pregnant
fot. fotolia.com

Przygotowania do porodu - tylko spokojnie!

Tuż przed porodem najlepsze, co możesz zrobić, to uspokoić się. Wybrałaś już szpital, w którym urodzisz, teraz dopilnuj pozostałych szczegółów porodu. Przeczytaj, jak zaufać sobie i innym, że wszystko odbędzie się, jak trzeba i zgodnie z naturą.
pregnant
fot. fotolia.com

Przygotowania do porodu - start!

2 tygodnie przed wyznaczonym terminem porodu zacznij powtarzać z partnerem lub przyjaciółką ćwiczenia oddechowe i pozycje do wykorzystania w trakcie porodu. Wyobrażaj sobie skurcze, poród jako taki, wyobrażaj sobie siebie samą, spokojną i zrelaksowaną podczas wydawania dziecka na świat, wyobraź sobie jego idealne narodziny. Jeśli będziesz mogła, nadal ćwicz jogę i od czasu do czasu kucaj. Codziennie masuj sobie plecy, kość ogonową i biodra, co zapobiegnie "skurczom pleców" podczas porodu.

Pamiętaj, że jeśli będziesz zmęczona, będziesz również bardziej wrażliwa na ból, a to może niekorzystnie wpłynąć na twoją zdolność koncentracji i relaksowania się. Dlatego w ciągu tych ostatnich 2 tygodni jak najwięcej odpoczywaj, relaksuj się zawsze, gdy tylko będziesz mogła. Dzięki temu twój poród będzie łatwiejszy.
Redakcja poleca: Joga dla kobiet w ciąży - instrukcja video
Planujesz potomstwo lub już jesteś w ciąży? - specjalnie dla naszych przyszłych mam przygotowaliśmy instrukcję jogi na video. Zobacz jakie asany (ćwiczenia) możesz wykonywać będąc w ciąży.

Jak, gdzie i z kim do porodu

Na pewno już wybrałaś miejsce, gdzie urodzisz swoje dziecko, wiesz, kto będzie ci przy tym asystował. Jeśli tak nie jest, pewnie martwisz się, że poród może cię zaskoczyć w nieprzewidzianym miejscu. Niepotrzebnie, bo to nie jest powód do niepokoju. Tak czy inaczej, najważniejsze, żebyś poinformowała osoby, które poprowadzą twój poród, czy życzysz sobie zastosowania zwyczajowych praktyk, takich jak golenie krocza, lewatywa, przekłucie pęcherza płodowego, podawanie oksytocyny, środków znieczulających itp. Dowiedz się również, czy będziesz mogła mogła stworzyć sobie odpowiednią atmosferę (czy pozwolą Ci przynieść np. poduszki albo własną muzykę) i ustal, kto będzie ci towarzyszył przy porodzie.

W wielu szpitalach nie uwzględnia się oczekiwań ani sugestii położnic, ale są i takie, w których podchodzi się do tego elastycznie. Dopilnuj już teraz, jakie czynności będą wykonywane przy dziecku zaraz po urodzeniu. Powinnaś np. wiedzieć, że podczas porodu naturalnego pępowina jest przecinana dopiero wtedy, gdy ustaje w niej puls, dzięki temu dziecko ma czas, by przystosować się do samodzielnego oddychania. Tymczasem w większości szpitali i klinik pępowinę przecina się natychmiast po urodzeniu się dziecka; nie czeka się również, aż łożysko urodzi się samoistnie, tylko podaje się oksytocynę dla przyspieszenia procesu. Położenie noworodka na piersi matki stymuluje skurcze prowadzące do oddzielenia się łożyska od ściany macicy.

Łożysko - czy wiesz, że...

W szpitalach i klinikach konwencjonalnych łożysko bada się, potem zamraża, a następnie przekazuje na potrzeby przemysłu kosmetycznego. Po porodzie naturalnym możesz zabrać je ze sobą, żeby później (zgodnie z tradycją pielęgnowaną w wielu kulturach) zasadzić na nim drzewo. Najważniejszą sprawą jest twój poród, twoje dziecko i twoje ciało. Masz prawo wymagać, abyście oboje - twoje dziecko i ty - dostali wszystko, co najlepsze.

Dyskutuj na forum: Tata przy porodzie »

Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy