kobieta, mężczyzna, starania o dziecko

Co zrobić, gdy do planowanej ciąży został miesiąc?

Planujesz zajść w ciążę? Zakładamy, że przygotowania do niej nie zostawiłaś na ostatnią chwilę i że do wprowadzenia planu "ciąża" został ci tylko miesiąc. Sprawdź, co warto zrobić, gdy chcesz zajść w ciążę już w kolejnym cyklu.
kobieta, mężczyzna, starania o dziecko

Jeśli planujesz ciążę, daj sobie czas, najlepiej rok, zanim zaczniesz się o nią starać. Ten czas poświęć na przygotowania do ciąży: badania, zmianę przyzwyczajeń żywieniowych i stylu życia, systematyczne łykanie kwasu foliowego... To zalecenia lekarzy. Dzięki temu będziesz miała pewność, że twój organizm jest gotowy do ciąży.

W kolejnym cyklu planujesz wprowadzić w życie plan "ciąża"? Oto, jak przygotować się do ciąży, by start był udany:

1. Miesiąc przed ciążą unikaj chemii

Co najmniej miesiąc przed ciążą! I to zarówno tej, z którą stykasz się w domu (np. środki czystości, preparaty owado- i gryzoniobójcze), w ogrodnictwie (opryski), jak i tej wykorzystywanej do produkcji lakierów oraz farb. Jeśli macie zamiar wyremontować mieszkanie, zostaw malowanie i odnawianie podłóg mężowi, a sama wyjedź na urlop.
Redakcja poleca: Kiedy można zajść w ciążę? Nie tylko w dni płodne! [FILM]
Najłatwiej zajść w ciążę w czasie dni płodnych, ale współżycie w innych dniach cyklu miesiączkowego także może skutkować zapłodnieniem. Lekarze potwierdzają, że czasem można zajść w ciążę tuż po okresie. O ile jednak poznasz dokładny dzień owulacji, łatwo obliczysz, kiedy nie możesz zajść w ciążę.

2. Wylicz płodne dni

Przygotowania do ciąży zacznij od wyliczenia, kiedy wypadają ci płodne dni. Do owulacji (jajeczkowania) dochodzi ok. 14 dni przed końcem cyklu (liczysz od pierwszego dnia miesiączki). Jeśli cykl trwa 28 dni, najbardziej płodne dni wypadają w jego połowie. Jeśli masz okres co 30 dni, możesz być płodna ok. 16. dnia cyklu. Aby upewnić się, kiedy masz największe szanse na poczęcie, możesz:
  • mierzyć sobie temperaturę – przed rozpoczęciem jajeczkowania wzrasta ona o 0,5–1,6 stopnia C;
  • obserwować wypływający z pochwy śluz – podczas dni płodnych jest on śliski, przejrzysty i rozciągliwy;
  • kupić w aptece test, który ułatwi ci określenie płodnych dni (tzw. test owulacyjny, np. Bobo Plan).
Uwaga! Niektóre kobiety czują, kiedy mają jajeczkowanie. Informuje je o tym ból w podbrzuszu (po jednej stronie – zależnie od tego, czy jajeczko uwalnia się z prawego, czy lewego jajnika).

ZOBACZ TEŻ: kalendarz dni płodnych

3. Tuż przed poczęciem... ciesz się seksem!

Nie koncentruj się na poczęciu. Jeśli zamiast odprężyć się i czerpać z seksu przyjemność, będziesz spięta i nastawiona wyłącznie na zajście w ciążę, możesz długo czekać na upragniony moment. Stres związany z planowaniem dziecka może sprawić, że owulacja się przesunie i o wiele trudniej będzie doprowadzić do zapłodnienia. Aby zajść w ciążę, warto się kochać nie tylko wtedy, kiedy podejrzewasz, że jesteś płodna, ale co dwa dni – tak, by stosunki wypadały również przed spodziewaną owulacją i po niej.

ZOBACZ TEŻ: w jakich pozycjach najłatwiej zajść w ciążę

Oceń artykuł

Ocena 4 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy