pylenie traw
fot. Adobe Stock

Pylenie traw: terminy, regiony, objawy alergii

Pylenie traw w Polsce zaczyna się między Dniem Matki a Dniem Dziecka. Trawy pylą najsilniej od drugiej połowy czerwca. Koniec pylenia traw przypada połowę sierpnia.
Ewa Janczak-Cwil
pylenie traw
fot. Adobe Stock
Pylenie traw jest najczęstszą przyczyną wywołującą objawy alergii – alergicznego nieżytu nosa i atopowej astmy pyłkowej. Ponad 21 proc. alergików reaguje w testach skórnych na alergeny zawarte w pyłku traw.

Pylenie traw:

Pylenie traw w Polsce

Zwykle trawy zaczynają pylenie w kwietniu, lecz początkowo ich stężenie ich pyłków jest niskie i bardzo rzadko wywołuje objawy alergii. Dla osób uczulonych na trawy najtrudniejszy jest okres od połowy czerwca do połowy lipca – wtedy stężenie pyłków jest najwyższe. Warto pamiętać, że faktyczne stężenie pyłków zależy od pogody (temperatury i wilgotności), a w ostatnich czasach dochodzi do wielu anomalii pogodowych, które mogą sprawiać, że trawy będą silnie pylić wcześniej i dłużej.
Redakcja poleca: Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola? [WIDEO]
Aby dobrze przygotować dziecko do pójścia do przedszkola, należy umożliwić mu wcześniejszy kontakt z innymi dziećmi oraz pozwolić na poznanie przedszkola, do którego będzie uczęszczało. Warto również czytać książki o przedszkolu dla dzieci, a także – o czym często rodzice zapominają – zadbać o swoje pozytywne nastawienie, to też ma duże znaczenie!

Pylenie traw w Europie

W Europie centralnej trawy pylą najintensywniej od drugiej połowy maja do połowy lipca, Europie Północnej – od drugiej połowy czerwca do połowy sierpnia, w Europie Południowej – w maju. Najdłuższy okres pylenia obejmuje tereny basenu Morza Śródziemnego, ale stężenie przez cały ten czas utrzymuje się na średnim poziomie, rzadko osiągając stężenia wysokie.

Zobacz: Alergia na kota: co uczula, objawy, leczenie

Zawsze przed wyjazdem zagranicznym warto sprawdzić, kiedy na terenie, do którego się jedzie, pylą uczulające podróżnika rośliny!

Pylenie traw – uczulające gatunki

Ludzkość zna 800 rodzajów i aż 10 tys. gatunków traw. W Polsce jest 200 gatunków tych roślin. Trawy to rośliny zielne, które skolonizowały wielkie obszary i wiele stref klimatycznych – od tropikalnej po polarną. Potrafią rosnąć do wysokości granicy wiecznych śniegów.

Warto wiedzieć, że bambus i zboża (pszenica, żyto, owies, kukurydza, proso, jęczmień, ryż, sorgo, trzcina cukrowa) są też trawami. Dlatego wszędzie tam, gdzie rosną, mogą u alergików pojawiać się objawy alergii w okresie pylenia.

Pylenie traw – objawy alergii

U 16 proc. osób z alergicznym nieżytem nosa występują objawy alergii po kontakcie pyłkami traw. Najczęściej są to:
 • świąd nosa,
 • kichanie,
 • wodnista wydzielina z nosa,
 • obrzęk śluzówki nosa,
 • łzawienie,
 • zaczerwienienie spojówek,
 • swędzenie oczu,
 • duszności,
 • napadowy kaszel,
 • ucisk w klatce piersiowej,
 • świszczący oddech.

Sprawdź: Jak objawia się alergia na słońce

Nie u wszystkich uczulonych wszystkie wyżej wymienione objawy muszą wystąpić. Także ich nasilenie może być różne u różnych osób i zależy także od stężenia alergenów w powietrzu.

Pylenie traw – gdzie jest najmniej alergenów

Okazuje się, że stężenie pyłków traw może być różne w różnych dzielnicach miast. Tam, gdzie trawa jest często koszona, w najbliższej okolicy nie ma upraw zbóż, a wokół rosną wysokie drzewa, stanowiące naturalną barierę, stężenie pyłków może być znacząco niższe niż w innych miejscach.

Poza miastem pylenie traw jest najmniej dokuczliwe nad brzegiem morza przy wietrze od wody, na wyspach na morzu i dużych jeziorach, na szczytach górskich.

Pylenie traw – warto wiedzieć

Trawy są roślinami wiatropylnymi. Mimo tego, że ich kwiaty są niepozorne, są odwiedzane przez pszczoły, dla których pyłek traw jest źródłem białka. Z tego powodu w miodach, zwłaszcza wielokwiatowych, może być obecny pyłek traw.

Dla alergików:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Popularne tematy