Ćwiczenia na mięśnie dna miednicy – część 1 [WIDEO]

Ćwiczenie każdej grupy mięśniowej jest ważne, ale regularny trening mięśni Kegla to wręcz obowiązek. Do aktywności przed ciążą zachęca Zosia Budkiewicz, fizjoterapeutka i instruktorka fitness.
Pierwsza grupa mięśniowa, którą będziemy aktywować, to mięśnie dna miednicy, tzn. mięśnie cewki moczowej, pochwy i odbytu, nazywane również mięśniami Kegla. To od ich siły zależy, czy w przyszłości będziemy mieć problemy z nietrzymaniem moczu. Dlatego na ich wzmocnieniu powinno zależeć nie tylko przyszłym mamom, ale wszystkim kobietom. Ćwicząc mięśnie dna miednicy, odsuwamy od siebie problem z opadaniem narządów wewnętrznych, pojawienia się hemoroidów, bólem kręgosłupa, a także – co ważne – wpływamy na zwiększenie doznań seksualnych.

Ćwiczenia na mięśnie dna miednicy proponuje Zofia Budkiewicz – fizjoterapeutka i instruktorka fitness, która specjalizuje się w ćwiczeniach i masażu kobiet w ciąży i po porodzie, współpracuje z licznymi szkołami rodzenia. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci.

Tyło- i przodopochylenie miednicy

Bardzo proste ćwiczenie, które pomaga w uelastycznieniu mieśni dna miednicy i służy ich uniesieniu – to dobry sposób na zapobieganie wysiłkowemu nietrzymaniu moczu.
  • Jak ćwiczymy: rozstawiamy stopy na szerokość bioder. Kolana lekko zgięte. Miednicę pochylamy lekko do przodu i do tyłu, napinając mięśnie dna miednicy. Po kilku powtórzeniach zatrzymujemy miednicę w tyłopochyleniu i napinamy mięśnie. Rozluźniamy.
  • Powtarzamy: 20–30 razy.

Skład z napięciem mięśni krocza

Ćwiczenie z przysiadami, które pobudza mięśnie krocza do pracy.
  • Jak ćwiczymy: stajemy w takiej samej pozycji jak podczas rozgrzewki. Robimy składy, przy wstawianiu napinamy mięśnie krocza.
  • Powtarzamy: 20–30 razy.
Zobacz kolejne propozycje ćwiczeń:
Zobacz także: 

Jakie wybrać podpaski NTM na noc? Opinie o TENA Lady Normal Night

Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy