co do koszyczka
fot. Adobe Stock

Co do koszyczka wielkanocnego? [LISTA PRODUKTÓW]

Co włożyć do święconki? Jajka, chleb, wędlinę... Nieprzypadkowo wkładamy właśnie te produkty. Szykowanie koszyczka to odpowiedni moment, by opowiedzieć dziecku o wielkanocnej tradycji.
Karolina Stępniewska
co do koszyczka
fot. Adobe Stock
Jeśli nie wiesz, co włożyć do koszyczka wielkanocnego - możesz skorzystać z naszej ściągi, a przy okazji wytłumaczyć dziecku, dlaczego wybieramy właśnie te pokarmy. Najpierw w Wielką Sobotę święcimy potrawy w kościołach. Na drugi dzień odbywa się uroczyste, wielkanocne śniadanie, które rozpoczyna zwyczaj dzielenia się święconym jajkiem. Dzieci uwielbiają pomagać rodzicom w przygotowaniach do świąt - zaproponuj więc maluchowi wspólne spakowanie koszyczka wielkanocnego. 

Koszyczek wielkanocny – co włożyć do środka?

Tradycja nakazuje, by w koszyczku wielkanocnym znalazły się  produkty, które później pojawią się na wielkanocnym stole. Każdy z nich ma swoją symbolikę. To, co się wkłada do koszyczka wielkanocnego, ma zapewnić zdrowie, pomyślność i dostatek na cały rok. Chleb jest najważniejszym z symboli - oznacza ciało Pana Jezusa.

Poza dbaniem o zawartość, wiele osób stara się także pięknie przyozdobić koszyczek – np. gałązkami bukszpanu, eleganckimi serwetkami. Niektóre koszyczki są duże i okazałe, inne skromniejsze, jednak tym, co je łączy jest ich symbolika, w postaci włożonych do środka produktów.  

Co musi być w koszyczku wielkanocnym?

Oto lista obowiązkowych produktów w koszyczku do święcenia: 
 
  • Wędlina - zapewnia zdrowie, płodność i dostatek. Święci się przede wszystkim wędlinę, np. kawałek szynki, kiełbasy.
  • Sól - oznacza prostotę życia. Dodaje potrawom smaku, chroni przed zepsuciem i ma właściwości oczyszczające. Kiedyś wierzono, że potrafi odstraszyć zło.
  • ​​Jajko - Jest znakiem zwycięstwa nad śmiercią, odradzającego się życia i płodności. Do koszyczka wkłada się jajka ugotowane na twardo. Najczęściej są to pisanki
  • Baranek - oznacza pokorę i łagodność. Ten z czerwoną chorągiewką jest symbolem Chrystusa Zmartwychwstałego.
  • Chleb - to pokarm podstawowy symbolizujący Ciało Chrystusa, gwarantujący dobrobyt i pomyślność. Święci się zwykle kilka kromek chleba.
  • Pieprz - zwykle święci się zmielony pieprz czarny – symbol gorzkich ziół. Posypujemy nim (i solą) jajko, którym dzielimy się w świąteczną niedzielę.
  • Ciasto - ta tradycja obowiązuje od niedawna. Jest symbolem umiejętności i doskonałości. Najlepiej włożyć do koszyczka np. kawałek baby wielkanocnej domowego wypieku.
 
 

Zobacz też:

Redakcja poleca: Święconka - symbolika pokarmów w koszyczku wielkanocnym [WIDEO]
Symbolika święconki współcześnie zaczyna być zapominana. Wiesz, co symbolizują potrawy w koszyczku wielkanocnym? Dla naszych dziadków były to oczywiste. A dla nas? No właśnie! Zobacz, jakie produkty włożyć do koszyczka i dlaczego właśnie te. Co symbolizuje chleb wielkanocny, baranek, sól? Sprawdź i opowiedz o tym dziecku, w trakcie przygotowywania święconki.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 10 głosy

Zobacz także

Popularne tematy