pulsoksymetr dla dzieci i dorosłych
fot. Adobe Stock

Pulsoksymetr dla dzieci i dorosłych – jaki kupić?

Pulsoksymetr dla dzieci i dorosłych służy do nieinwazyjnego pomiaru wysycenia krwi tlenem. Do tej pory był stosowany przede wszystkim w domach ludzi chorych na mukowiscydozę. W czasie pandemii koronawirusa stał się ważnym narzędziem, które wskaże moment, kiedy do chorego na COVID-19 trzeba wezwać karetkę.
Ewa Janczak-Cwil
pulsoksymetr dla dzieci i dorosłych
fot. Adobe Stock
Pulsoksymetr dla dzieci i dorosłych jest elektronicznym niewielkim urządzeniem monitorującym tętno oraz saturację krwi, czyli to, ile w niej znajduje się tlenu. Pomiar dokonywany jest na podstawie ilości pochłanianego przez tkanki promieniowania o dwóch różnych długościach fali metodą pulsyksometrii. Używane w nim promieniowanie podczerwone i czerwone jest w pełni bezpieczne dla człowieka.

Spis treści:

Pulsyksometr do pomiaru tlenu we krwi (saturacja)

Pulsyksometry dzięki dwóm małym diodom emitują promieniowanie i mierzą, ile z niego zostaje pochłonięte przez czerwone krwinki przepływające przez bardzo drobne naczynia krwionośne zwane naczyniami włosowatymi. Pomiar ten pozwala ocenić saturację, czyli wysycenie hemoglobiny tlenem (parametr: SpO2).

Niestety pulsyksometry nie badają wentylacji płuc ani nie pomagają ocenić stopnia niewydolności oddechowej. Mogą przy tym dawać nieprecyzyjny wynik saturacji – wielkość błędu może sięgać 2-3 proc. Mimo to są polecanym przez lekarzy i łatwodostępnym narzędziem do tego, aby ocenić, w jakim stopniu organizm radzi sobie z pobieraniem tlenu z powietrza.
Redakcja poleca: Piniata – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku (film)
Piniata to coraz popularniejszy element dziecięcych przyjęć. Przedstawiamy prosty sposób, jak samodzielnie zrobić efektowną piniatę. Choć nie jest to skomplikowane, warto zabrać się do pracy z odpowiednim wyprzedzeniem, aby piniata zdążyła wyschnąć.

Jak używać pulsyksometru i jak interpretować wynik

Urządzenie, które ma najczęściej postać klipsa, zakłada się na dowolny palec. Uruchomione urządzenie po kilku-kilkudziesięciu sekundach pokazuje wynik. Najczęściej jest to tętno oraz saturacja krwi wyrażona w procentach.

Ważne: pomiaru najlepiej dokonywać na palcach, których paznokcie nie są pomalowane lakierem do paznokci, zwłaszcza ciemnym. W miarę możliwości podczas pomiaru saturacji nie należy ruszać palcami. Wynik może zostać także zafałszowany przez oświetlenie pomieszczenia światłem ksenonowym, fluorescencyjnym lub podczerwonym. Wynik także może nie być miarodajny u dorosłych i dzieci chorujących na anemię.

Interpretacja wyników saturacji:
  • 99-96 proc. – wynik w normie u dorosłych i dzieci; nie ma podstaw do niepokoju,
  • 96-91 proc. – wynik w normie u noworodków,
  • 95 proc. – u dorosłych i dzieci wynik poniżej normy, wyraźny sygnał ostrzegawczy,
  • 94 proc. lub mniej – sugeruje niewydolność oddechową.

Kiedy wezwać karetkę do chorego na COVID-19

Specjaliści radzą, aby przy wyniku saturacji na poziomie 95 proc. dzwonić po pomoc (tel.: 112 lub 999). Wynik niższy tym bardziej wymaga pilnego wezwania ambulansu. Wartość saturacji 95 proc. uznaje się za niepokojący, a biorąc pod uwagę, że urządzenie może się mylić o 2-3 proc., faktyczne wysycenie krwi tlenem może być niższe. Wartość saturacji na poziomie 95 proc. uznaje się za taką, która wymaga konsultacji specjalisty.

Pulsyksometr napalcowy medyczny

Na rynku dostępne są różne modele pulsyksometrów napalcowych medycznych. Różnią się one jedynie kształtem, kolorem i rozmiarami, jednak we wszystkich metoda pomiaru pozostaje taka sama, a ich dokładność jest porównywalna. Ich cena waha się najczęściej od 50 do 500 zł i zależy od:
  • użytych materiałów,
  • marki,
  • szybkości pomiaru,
  • dodatkowych funkcji.

Jaki pulsyksometr COVID kupić

Do oceny wysycenia krwi tlenem naprawdę wystarczy najprostsze urządzenie. Należy jednak pamiętać, że te najtańsze pulsyksometry mogą nie być zbyt trwałe, jednak ich pomiar jest wystarczająco wiarygodny do monitorowania stanu chorego z objawami COVID-19.
 

Ponieważ pandemia koronawirusa jeszcze potrwa, dlatego warto kupić urządzenie markowe, wyprodukowane z porządnych materiałów. Takie pulsyksometry kosztują ponad 200 zł. Niektóre z nich mają funkcje alarmu, czyli dźwiękiem sygnalizują spadek saturacji do nieprawidłowego poziomu. Jednak czy warto je kupować? Jeśli ktoś ma zamiar leżeć w łóżku z pulsyksometrem stale na palcu – tak. W pozostałych przypadkach funkcja ta naprawdę nie jest niezbędna.
 

Pulsyksometr dla dziecka

Nie wszystkie pulsyksometry pozwolą dokonać wiarygodnego pomiaru na malutkich paluszkach dziecka. Dlatego dla niemowląt przeznaczone są urządzenia w postaci opasek na kostkę lub nadgarstek. Są też na rynku specjalne mniejsze pulsyksometry dla dzieci.
 

Sprawdź też:
Oceń artykuł

Ocena 3 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy