GRY
 
 

Pyrzyce: Pierwsze ofiary grzybobrania w tym roku!

Babcia z wnuczką trafiły do szpitala po zjedzeniu trującego muchomora! Jak mogło dojść do pomyłki?

zatrucie grzybami
fot. Fotolia
Nie było jeszcze roku, by ktoś nie trafił do szpitala z powodu zatrucia. Choć często przypomina się o zasadach bezpiecznego grzybobrania, niestety nadal nie każdy je zna.

Spacer po lesie

Do nieszczęśliwego zdarzenia doszło w woj. zachodniopomorskim. Babcia wybrała się wraz z wnuczką do pobliskiego lasu. Z zebranych grzybów babcia przygotowała obiad, jednak po kilkunastu godzinach, obie zaczęły bardzo źle się czuć. To wskazywałoby na fakt, że wśród zebranych grzybów, był także trujący.

15 rzeczy które musisz wiedzieć o grzybach - to sprawa życia i śmierci!

Wstępną diagnozę, potwierdzili lekarze ze szpitala w Szczecinie- Zdrojach. Choć stan obu pacjentek lekarze określają jako dobry, nie wiadomo, czy trucizna z muchomora, nie zacznie uaktywniać się dopiero po kilku dniach. Toksyna z muchomora prowadzi do marskości wątroby i wymaga przeszczepu tego narządu. Jak doszło do pomyłki? Trudno stwierdzić, ale muchomor wbrew opiniom, wcale nie jest gorzki i niesmaczny. Wręcz przeciwnie, wydziela on dość przyjemną i słodką woń, więc może nie wzbudzić naszej czujności.

Nie podawaj dziecku grzybów! Zatrucia grzybami są śmiertelnie groźne!
Redakcja poleca: Uwaga na zatrucia grzybami! Przez cały rok! [WIDEO]
Grzybami można się zatruć nie tylko jesienią. Trzeba być czujnym przez cały rok! Zwłaszcza w święta Bożego Narodzenia wzrasta ryzyko. Jemy więcej tradycyjnych potraw zawierających grzyby. Niestety nawet wytrawny grzybiarz, może pomylić się tylko raz...

Jak rozpoznać zatrucie grzybem?

Najczęściej występują:
  • biegunka, ból brzucha
  • bóle głowy, nudności i wymioty
  • uczucie gorąca, obfite poty
  • zaburzenia widzenia, spadek ciśnienia
  • zapaść
  • toksyny zawarte w grzybach, niestety atakują także układ nerwowy, stąd np. halucynacje

Po jakim czasie widać pierwsze objawy?

Wszystko zależy od tego, jaki grzyb zjedliśmy i w jakiej ilości. Olszówki i borowiki szatańskie dają bardzo szybko objawy, w ciągu kilku godzin. Trudniej jest z muchomorem, którego toksyna atakuje po kilkunastu godzinach i jest bardzo silna.

Co robić w sytuacji zatrucia?

Jak najszybciej musimy udać się do lekarza, to nie jest choroba, z którą poradzimy sobie w domu. Najlepiej, gdy weźmiemy ze sobą posiłek przygotowany z grzybów, gdyż dzięki temu, lekarz będzie w stanie ocenić, z jaką walczyć trucizną. Nie bagatelizujmy toksyczności grzybów, zjedzenie muchomora sromotnikowego, może doprowadzić do śmierci. W 2014 r. z tego powodu zmarło aż 12 osób w Polsce. Pomocne będzie także sprowokowanie do wymiotów, poprzez wypicie wody z solą, co pozwoli pozbyć się choć części toksyny z organizmu.

Uważajmy na to, co zbieramy! Jeżeli nie czujemy się kompetentni w ocenie tego, czy grzyby są jadalne, czy nie, albo idźmy do lasu z kimś, kto się na tym zna, albo zrezygnujmy z tego. Zwłaszcza, gdy towarzyszą nam dzieci, które najbardziej narażone są na naszą pomyłkę.

Czy zbierasz grzyby wraz z rodziną? Znasz się na tym?

Atlas trujących grzybów - sprawdź!
Czy dzieci mogą jeść pieczarki?

źródło: rmf24.pl
Doładuj
Przeładuj