przygotowania przedświąteczne
fot. Fotolia

Pracujesz? Te rzeczy odpuść sobie przed Świętami!

Przed Świętami jest tyle rzeczy do zrobienia! Musi być idealnie, prawda? Ale jeśli pracujesz, odpuść sobie kilka z nich. Nie chcesz chyba przespać Świąt, bo będziesz zbyt zmęczona, żeby się nimi cieszyć?
Karolina Stępniewska
przygotowania przedświąteczne
fot. Fotolia
Okres przedświąteczny tradycyjnie upływa nam na dekorowaniu domu, pieczeniu pierników do przedszkoli i dla bliskich, kupowaniu prezentów świątecznych, planowaniu świątecznego menu i sprzątaniu, gotowaniu, przygotowywaniu... Dużo tego, nic dziwnego, że kiedy w wigilijny wieczór w końcu dostrzegamy blask pierwszej gwiazdki, jesteśmy tak zmęczone, że najchętniej poszłybyśmy spać.

A kiedy znaleźć czas na te wszystkie rzeczy, które trzeba zrobić przed świętami? Jeśli na dodatek jesteś pracującą mamą, tego czasu masz naprawdę jak na lekarstwo. W tym roku nie daj się ponieść przedświątecznemu szaleństwu, oto lista rzeczy, które możesz z czystym sumieniem odpuścić, bez straty dla bliskich, świątecznej atmosfery i wyjątkowości tego okresu. 

Nie zgłaszaj się na ochotniczkę!

Dekorowanie pierników w przedszkolu, wypieki na klasową Wigilię, ciasto na świąteczny poczęstunek w pracy? Pewnie, byłoby miło, ale czy naprawdę masz na to czas i siłę po całym dniu w pracy? Odpuść sobie nocne wypieki i lukrowe ornamenty na ciasteczkach. Kup toruńskie pierniki, są pyszne! W tym roku pozwól wykazać się innym. Koniecznie!
Redakcja poleca: Co pyli w lipcu: co pyli teraz i pod koniec lipca? Lista roślin i okresy pylenia [WIDEO]
W lipcu pyli kilka roślin i grzybów, które mogą sprawić, że alergia mocno się nasili. Najintensywniej w lipcu kwitnie pokrzywa, trawy oraz grzyby. Pylenie innych roślin zmienia się na przestrzeni całego miesiąca. Jeśli więc sprawdzisz, co pyli na początku i pod koniec lipca, lepiej przygotujesz się na okresy pylenia.

Nie szalej z rękodziełem

Innymi słowy: przemyśl jakie prezenty własnej roboty rzeczywiście chcesz i musisz zrobić. I mierz siły na zamiary – wieszcz nie może się mylić! Koc w kształcie ogona syrenki dla wychowawcy syna? Czapka dla sąsiadki i piernikowy likier dla teściowej? Jeśli masz na to czas – pewnie. Ale może zamiast robić prezenty rodem z Pinteresta, przeznaczysz ten czas na przygotowanie czegoś na wasze Święta, zamiast do ostatniej sekundy nadrabiać zaległości? Święta zawsze nadchodzą szybciej, niż się tego spodziewamy!

Nie wysyłaj kartek z życzeniami

Ja wiem, że to kontrowersyjna rada. Wiem też, że miło jest dostać taką kartkę. Ale najpierw musisz ją kupić, potem wypisać, zaadresować, odstać swoje na poczcie... A ile Ty kartek dostajesz co roku? Może w tym roku dasz sobie z tym spokój i - jak reszta populacji - wyślesz życzenia za pośrednictwem nowoczesnej technologii? I dołączysz do nich zdjęcie waszej radosnej i niezmęczonej rodzinki? Mamy nawet dla Ciebie fajne wierszyki i życzenia świąteczne, które możesz wysłać SMS-em!

Nie bierz dodatkowych zleceń

Jeśli masz taką pracę, że możesz brać dodatkowe zlecenia lub nadgodziny, zrezygnuj z tego w tym roku. Jasne, perspektywa droższych prezentów jest kusząca, ale w ostatecznym rozrachunku, dziecko i tak woli czas spędzony z mamą. Wypoczętą i uśmiechniętą. A nowa zabawka za kilka dni i tak wyląduje gdzieś w kącie... Czy warto się tak zapracowywać?

Nie wychodź ostatnia z imprezy w pracy

Wiele zakładów pracy organizuje Wigilie dla pracowników. Scenariusz jest zwykle taki sam: ktoś się upije, ktoś narozrabia, następnego dnia wszyscy leczą kaca, a większość wstydzi się pokazać współpracownikom – bo za dużo powiedzieli, bo mieli słabą głowę, bo z kimś się pokłócili... Pójdź oczywiście, zostań na chwilę, ale nie musisz zamykać baru. Wróć do domu, do bliskich, wyśpij się i bądź królową następnego dnia! 

Nie rezygnuj z czasu dla siebie

W ferworze przygotowań świątecznych, często brakuje nam czasu dla siebie. W tym roku znajdź czas na fryzjera, kosmetyczkę i manicure. Czuj się odświętnie, wyglądaj pięknie i uśmiechaj się na zdjęciach!

Przeżyj Święta po swojemu!

Lubisz organizować Święta u siebie? Wspaniale, zrób to. Wolisz odwiedzać bliskich? Nie rezygnuj z tego! W tym roku nie masz ochoty pokonywać wielu kilometrów by spędzić Święta z rodziną, wolałabyś spędzić je w domu tylko z mężem i dziećmi? Zrób tak. Wiem, że to trudne i wiele osób może być tym zmartwionych i robić ci wyrzuty, ale... Mamy jedno życie, prawda? 

Niech tegoroczne Święta będą naprawdę spokojnym i pełnym miłości czasem dla Ciebie i Twoich najbliższych!

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy