przeziębienie w ciąży
fot. Adobe Stock

Przeziębienie w ciąży - niestety leczy się trudniej, czego nie wolno

Przyszła mama nie może stosować każdego leku, więc nie wszystkie sposoby na przeziębienie są dla niej. Oto kilka domowych skutecznych sposobów na przeziębienie w ciąży.
Katarzyna Pinkosz
przeziębienie w ciąży
fot. Adobe Stock

Przeziębienie w ciąży leczy się trudniej. Przede wszystkim dlatego, że nie można ot tak po prostu iść do apteki i kupić pierwsze lepsze lekarstwo, które zazwyczaj stosuje się na objawy przeziębienia. Nie jesteś jednak kompletnie bezbronna. Z powodzeniem możesz stosować niektóre znane od lat domowe sposoby na przeziębienie i zażywać niektóre leki. Ważne, aby zacząć działać szybko, żeby infekcja nie miała szans się rozwinąć.

Spis treści:

Przeziębienie - objawy

Przeziębienie to potoczna nazwa dla wirusowej infekcji górnych dróg oddechowych. Jego objawy to:

 • katar,
 • kaszel,
 • ból gardła,
 • gorączka lub stan podgorączkowy.
 

Objawy te powinny po 2-3 dniach się zmniejszyć, a po 7 dniach ustąpić.

Redakcja poleca: Jak leczyć przeziębienie w ciąży - film
Jakie leki możesz stosować na własną rękę, gdy w ciąży zacznie dokuczać ci katar, kaszel i podwyższona temperatura?

Jakie leki można brać podczas przeziębienia w ciąży?

Jeżeli dokucza ci zwykła infekcja z katarem, kaszlem lub bólem gardła, najlepiej zostań w domu. Zarezerwuj dwa, trzy dni na wygrzewanie. Ciepło sprawia, że naczynia krwionośne rozszerzają się i krew szybciej krąży, dostarczając organizmowi energię do walki z chorobą.

W ciąży nie powinnaś brać zbyt dużo leków przeciwbólowych, dlatego spróbuj pomóc sobie domowymi sposobami na przeziębienie. Jeżeli nie są skuteczne, zadzwoń do lekarza.

Oto domowe sposoby zwalczania pierwszych objawów infekcji dla przyszłych mam:

 • płukanka na gardło z soli – pół łyżeczki soli rozpuść w szklance przegotowanej letniej wody; płucz gardło 4–5 razy dziennie przez 3 minuty,
 • syrop z cebuli – obierz i pokrój w talarki 2 cebule, następnie ułóż w szklanym naczyniu warstwami, przesypując cukrem, gdy puści sok, pij go trzy razy dziennie, syrop trzeba wypić w ciągu dwóch dni i najlepiej trzymać go w lodówce.

 

Kieruj się zasadą, że wszelkie leki wolno ci brać jedynie po konsultacji z lekarzem, nawet jeżeli są to tylko środki ziołowe. 

Leki zakazane podczas przeziębienia w ciąży

Niektóre lekarstwa (również te tzw. naturalne) mogą mieć poważne skutki uboczne dla rosnącego dziecka w brzuchu mamy. Szczególnie jeżeli będą zażywane w pierwszym trymestrze ciąży, kiedy trwa organogeneza, czyli kształtują się wszystkie narządy dziecka.

Są lekarstwa, których absolutnie nie wolno brać przez całe 9 miesięcy ciąży, gdyż mogą spowodować poronienie lub poród przedwczesny. Absolutnie nie sięgaj po specyfiki, których nie brałaś nigdy przedtem. 

Co robić, jeżeli lekarz przepisze antybiotyki?

Może się zdarzyć, że w ciąży będziesz musiała zażyć antybiotyk lub inne silne leki. Dzieje się tak, np. gdy lekarz stwierdzi zapalenie oskrzeli lub zatok. W razie konieczności specjalista wybierze antybiotyk z bezpiecznej dla ciąży grupy (penicyliny, makrolidy, cefalosporyny).

Czy te leki nie zaszkodzą dziecku? - często zadają pytanie przyszłe mamy. Zamiast martwić się na wyrost skutkami ubocznymi, stosuj się do zaleceń lekarza. Dla dziecka o wiele bardziej niebezpieczna może być twoja choroba. Pamiętaj, żeby nie brać zbyt dużej ilości leków przeciwbólowych i aby zawsze informować lekarza o ciąży!

Jak leczyć katar w ciąży?

Zazwyczaj katar jest pierwszym objawem przeziębienia. W ciąży nie wolno go lekceważyć, gdyż infekcja kataralna może się rozwinąć i zejść na dolne drogi oddechowe.

Jak możesz sobie pomóc?

Zacznij działać jak najszybciej. Wypróbuj domowe środki na przeziębienie:

 • jedz czosnek i cebulę – zawierają tzw. fitoncydy, czyli substancje działające podobnie jak antybiotyki; we wczesnej fazie infekcji są bardzo skuteczne,
 • zakraplaj sól fizjologiczną do nosa (Euphorbium, Tetrisal) albo roztwór wody morskiej (Sterimar, Marimar),
 • rób inhalacje – np. z wody z solą lub sodą oczyszczoną.
Bez porozumienia z lekarzem przy przeziębieniu nie łykaj witaminy C. Duża dawka jest już pewnie w preparacie dla kobiet w ciąży, który przyjmujesz, a jej nadmiar może prowadzić do powstawania kamieni nerkowych. 

Czego unikać podczas przeziębienia w ciąży?

W ciąży nie bierz żadnych leków na przeziębienie, jeżeli nie zalecił ci ich lekarz. Nie stosuj też:

 • kropli do nosa obkurczających śluzówkę nosa (np. Acatar, Tyzine) - można je stosować tylko przez 4–5 dni; ich nadużywanie może spowodować wtórny obrzęk błony śluzowej nosa i powiększenie się problemów z oddychaniem,
 • środków zawierających pseudoefedrynę (np. Gripex, Modafen), chyba że lekarz zaleci inaczej.

 

Nie przegrzewaj domu, temperatura pomieszczeń nie powinna przekraczać 20 stopni Celsjusza. Gorące powietrze osłabia odporność i podrażnia śluzówkę nosa i gardła, zwiększając dolegliwości. Często wietrz mieszkanie. 

Kiedy iść do lekarza z przeziębieniem?

Jeżeli dołączają się inne objawy: kaszel, gorączka lub wydzielina z nosa zmienia kolor z przezroczystej na żółtą lub zieloną.

Sprawdź, co mówi lekarz o leczeniu przeziębienia w ciąży:

Jakie są domowe sposoby na kaszel w ciąży?

Kaszel w ciąży zazwyczaj zaczyna się po kilku dniach trwania infekcji kataralnej. Lepiej nie leczyć go na własną rękę, lecz od razu pójść do lekarza. Stwierdzi on, czy kaszel jest spowodowany wyłącznie spływającą do gardła wydzieliną kataralną, czy też pojawiły się już zmiany w oskrzelach.

Lekarz oceni, czy jest to kaszel suchy i trzeba go hamować, podając środki przeciwkaszlowe, czy też mokry, na który pomagają środki wykrztuśne. Być może konieczne będzie zastosowanie antybiotyku.

Jak możesz sobie pomóc?

Przy kaszlu wilgotnym skuteczne są:

 • inhalacje (np. z rumianku, wody z solą),
 • bezpieczne są niektóre syropy ziołowe, np. z babki lancetowatej, prawoślazu, a także środki homeopatyczne - lepiej jednak zapytać o to lekarza.

Z tego zrezygnuj

Nie przyjmuj:

 • syropów z kodeiną – mogą negatywnie wpłynąć na rozwój dziecka, uszkodzić płód,
 • Flegaminy i Mucosolvanu, stosowane przy suchym kaszlu, możesz brać tylko za zgodą lekarza.
Uporczywy kaszel może spowodować przedwczesne skurcze macicy i poród. Dlatego nie zwlekaj z pójściem do lekarza! 

Czym obniżać wysoką gorączkę w ciąży?

Jeżeli temperatura przekroczyła 38 stopni Celsjusza, obniżaj ją, aby nie zaszkodziła dziecku.

Jak możesz sobie pomóc?

Przy wysokiej gorączce dozwolone są środki zawierające paracetamol (w dawce do 250 mg) - stosuj je maksymalnie 2-3 dni.

Czego unikać?

Preparatów zawierających:

 • ibuprofen - niewskazany w ciąży; ibuprofen może powodować zmiany w układzie krążenia u dziecka,
 • aspirynę i preparaty pochodne (polopiryna, etopiryna) - ze względu na kwas acetylosalicylowy są zabronione w pierwszym trymestrze ciąży, zwłaszcza w dużych dawkach, gdyż mogą powodować wady rozwojowe płodu i zwiększają ryzyko poronienia.

Kiedy do lekarza?

Jeżeli po 2-3 dniach gorączka nie ustępuje. Lekarz może zadecydować, że konieczne jest podawanie antybiotyków.

Co na ból gardła w ciąży?

To zwykle objaw wirusowego zapalenia gardła lub anginy. Koniecznie skontaktuj się z lekarzem, jeżeli masz gorączkę, a na migdałkach pojawiły się białe naloty. Najprawdopodobniej to angina.

Jak możesz sobie pomóc?

Stosuj:

 • płukanie gardła kilka razy dziennie (np. wodą z solą, wodą z sodą oczyszczoną, wodą z miodem, naparem z szałwii),
 • możesz stosować ziołowe środki na ból gardła (np. drażetki z babką lancetowatą, a także inne pastylki do ssania dostępne w aptece bez recepty, łagodzące ból gardła); nie stosuj ich jednak dłużej niż przez 2-3 dni,
 • dozwolone jest stosowanie preparatów w sprayu działających przeciwzapalnie i lekko przeciwbólowo, takich jak np. Tantum Verde (aerozol, tabletki do ssania).

Czego unikać?

Z tego zrezygnuj:

 • tabletki do ssania z salicylanami mogą wywołać zaburzenia w rozwoju dziecka (np. Cholinex, Strepsils, Septolete),
 • nie stosuj też preparatów zawierających tymianek i podbiał – mogą wywołać zaburzenia krążenia krwi.

Kiedy do lekarza?

Jeżeli ból gardła przedłuża się. Lekarz może zadecydować o podaniu antybiotyku działającego wyłącznie miejscowo.

A może to grypa?

Zaszczepienie się przeciw grypie to najskuteczniejszy sposób ochrony przed grypą – można zrobić to od września przez cały sezon grypowy, czyli zwykle do początku marca. Najlepiej zaszczepić się przed zajściem w ciążę. Lekarze zezwalają na szczepienie w okresie ciąży, jeżeli nie zrobiłaś tego wcześniej, ale dopiero od drugiego trymestru.

Jak możesz sobie pomóc? W okresie zachorowań na grypę unikaj osób zakatarzonych i dużych skupisk ludzkich – zatłoczonych supermarketów, sal kinowych; myj ręce po powrocie do domu.

Jeżeli mimo zachowywania środków ostrożności zachorujesz na grypę, zadzwoń do lekarza. Zaleci ci odpowiednie leki, natomiast ty ze swojej strony:

 • zostań w domu i połóż się do łóżka,
 • dużo odpoczywaj, pij herbatę z dodatkiem soku z malin, czarnego bzu, dzikiej róży,
 • jeżeli masz wysoką gorączkę, stosuj środki przeciwgorączkowe zawierające paracetamol.


Czego unikać? Aspiryny, polopiryny oraz środków zawierających ibuprofen.
 

Zobacz też:

Ocena (18 ocen)

3.9

Zobacz także

Popularne tematy