niemowlę, chłopiec

Przyklejony napletek

Bywa powodem zmartwienia wielu mam. Często mylony jest ze stulejką. Sprawdź, jak dbać o męskość swojego syna.
niemowlę, chłopiec
Napletek to fałd skórny przykrywający czubek prącia, czyli żołądź. U niemowląt i małych chłopców są one ze sobą sklejone. Nie powoduje to jednak kłopotów z oddawaniem moczu. Niemniej jednak to, że napletek jest przyklejony, budzi niepokój mam. Tym bardziej że pediatrzy mają sprzeczne opinie, jak należy z nim postępować.

Odklejać czy nie
Kiedy chłopiec rośnie, napletek oddziela się od żołędzi. Po drugich urodzinach u połowy maluchów można go całkowicie zsunąć. Możesz spotkać się z radami, aby już od pierwszych tygodni życia chłopca próbować odsunąć napletek z żołędzi, najlepiej podczas kąpieli. Lepiej jednak nie próbować tego robić. Odsuwany nieumiejętnie lub na siłę może popękać. Drobne ranki, gojąc się, tworzą blizny, które zwężają napletek. Tak powstaje tzw. stulejka wtórna. Do niedawna panował również pogląd, że jeśli napletka nie da się swobodnie zsunąć po 3. urodzinach, wówczas konieczna jest interwencja chirurgiczna. Obecnie coraz więcej lekarzy jest zdania, że można z tym poczekać do okresu dojrzewania.

Interwencja lekarza
Jeśli u nastolatka odsunięcie napletka jest niemożliwe, należy udać się do chirurga dziecięcego (ze skierowaniem od pediatry). Zwykle specjalista przepisuje maść sterydową. Smaruje się nią napletek. Po 3–4 tygodniach powinien się odkleić od żołędzi. Gdyby maść okazała  się nieskuteczna, wtedy w znieczuleniu miejscowym chirurg spróbuje zsunąć napletek. Jeżeli i to się nie uda, potrzebna będzie operacja (tzw. plastyka napletka) lub obrzezanie.

A może to stulejka?
O stulejce mówi się, gdy napletek jest bardzo długi i tak zwężony (np. z powodu blizn), że nie można go zsunąć z żołędzi i nie widać ujścia cewki moczowej. Wówczas chłopiec może mieć problemy z siusianiem. Mocz wypływa cienką strużką lub po kropelce, gromadzi się też pod skórą – powstaje wtedy mały balonik. Bardzo często bywa to przyczyną stanów zapalnych okolicy prącia i dróg moczowych. Gdy lekarz stwierdzi stulejkę, przeprowadza się zabieg chirurgiczny (wycina się fragment napletka).
Redakcja poleca: Domowe sposoby na przeziębienie - film
Nie zawsze konieczna jest wizyta u lekarza, czasem wystarczy herbata z cytryną czy ciepła kąpiel. Pediatra poleca domowe sposoby na przeziębienie.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy