Mózg dziecka rozwija się lepiej, gdy jest ono przytulane
fot. AdobeStock

Chcesz zadbać o rozwój mózgu dziecka? Przytulaj je jak najczęściej!

Najnowsze badania naukowe pokazują, że tulenie dziecka jest bardzo ważne dla jego mózgu. Dotyczy to również wcześniaków. Dlaczego? Przeczytaj!
Milena Oszczepalińska
Mózg dziecka rozwija się lepiej, gdy jest ono przytulane
fot. AdobeStock
Żaden rodzic chyba nigdy nie zapomni pierwszego przytulenia swojego dziecka, a najnowsze badania wskazują, że te najwcześniejsze uściski pobudzają reakcje mózgu u niemowlaków i mogą przeciwdziałać różnym traumom, na jakie narażone są noworodki.

Kangurowanie jest potrzebne także wcześniakom

W Nationwide Children's Hospital w Kolumbii w stanie Ohio przeprowadzono badania na 125 wcześniakach, z których wynika, że delikatny dotyk rodziców ma trwały, pozytywny wpływ na noworodki. Przytulanie przedwcześnie urodzonych dzieci nie jest przez nie odbierane jako coś przytłaczającego, ale pozytywnie stymuluje reakcje mózgu.
  Wszyscy wiemy, jakie ogromne korzyści płyną z kangurowania i kontaktu skóra do skóry matki i noworodka, ale według nowych informacji naukowych godziny spędzone na przytulaniu się do piersi mamy mogą nawet przeciwdziałać negatywnym doświadczeniom wcześniaków.
Redakcja poleca: O kangurowaniu wcześniaków mówi neonatolog [WIDEO]
Kangurowanie to metoda, którą wymyśliły... kangury. One zawsze mają ze sobą swoje maleństwo – wyjaśnia dr n. med. Beata Pawlus, lekarz kierujący Oddziałem Neonatologii Szpitala Św. Rodziny w Warszawie. Jak przebiega kangurowanie i dlaczego się je stosuje?

Dotyk ma terapeutyczny wpływ na mózg

Według dr Nathalie Maitre, która jest jedną z autorek badań, kontakt skóry do skóry jest absolutnie niezbędny dla dzieci spędzających długi czas na oddziałach intensywnej terapii noworodków. Rodzice jednak nie zawsze są w stanie być przy nich cały czas, dlatego szpitale mogłyby rozważyć stworzenie specjalnych terapii fizycznych, poprzez które dzieci otrzymywałyby niezbędne im wrażenia dotykowe.
  [content:0_20903,8_1286,1_3378:GALGallery]

Rodzice wcześniaków często czują się bezradni, gdy patrzą na swoje dzieci w inkubatorach. Świadomość, że ich dotyk działa na dzieci jak terapia, sprawiłby, że nabraliby poczucia, że nie są bezsilni, ale że mają narzędzie, które bardzo pozytywnie wpływa na rozwój mózgu ich dziecka.

Często mamy wrażenie, że nasze serca stają się coraz większe za każdym razem, gdy przytulamy nasze maleństwa. Prawda jest taka, że mózgi naszych dzieci dzięki temu rosną nawet szybciej niż nasze przywiązanie do nich. Pamiętajmy o tym i przytulajmy maluchy jak najczęściej! :)

Źródło: mother.ly

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy