W ciąży nie bierz żadnych leków na przeziębienie, jeśli nie zalecił ci ich lekarz. Nie stosuj też:

  • Kropli do nosa obkurczających śluzówkę nosa (np. Acatar, Tyzine). Można je stosować tylko przez 4–5 dni. Ich nadużywanie może spowodować wtórny obrzęk błony śluzowej nosa i powiększenie się problemów z oddychaniem.
  • Środków zawierających pseudoefedrynę (np. Gripex, Modafen), chyba że lekarz zaleci inaczej.

Kiedy do lekarza?

Jeśli dołączają się inne objawy: kaszel, gorączka lub wydzielina zmienia kolor z przezroczystej na żółtą czy zieloną.

Zobacz też: Jak się pozbyć kataru w ciąży?

Jakie są domowe sposoby na kaszel w ciąży?

Kaszel w ciąży zazwyczaj zaczyna się po kilku dniach trwania infekcji kataralnej. Lepiej nie leczyć go na własną rękę, lecz od razu pójść do lekarza. Stwierdzi on, czy kaszel jest spowodowany wyłącznie spływającą do gardła wydzieliną kataralną, czy też pojawiły się już zmiany w oskrzelach. Oceni, czy jest to kaszel „suchy” i trzeba go hamować, podając środki przeciwkaszlowe, czy też „wilgotny”, na który pomagają środki wykrztuśne. Być może konieczne będzie zastosowanie antybiotyku.

Jak możesz sobie pomóc?

Przy kaszlu wilgotnym skuteczne są inhalacje (np. z rumianku, wody z solą). Bezpieczne są niektóre syropki ziołowe, np. z babki lancetowatej, prawoślazu, a także środki homeopatyczne. Lepiej jednak zapytać o to lekarza.

Czego unikać?

Syropów zawierających kodeinę (może powodować uszkodzenia płodu) oraz guajakol. Na własną rękę nie bierz środków hamujących kaszel (jak np. Acodin).
Ważne! Uporczywy kaszel może spowodować przedwczesne skurcze macicy i poród. Dlatego nie zwlekaj z pójściem do lekarza!

Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Będę mamą

Ciążowe zakupy