Chłopiec klaun
fot. Edipresse

Jak zorganizować przyjęcie dla dziecka?

Kto powiedział, że imprezy są tylko dla dorosłych? Dzieci też lubią się bawić w większym gronie. A przy okazji spotkają się też rodzice. Jeśli potrzebujesz okazji, może nią być np. pożegnanie karnawału. Zabawa łączy pokolenia!
Chłopiec klaun
fot. Edipresse

Podczas dziecięcej imprezy dorośli również mogą świetnie się bawić. Wystarczy wszystko wcześniej zaplanować tak, aby najmłodsi i rodzice nie przeszkadzali sobie nawzajem. Pierwsze godziny przyjęcia warto poświęcić dzieciom, a kiedy już zabawa na dobre się rozkręci, wystarczy na zmianę pilnować dzieci, podczas gdy reszta dorosłych będzie mogła odprężyć się we własnym gronie! Zobacz, jak zachęcić dzieci do zabawy.

1. Zrób dobry plan przyjęcia dla dziecka

Imprezę dla dzieci trzeba wcześniej zaplanować: przewidzieć ile osób zaprosić, co zrobić do jedzenia, ile będzie to kosztować, jakie zabawy zorganizować. Dzięki takiej wcześniejszej organizacji będziesz mogła przewidzieć wiele rzeczy, które mogą umknąć w ferworze przygotowań.
• Datę przyjęcia dla dzieci zaplanuj nieco wcześniej. Najpóźniej tydzień przed wydarzeniem. Będziesz miała wystarczająco dużo czasu, aby wszystko zorganizować.
• Najlepiej zaprosić na przyjęcie tyle dzieci, ile lat ma twoje dziecko. Jednak zaufaj swojej intuicji, ty wiesz najlepiej jakie towarzystwo będzie odpowiadać Twojemu dziecku.
• Pamiętaj o wcześniejszym rozdaniu zaproszeń. Goście powinni je otrzymać najpóźniej na kilka dni przed imprezą. Rodzice dzieci muszą mieć czas na zaplanowanie wizyty w waszym domu.

Zobacz, jak krok po kroku zaplanować przyjęcie dla dziecka

Redakcja poleca: Jak reagować na histerię dziecka [WIDEO]
Wielu rodziców, których dziecko robi sceny w miejscach publicznych, zastanawia się, jak reagować na histerię dziecka. W takiej sytuacji nie warto zwracać uwagi na reakcję i krytyczne uwagi otoczenia. Najważniejsze jest zapewnienie maluchowi bezpieczeństwa. Na rozmowę przyjdzie czas, gdy dziecko się uspokoi.

2. Zorganizuj prawdziwą dziecięcą imprezę

Coraz popularniejsze staje się urządzanie kinderbali w restauracjach i centrach rodzinnej rozrywki. Jednak oprócz wysokich kosztów ten rodzaj imprezy ma również inne wady. Przede wszystkim, dziecku trudno będzie poczuć się gospodarzem takiej uroczystości, w związku z czym samo będzie czuło się gościem w obcym miejscu. Uroczystość w domu, w której przygotowaniu bierze udział dziecko, ma swój niepowtarzalny klimat, jest przyjemnością samą w sobie.
Wiele dzieci ma dużą zdolność adaptacyjną i poradzi sobie z każdą uroczystością, jeśli tylko nie pozbawi się ich rodzicielskiej opieki i uwagi oraz zachowa się normalny porządek dnia (drzemka jest najważniejsza!). Ty znasz swoje dziecko najlepiej - dostosuj poziom zabawy do tego co może wytrzymać maluch.

Zobacz też, jak sprawnie zorganizować kinderbal

3. Przygotuj przekąski na przyjęcie dla dzieci

Przyjęcie dla dzieci nieodzownie łączy się z czymś do jedzenia. Najlepiej przygotować coś prostego i smacznego, co dzieciom i dorosłym łatwo będzie zjeść na stojąco. Najłatwiejsze i najbardziej efektowne będą kolorowe kanapeczki, słodkie naleśniki, gorąca czekolada do picia lub koktajl z mrożonych owoców.

Zobacz też, jakie przekąski przygotować dla małych imprezowiczów4. Wymyśl wesołe zabawy dla dzieci

Czy małe dziecko potrafi się zgodnie bawić z innymi dziećmi? Tak! Jeśli jednak dziecko jest jedynakiem, nie ma zbyt wielu okazji do kontaktów z innymi dziećmi. A przychodzi taki moment, że zaczyna ich bardzo potrzebować. Choć dwu-, trzylatki bawią się w to samo, tymi samymi zabawkami, ale jakby obok siebie, to wcale nie znaczy, że równie dobrze mogłyby spędzić ten czas osobno. Właśnie taka początkowo luźna współpraca jest wstępem do budowania społecznych więzi, czyli po prostu pierwszych przyjaźni i sympatii. Nieco inaczej jest ze starszymi dziećmi.

Zobacz też, czy dwulatki i trzylatki mogą się zgodnie bawić

Oto nasze propozycje zabaw dla dzieci w różnym wieku.

• Dzieci w wieku 1-2 lata
Nawet takie maluszki mogą już bawić się ze sobą. Oczywiście, jeśli nimi umiejętnie pokierujesz. Możesz zachęcić je do zabawy w "Baloniku mój malutki...", "Ciepło-zimno" albo "Stary niedźwiedź mocno śpi...". Dzieci mogą też budować z klocków, lepić z plasteliny czy modeliny, bawić się piłką. Każda z tych zabaw może mieć formę konkursu (na najlepszą budowlę, figurkę z plasteliny itp.) Ważne jest w takiej sytuacji, aby każde dziecko dostało nagrodę.

Zobacz też inne zabawy dla 1-2–latków

• Dzieci w wieku 2-4 lata
W tym wieku przyjęcia są bardzo ważne dla dzieci. Wtedy właśnie twoje dziecko zaczyna swoje małe społeczne i towarzyskie życie. Na liście gości powinni się znaleźć przyjaciele dziecka z podwórka, żłobka, czy przedszkola. Dobry i wyrazisty temat przyjęcia lub rodzaj zabaw jest w tym wieku bardzo istotny, trudno jest bowiem wtedy na dłużej skupić uwagę maluchów.

Zobacz też pomysły na zabawy dla 2-4–latków

• Dzieci w wieku 5-6 lat
Dzieci w tym wieku świetnie się bawią podczas przyjęć tematycznych. Razem z dzieckiem zastanów się, jaki temat wybrać i jakie zabawy przygotować na waszą imprezę. Wspólnie przygotujcie ozdoby i wystrój wnętrza.

Zobacz też pomysły na zabawy dla 5-6–latków

Kiedy już wszystko zostało zapięte na ostatni guzik: soki chłodzą się w lodówce, stoły zastawione są smakołykami, a dom ozdobiony serpentynami, pozostało nam jeszcze życzyć wszystkim – i dorosłym, i dzieciom – dobrej zabawy!
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy