pobranie krwi
fot. Fotolia

Test na nietolerancję przed ciążą?

Nie trzeba być alergikiem, by nie tolerować niektórych składników diety. Czy warto zrobić test na nietolerancję pokarmową, gdy planujemy dziecko? Odpowiada mgr Małgorzata Pelikan, dietetyczka kliniczna.
Tatiana Audycka-Szatrawska
Konsultacja: mgr Małgorzata Pelikan
pobranie krwi
fot. Fotolia
Czy starając się o dziecko, warto zrobić test na nietolerancję pokarmową, taki, który robi się z kropli krwi? Podobno nie trzeba być alergikiem, by nie tolerować niektórych pokarmów. Czy to, że organizm nie toleruje niektórych pokarmów, może mieć wpływ na moją lub męża płodnośćMarta

Prawdą jest, że gdy organizm nie toleruje pewnych składników odżywczych, to trudniej jest zajść w ciążę. Największe znaczenie odgrywa tutaj gluten, jednak nietolerancja może dotyczyć każdego innego produktu spożywczego. Jeżeli  Państwo, przygotowując się do ciąży, zdecydujecie się na testy w kierunku nietolerancji pokarmowych, polecam zrobienie szerszego panelu z krwi w sprawdzonym laboratorium. Odradzam domowe testy ze względu na wątpliwą skuteczność.
Redakcja poleca: Porady dietetyka dla par starających się o dziecko (film)
Jaki wpływ na płodność kobiety i mężczyzny ma codzienna dieta? Co powinny jeść a czego unikać pary starające się o dziecko? Radzi Julia Jaskowska, dietetyk z FertiMedica Centrum Wspierania Płodności. Zobacz film.
mgr Małgorzata Pelikan
Konsultacja: mgr Małgorzata Pelikan

Dietetyk kliniczny, pracuje w  Centrum Dietetyki Klinicznej 4Health w Katowicach.

Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy