przygotowanie szpitali na koronawirusa
fot. Adobe Stock

Przygotowanie szpitali do koronawirusa i gdzie zgłosić się z dzieckiem [RAPORT WOJEWÓDZTW]

Czy szpitale w Polsce są dobrze przygotowane do walki z koronawirusem? Zobacz, jak wygląda sytuacja w placówkach w 16 województwach i czy są też przygotowane na przyjęcie dzieci.
Agnieszka Majchrzak
przygotowanie szpitali na koronawirusa
fot. Adobe Stock
Kilkugodzinne narady każdego dnia, przygotowywanie scenariuszy na kilka kroków do przodu - tak wyglądają obecnie realia w wojewódzkich sztabach kryzysowych w związku z epidemią koronawirusa. Z informacji, które mamotoja.pl uzyskało w 16 urzędach wojewódzkich oraz szpitalach wynika, że stan podwyższonej gotowości obowiązuje w wybranych szpitalach na terenie całego kraju. Co to oznacza w praktyce i jakie podjęto środki - przeczytacie w naszym raporcie.

Czy nie zabraknie łóżek w szpitalach zakaźnych?

- Nie można ludziom mówić, że nie będzie dla nich miejsca. Jeżeli będzie 30 chorych, to musi być tyle dla nich miejsc stworzonych w szpitalach. Sztaby kryzysowe mają opracowane kroki do wykonania tego zadania - powiedział mamotoja.pl prof. Jacek Wysocki z Zespołu Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu, były wieloletni rektor Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Profesor podkreślił, że trudno jednoznacznie podać, ile jest miejsc w szpitalach. Są placówki wytypowane do przyjmowania chorych w pierwszym rzędzie - są to tak zwane pierwszorzutowe oddziały, następnie w razie potrzeby będą uruchamiane drugo- oraz trzeciorzutowe oddziały. Jest także możliwość przejmowania innych oddziałów - zaznaczył.
Redakcja poleca: Co sądzisz o nieszczepieniu dzieci ? [SONDA ULICZNA]
Dzięki obowiązkowym szczepieniom miliony ludzi nie umierają na zakaźne choroby takie jak gruźlica, czy polio. Ale z drugiej strony wzrasta także liczba rodziców odmawiających szczepienia dzieci. Jakie jest zdanie ludzi? Zobacz!

Czy są oddziały zakaźne dla dzieci?

Pytani przez nas rzecznicy szpitali odpowiadają, że placówki są gotowe do przyjęcia zarówno dzieci, jak i dorosłych. Zapewniają, że szpitale wiedzą, jak postępować w sytuacjach, gdyby pacjentem było małe dziecko. Chociaż są też takie szpitale, jak Szpital Kliniczny im. Karola Jonschera Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, który został całkowicie dedykowany przyjmowaniu dzieci z podejrzeniem zarażenia koronawirusem.

Na chwilę obecną ma około 20 łóżek, ale jak zapewniają lekarze, jeżeli będzie potrzeba, liczba miejsc zostanie zwiększona. W jaki sposób? Na przykład poprzez zamknięcie oddziału dermatologicznego i przekształcenie go w oddział zakaźny.

Szpitale w 16 województwach w stanie podwyższonej gotowości

W każdym województwie działają na pełnych obrotach Wojewódzkie Centra Zarządzania Kryzysowego, które monitorują sytuację w danym regionie. Są w stałym kontakcie z Ministerstwem Zdrowia, a także ze stacjami sanitarno-epidemiologicznymi, wojewódzkimi komendami policji, komendami wojewódzkimi Państwowej Straży Pożarnej, a także służbami dyżurnymi lotnisk. To tutaj na bieżąco analizowana jest sytuacja i w zależności od potrzeb podejmowane decyzje np. o zwiększeniu liczby łóżek na oddziałach zakaźnych szpitali.

Szpitale na terenie całego kraju wprowadziły stan podwyższonej gotowości. Dotyczy on wybranych placówek (poniżej pełen ich wykaz z podziałem na województwa) i polega przede wszystkim na ich przygotowaniu do przyjęcia i pozostawaniu w stałej gotowości do przyjmowania z możliwością izolacji pacjentów zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2.

- Nasz szpital jest w pełni przygotowany na przyjęcie większej ilości pacjentów na wypadek koronawirusa. Jesteśmy w ciągłej gotowości. Nasi lekarze zakaźnicy oprócz pracy na oddziale są pod ciągłym dyżurem telefonicznym - powiedział mamotoja.pl rzecznik prasowy Samodzielnego Publicznego Wojewódzkigo Szpitala Zespolonego w Szczecinie Mateusz Iżakowski. Jak dodał, placówka jest w stanie przyjąć od 70 do 100 osób z podejrzeniem koronawirusa.

Czy oddziały zakaźne mają OIOM?

To jedno z najczęściej pojawiających się pytań: czy oddziały zakaźne będą mogły zapewnić chorym, z ostrą niewydolnością oddechową sprzęt do wspomagania oddechu np. respiratory i czy będą w stanie funkcjonować jak oddział intensywnej terapii OIOM.

Tak, szpital jest wyposażony w taki sprzęt - odpowiada rzecznik szpitala wojewódzkiego w Szczecinie. Dodał, że w razie konieczności zwiększenia liczby takiego sprzętu, placówka będzie zwracać się do wojewody i marszałka województwa, u których, jak podkreśla, mają pełne wsparcie. Z innych szpitali otrzymaliśmy informacje, że sprawozdania dotyczące sprzętu i aparatury medycznego są codziennie przekazywane do Ministerstwa Zdrowia.

3 tysiące łóżek dla chorych z koronawirusem

W Polsce jest obecnie 79 oddziałów zakaźnych z 3 tysiącami łóżek. Poniżej przedstawiamy wykaz oddziałów zakaźnych w poszczególnych województwach, dedykowanych do przyjmowania chorych dzieci i dorosłych z podejrzeniem koronawirusa. Przy niektórych województwach dołączyłyśmy również informacje m.in. o liczbie łóżek, które udało się nam uzyskać w sztabach kryzysowych poszczególnych regionów.

Województwo dolnośląskie

1. Wałbrzych - Specjalistyczny szpital im. Dra Alfreda Sokołowskiego, ul. Batorego 4,
2. Wrocław - Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Jana Mikulicza-Radeckiego, Oddział Kliniczny Zakaźny Tytusa Chałubińskiego 2-2a (oddział dziecięcy) Klinika Pediatrii i Chorób Infekcyjnych, ul. Chałubińskiego 2-2A - posiada oddział zakaźny dla dzieci,
3. Wrocław - Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J.Gromkowskiego, ul. Koszarowa 5,
4. Bolesławiec - Zespół Opieki Zdrowotnej, ul. Jeleniogórska 4.

Województwo kujawsko-pomorskie

1. Bydgoszcz - Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12 - wytypowany do przyjmowania chorych dzieci z podejrzeniem koronawirusa,
2. Toruń - Wojewódzki Szpital Zespolony im. L. Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a,
3. Świecie - NZOZ "Nowy Szpital Sp. Z o.o." Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. Z o.o., ul. Wojska Polskiego 126.

Województwo lubelskie

W Lubelskiem jest obecnie 233 miejsc na oddziałach zakaźnych wytypowanych do przyjmowania chorych z podejrzeniem koronawirusa. Oto wykaz 7 szpitali z oddziałami zakaźnymi w stanie podwyższonej gotowości na Lubelszczyźnie:

1. Biłgoraj - Arion Szpitale Sp. Z o.o., ul. Pojaska 5,
2. Lublin - Samodzielny Nr.1, ul. Staszica 16,
3. Lublin - Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki im. Jana Bożego, ul. Mieczysława Biernackiego 9,
4. Chełm - Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Specjalistyczny, ul. Szpitalna 53b/Paw.B,
5. Łuków - Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej, ul. Dr. Andrzeja Rogalińskiego 3,
6. Puławy - Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej, ul. Józefa Bema 1,
7. Tomaszów Lubelski - Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej, Al. Grunwaldzkie 1,
8. Biała Podlaska - Wojewódzki Szpital Specjalistyczny, ul. Terebelska 57-65.

Województwo lubuskie

1. Zielona Góra - Szpital Uniwersytecki im. Karola Marcinkowskiego Sp. Z o.o., ul. Zyty 26.

Województwo łódzkie

W Łódzkiem jest obecnie 199 miejsc na oddziałach zakaźnych wytypowanych do przyjmowania chorych z podejrzeniem koronawirusa. Oto wykaz 4 szpitali z oddziałami zakaźnymi w stanie podwyższonej gotowości w woj. łódzkim:

1. Radomsko - Szpital Powiatowy, ul. Jagiellońska 36,
2. Bełchatów - Szpital Wojewódzki im. Jana Pawła II, ul. Czapliniecka 123,
3. Tomaszów Mazowiecki - Tomaszowskie Centrum Zdrowia, ul. Jana Pawła II 35,
4. Łódź - Bałuty, Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Im. Dr Wł. Biegańskiego, Oddział Chorób Zakaźnych I Przewodu Pokarmowego, Klinika Chorób Zakaźnych I Chorób Wątroby UM, Oddział Chorób Zakaźnych, Tropikalnych I Pasożytniczych dla dorosłych, Klinika Chorób Zakaźnych I Hepatologii UM, Oddział Chorób Zakaźnych, Tropikalnych I Pasożytniczych dla dzieci, Klinika Chorób Zakaźnych Dzieci UM w Łodzi, Oddział Obserwacyjno-Zakaźny I Chorób Wątroby, ul. Kniaziewicza 1/5.

Województwo małopolskie

Jak informuje biuro prasowe małopolskiego wojewody:
 • miejsca dla dzieci są w 3 szpitalach - Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie, Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II w Krakowie oraz Specjalistycznym Szpitalu im. E. Szczeklika w Tarnowie,
 • w Małopolsce jest około 300 łóżek na oddziałach zakaźnych lub obserwacyjno-zakaźnych,
 • baza łóżek będzie na bieżąco poszerzana w miarę potrzeb i stosownie do rozwoju sytuacji,
 • mogą też być podejmowane decyzje np. co do reorganizacji oddziałów szpitalnych,
 • biuro nie podało szczegółowych danych, dotyczących sprzętu medycznego, uzasadniając, że są to dane z zakresu bezpieczeństwa państwa,
 • w zależności od potrzeb sprzęt będzie przesuwamy między oddziałami, a zasoby wzmacniane w oparciu o wnioski składane do rezerwy celowej budżetu państwa.

A oto pełna lista placówek w Małopolsce wytypowanych obecnie do przyjmowania chorych z podejrzeniem koronawirusa:

1. Kraków - Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej – Szpital Uniwersytecki, ul. Macieja Jakubowskiego 2,
2. Kraków - Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej, os. Na Skarpie 66,
3. Kraków - Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II, ul. Prądnicka 80,
4. Olkusz - Nowy Szpital w Olkuszu Sp. Z o.o., ul. 1000-Lecia 13,
5. Myślenice - Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej, ul. Mikołaja Kopernika 13,
6. Tarnów - Specjalistyczny Szpital im. E. Szczeklika, ul. Szpitalna 13,
7. Wielogłowy - Szpital Specjalistyczny im. Jędrzeja Śniadeckiego w Nowym Sączu, ul. Dąbrowa 1,
8. Miechów - Szpital Św. Anny, ul. Szpitalna 3,
9. Dąbrowa Tarnowska - Zespół Opieki Zdrowotnej, ul. Szpitalna 1,
10. Proszowice - Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Proszowicach, ul. Kopernika 13.

Województwo mazowieckie

Z informacji przekazanych przez służby prasowe wojewody mazowieckiego wynika, że:
 • na terenie województwa jest obecnie na oddziałach zakaźnych 413 miejsc dla chorych z podejrzeniem koronawirusa,
 • jest możliwość zwiększania bazy łóżek zakaźnych,
 • wojewoda mazowiecki nałożył na 59 szpitali w regionie stan podwyższonej gotowości, co oznacza, możliwość zlecenia szpitalom m.in. przekształcenie oddziału w oddział zakaźny.

Oto wykaz 10 szpitali z oddziałami zakaźnymi będących obecnie w stanie podwyższonej gotowości na Mazowszu:

1. Ostrołęka - Mazowiecki Szpital Specjalistyczny im. Dr. Józef Psarskiego, al. Jana Pawła II 120A,
2. Radom - Radomski Szpital Specjalistyczny im. Dr. Tytusa Chałubińskiego, ul. Tochtermana 1,
3. Siedlce - Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej ul. Starowiejska 15,
4. Kozienice - Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej, Al. W. Sikorskiego 10,
5. Ciechanów - Specjalistyczny Szpital Wojewódzki, ul. Powstańców Wielkopolskich 2,
6. Warszawa - Wojewódzki Szpital Zakaźny, ul. Wolska 37,
7. Warszawa - Wojskowy Instytut Medyczny, ul. Szaserów 128,
8. Warszawa - Centralny Szpital Kliniczny MSWiA, ul. Wołoska 13,
9. Warszawa – dla dzieci: Uniwersyteckie Centrum Kliniczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego - Dziecięcy Szpital Kliniczny im. Józefa Polikarpa Brudzińskiego w Warszawie, Oddział Kliniczny Obserwacyjno - Izolacyjny i Pediatrii, ul. Żwirki i Wigury 63A,
10. Płock - Wojewódzki Szpital Zespolony, ul. Medyczna 19.

Województwo opolskie

1. Opole - Szpital Wojewódzki w Opolu Sp. Z o.o., ul. Kośnego 53,
2. Nysa - Oddział Obserwacyjno-Zakaźny, Zespół Opieki Zdrowotnej, ul. Bohaterów Warszawy 23.

Województwo podkarpackie

Jak informuje biuro prasowe podkarpackiego wojewody:
 • na terenie województwa zakontraktowanych jest blisko 170 łóżek,
 • w przypadku wystąpienia zagrożenia epidemiologicznego istnieje możliwość zwiększenia liczby łóżek co najmniej o drugie tyle.

Oto wykaz 7 szpitali z oddziałami zakaźnymi będących obecnie w stanie podwyższonej gotowości na Podkarpaciu:

1. Łańcut - Centrum Medyczne w Łańcucie Sp. z o. o., ul. Ignacego Paderewskiego 5,
2. Jarosław, Centrum Opieki Medycznej, ul. 3 Maja 70,
3. Sanok - Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej, ul. 800-lecia 26,
4. Mielec - Szpital Specjalistyczny im. Edmunda Biernackiego, ul. Żeromskiego 22,
5. Jasło - Szpital Specjalistyczny, ul. Lwowska 22,
6. Przemyśl - Wojewódzki Szpital im. Św. Ojca Pio, ul. Rogozińskiego 30,
7. Dębica - Zespół Opieki Zdrowotnej, ul. Krakowska 91.

Województwo podlaskie

1. Augustów - Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Augustowie, ul. Szpitalna 12,
2. Bielsk Podlaski - Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Bielsku Podlaskim, ul. Kleszczelowskiego 1,
3. Hajnówka - Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Hajnówce, ul. Doc. Adama Dowgirda 9,
4. Grajewo - Szpital Ogólny im. dr Witolda Ginela, ul. Konstytucji 3 Maja 34,
5. Suwałki - Szpital Wojewódzki im. dr Ludwika Rydygiera, ul. Szpitalna 60,
6. Łomża - Szpital Wojewódzki im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Al. Marsz. Józefa Piłsudskiego 11,
7. Białystok - Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny im. L. Zamenhofa, ul. Waszyngtona 17,
8. Białystok - Uniwersytecki Szpital Kliniczny, ul. Żurawia 14

Województwo pomorskie

1. Gdynia - Uniwersyteckie Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej, ul. Powstania Styczniowego 9B,
2. Gdańsk - Pomorskie Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy, ul. Mariana Smoluchowskiego 18

Województwo śląskie

Na Śląsku są obecnie 193 miejsca na oddziałach zakaźnych wytypowanych do przyjmowania chorych z podejrzeniem koronawirusa. Oto wykaz 7 szpitali z oddziałami zakaźnymi w stanie podwyższonej gotowości w woj. śląskim:

1. Tychy - Megrez Sp. z o. o., ul. Edukacji 102,
2. Zawiercie - Szpital Powiatowy, ul. Miodowa 14,
3. Racibórz - Szpital Rejonowy im. dr Józefa Rostka, ul. Gamowska 3,
4. Bytom - Szpital Specjalistyczny nr 1, al. Legionów 49,
5. Chorzów - Szpital Specjalistyczny, ul. Zjednoczenia 10,
6. Częstochowa - Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. N.M.P., ul. Polskiego Czerwonego Krzyża 7,
7. Cieszyn - Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej, ul. Bielska 4.

Województwo świętokrzyskie

W Świętokrzyskiem jest obecnie 87 miejsc na oddziałach zakaźnych wytypowanych do przyjmowania chorych z podejrzeniem koronawirusa. Oto wykaz 4 szpitali z oddziałami zakaźnymi w stanie podwyższonej gotowości w woj. świętokrzyskim:

1. Starachowice - Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej, ul. Radomska 70,
2. Kielce - Wojewódzki Szpital Zespolony, ul. Radiowa 7, Oddział Zakaźny Dziecięcy, ul. Grunwaldzka 45,
3. Busko-Zdrój, Zespół Opieki Zdrowotnej, ul. Bohaterów Warszawy 67,
4. Kielce - Świętokrzyskie Centrum Pediatrii działające przy Szpitalu Zespolonym w Kielcach, ul. Grunwaldzka 25.

Województwo warmińsko-mazurskie

Jak poinformował rzecznik wojewody Krzysztof Guzek:
 • do przyjmowania dzieci z podejrzeniem koronawirusa (stan na 11 marca) dedykowany jest Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie,
 • liczba łóżek i sprzętu jest odpowiednia do potrzeb,
 • w każdej chwili jest możliwość dostosowania liczby miejsc do zwiększonej liczby potrzeb.

Oto wykaz 5 szpitali z oddziałami zakaźnymi w stanie podwyższonej gotowości w woj. warmińsko-mazurskim:

1. Giżycko - "Szpital Giżycki" Sp. z o. o., ul. Warszawska 41,
2. Pisz - Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Szpital Powiatowy, ul. Sienkiewicza 2,
3. Ostróda - Szpital w Ostródzie S.A., ul. Jagiełły 1,
4. Elbląg - Szpital miejski św. Jana Pawła, ul. Żeromskiego 22,
5. Olsztyn - Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. prof. dr Stanisława Popowskiego, ul. Żołnierska 18A.

Województwo wielkopolskie

Jak informuje biuro prasowe wielkopolskiego wojewody:
 • ogólna liczba łóżek na oddziałach zakaźnych w województwie (stan na 10 marca) wynosi 92 miejsca,
 • dyrektorzy szpitali zadeklarowali wyposażenie umożliwiające utworzenie oddziału OIOM,
 • w razie konieczności będą podejmowane decyzje zwiększające liczbę miejsc w szpitalach,
 • jest możliwość wydzielania kolejnych łóżek w szpitalach lub przeprofilowanie szpitali w szpitale zakaźne.

A oto lista placówek w Wielkopolsce wytypowanych obecnie do przyjmowania chorych z podejrzeniem koronawirusa:

1. Poznań - Specjalistyczny Zespół Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem, ul. Nowowiejskiego 56/58,
2. Poznań - Szpital kliniczny im. Karola Jonschera Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego, ul. Szpitalna 27/33,
3. Poznań - Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. Józefa Strusia z Zakładem Opiekuńczo-Leczniczym. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej z siedzibą w Poznaniu, ul. Szwajcarska 3,
4. Konin - Wojewódzki Szpital Zespolony im. dr Romana Ostrzyckiego, ul. Szpitalna 45,
5. Kalisz - Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Perzyny, ul. Toruńska 7.

Województwo zachodniopomorskie

W Zachodniopomorskiem jest obecnie 91 miejsc na oddziałach zakaźnych wytypowanych do przyjmowania chorych z podejrzeniem koronawirusa. Oto lista placówek wytypowanych obecnie do przyjmowania chorych:

1. Wałcz - 107 Szpital Wojskowy z Przychodnią Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej, ul. Kołobrzeska 44,
2. Szczecin - Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Zespolony, Oddział Chorób Zakaźnych, Hepatologii I Transplantacji Wątroby I Oddział Obserwacyjno-Zakaźny, Chorób Tropikalnych i Nabytych Niedoborów Immunologicznych, oraz Oddział dziecięcy zakaźny, ul. Arkońska 4,
3. Koszalin - Szpital Wojewódzki im. Mikołaja Kopernika, ul. Chałubińskiego 7.

Zobacz też: 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy