„To rodzic ma nauczyć, co wolno, czego nie wolno” – mówi psycholog [WIDEO]

Jeśli dziecko myśli, że może robić wszystko, co chce, to paradoksalnie wcale nie jest dzięki temu szczęśliwe. Przeciwnie nawet – tłumaczy dr Aleksandra Piotrowska, psycholog dziecięca.
– Dopiero w XX wieku odkryliśmy, że dziecko to też człowiek – mówi dr psychologii, Aleksandra Piotrowska, ekspertka kampanii społecznej „Wspieramy Was od 1. dnia”. – Szczęście dziecka? Nikt o tym kiedyś nie myślał. Ono miało być zdyscyplinowane, grzeczne i posłuszne. Idealne dziecko to było takie, które nie widać i nie słychać. Teraz się to zupełnie zmieniło.

„Stawianie dziecka na piedestale, wcale mu nie służy”

– Kiedy przeniesiemy ten XIX-wieczny wzorzec idealnego dziecka w dzisiejsze czasy, to aż trudno uwierzyć, że to ten sam gatunek – mówi psycholog. – Proszę sobie wyobrazić dzisiejszego 2-latka, który nieruchomo, z zamkniętą buzią odsiaduje trwający 1,5 godziny obiad i wstaje od stołu, kiedy mu tatuś pozwoli. Dzisiaj to raczej tatuś czeka na pozwolenie dziecka: w wielu rodzinach nastąpiło zupełne odwrócenie sytuacji. 

Dr Piotrowska zastrzega jednak, że chociaż uważa, iż XIX-wieczny model wychowania był nieprawidłowy, to jednocześnie wcale nie opowiada się za modelem rodziny, w której wszystko podporządkowane jest dziecku. 

– Myślę, że stawianie dziecka na piedestale i podporządkowywanie dziecku wszystkiego, co się w rodzinie dzieje, wcale nie służy interesom dziecka. Bo sprzyja temu, że wychowamy, szeptem mówiąc, obrzydliwego bachorka, który będzie miał w przyszłości trudności z dogadaniem się z innymi ludźmi. A więc w gruncie rzeczy utrudnimy mu bycie szczęśliwym. 

Ekspertka tłumaczy, że to my, rodzice, musimy przekazać dziecku, co wolno, a czego nie wolno:
– Jeśli tego nie zrobimy, to dziecku będzie trudno mieć poczucie bezpieczeństwa. Będzie musiało odgadywać, czego ludzie chcą, a to zawsze będzie związane z ryzykiem, że będzie realizować zupełnie inne zachowania niż te, których inni od niego oczekują. 

Dr Piotrowska wyjaśnia, że oczekiwanie od dziecka, że np. będzie inaczej zachowywało się wobec starszych niż wobec rówieśników, nie jest żadną staroświecką pruderią, ale po prostu zasadami dobrego wychowania, o których dziś wiele dzieci nie ma pojęcia. 

Kampania edukacyjna „Wspieramy Was od 1. dnia” powstała z inicjatywy marki Emolium i jest skierowana do młodych rodziców. Jej celem jest wsparcie młodych mam i ojców w pierwszych latach po narodzinach dziecka. Udział w kampanii biorą m.in. Małgorzata Socha, dr Agata Grabowska, Kamil Nowak z bloga BlogOjciec.pl i Joanna Jaskółka, autorka bloga Matkatylkojedna.pl.

Zobacz także: 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy