Przyszła mama w podróży

W którym momencie ciąży można zdecydować się na podróż samolotem? Dokąd można jechać? O jakie ubezpieczenie zatroszczyć się przed wyjazdem? Oto podróżniczy poradnik dla wszystkich przyszłych mam.
mama, ciąża, brzuszek, wakacje
fot. Panthermedia
Czy przyszła mama skazana jest na urlop od polskim morzem, wczasy pod gruszą lub lato w mieście? Jeżeli ktoś planuje ciążę lub już teraz wie, że spodziewa się maleństwa, musi też bardziej dokładnie zorganizować swój urlop. Bo wyjazd jest jak najbardziej możliwy! Trzeba tylko wiedzieć: kiedy? dokąd? i jak się zabezpieczyć, żeby wypoczynek, był przyjemny i nie kosztował przyszłej mamy więcej nerwów niż pozostanie w kraju. Internetowe Centrum Podróży eSKY.pl przypomina, na co należy zwrócić uwagę podróżując z dzieckiem w brzuchu.  

Kiedy zaplanować podróż
Decyzję o wakacjach zagranicznych należy podjąć dopiero wiedząc, jak przyszła mama znosi swój odmienny stan. W tej sytuacji, wszystko trzeba planować dokładniej, ale nie z większym wyprzedzeniem! Najlepiej, by wyjazd odbył się w drugim trymestrze, wówczas kobiety czują się najlepiej. Odradzamy podróże w pierwszym trymestrze, kiedy jest największa szansa na to, że z maleństwem mogą być jakieś problemy. Z kolei podróże w trzecim trymestrze są o tyle niekomfortowe, przyszła mama szybciej się męczy i odczuwa dyskomfort, istnieje też ryzyko wcześniejszych narodzin. Właśnie ze względu na przedwczesny poród oraz na nadciśnienie u kobiety lekarze zazwyczaj odradzają podróży samolotem od 32. tygodnia ciąży i absolutnie zakazują podróży podczas ostatnich czterech tygodni. Znaczne różnice ciśnień nie najlepiej wpływają na płód. Wiedzą o tym również przedstawiciele linii lotniczych – z reguły kobiety mogą wejść na pokład samolotu do 36. tygodnia. Są jednak przewoźnicy, którzy od początku ósmego miesiąca, wymagają potrójnego zaświadczenia lekarskiego, a ostatnie musi być wydane nie później niż na 24 godziny przed rozpoczęciem lotu.
- W Polsce nie ma aż takich obostrzeń związanych z podróżami samolotem kobiet ciężarnych – wyjaśnia Łukasz Neska z Internetowego Centrum Podróży eSKY.pl – Jednak zawsze przy rezerwacji biletu warto powiedzieć, że jest on przeznaczony dla przyszłej mamy i dopytać czy w związku z tym nie będą potrzebne jakieś dodatkowe dokumenty. Można też poprosić o miejsce przy skrzydle, na środku samolotu – tam lot jest najspokojniejszy.

Jedzenie w podróży
Kobiety ciężarne, niezależnie od tego, jak długi czas dzieli je od porodu mogą odczuwać w czasie podróży mdłości, dlatego dobrze gdy mają możliwość zjedzenia drobnej przekąski np. suszonych owoców. Przypadłością, na którą cierpią kobiety w ciąży są również zakrzepy, w podróży, gdy siedzi się nieruchomo dłuższy czas ryzyko ich występowania dodatkowo się zwiększa. Dlatego warto co godzinę-dwie przespacerować się kilka minut. Można też zginać i prostować nogi w kostkach, to także ułatwia dopływ krwi. Należy zaznaczyć, że ciężka niedokrwistość czy przebyte przez kobietę zakrzepowe zapalenie żył stanowią poważne przeciwwskazania do latania. Pas bezpieczeństwa powinien być zapięty na wysokości miednicy tak, by nie uciskał on brzucha. Nie wolno zapominać o tym, by bardzo dużo pić. Niska wilgotność w kabinie sprzyja odwodnieniu, dlatego zalecane jest, by podczas dwu-trzygodzinnego lotu wypijać około litra wody.
Redakcja poleca: Zaproszenie do Internetowej Szkoły Rodzenia
Przygotuj się z nami do porodu i macierzyństwa. Zapraszamy do Internetowej Szkoły Rodzenia mamotoja.pl!

Ocena (1 ocena)

6.0
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Wsparcie dla rodziców

Badania przyszłej mamy