puzzle, logopedia, gry logopedyczne
fot. mimowa.pl

Puzzle domowej roboty - zabawa logopedyczna

Już najmniejsze dzieci uwielbiają układać proste puzzle. To wciągająca zabawa, która uczy najmłodszych sztuki koncentracji, wyrabia w nich spostrzegawczość oraz umiejętność obserwowania i wnioskowania.
puzzle, logopedia, gry logopedyczne
fot. mimowa.pl

Puzzle dla dzieci możemy bardzo łatwo wykonać sami. Wystarczy zgromadzić zbędne kolorowe magazyny lub foldery reklamowe i przejrzeć je z dziećmi, by wybrały zdjęcia do własnych układanek. Najmłodszym pomóżmy wyciąć fotografie i przykleić je dokładnie do grubego kartonu. Starsze przedszkolaki świetnie dadzą sobie radę same. Gdy klej wyschnie, wspólnie potnijcie obrazek na fragmenty o dowolnym kształcie. Z młodszymi dziećmi należy zaczynać od 4-5 fragmentów puzzli.

W miarę nabierania przez nasze dzieci wprawy, można ciąć zdjęcia na więcej kawałków. Tak przygotowane puzzle najlepiej przechowywać w woreczkach lub pudełkach z opisem. Dzięki domowej metodzie produkcji dzieci nie znudzą się szybko ograniczonym wyborem układanek, a my spożytkujemy choć procent piętrzącej się w większości domów makulatury.

W serwisie MiMowa.pl tego typu klasyczne układanki stały się bazą do ćwiczeń logopedycznych dla dzieci. W kategorii RERANIE znalazły się aż 3 warianty gry „Puzzle w parach”. Zależnie od tego, czy chcemy ćwiczyć nagłosowe „la”, „lo”, „lu”, „le”, „li”, czy zbitki spółgłoskowe „tr” lub „dr”, do wyboru mamy odpowiednio „Puzzle w parach L”,  „Puzzle w parach TR” lub „Puzzle w parach DR”.

Za każdym razem zadanie dziecka polega na dopasowaniu obrazka i początku słowa do pary z fragmentem zawierającym dokończenie wyrazu. W tym czasie dziecko powinno głośno i wyraźnie powtarzać słowa, które usłyszy.


gry logopedyczne
Redakcja poleca: Przyspieszenie porodu: jak naturalnie przyspieszyć poród?
Żeby naturalnie przyspieszyć poród, należy zrobić to w sposób bezpieczny zarówno dla ciężarnej, jak i dziecka. Wśród sprawdzonych metod na przyspieszenie porodu po terminie są m.in. spacer, masaż brodawek i piersi czy stosunek seksualny.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy