Chcesz zajść w ciążę? Pytania do ginekologa

Jesteś w ciąży lub dopiero starasz się o dziecko? Nie zapomnij o konsultacjach z swoim lekarzem. Sprawdź, co może Cię zaniepokoić.
Konsultacja: dr n. med. Renata Jaczyńska, ginekolog położnik
kobieta, mama, ciąża, lekarz, badania, zdrowie w ciąży
Tyłozgięcie macicy
Podczas badania ginekolog stwierdził, że mam macicę w tyłozgięciu. Czy z tego powodu mogę mieć trudności z zajściem w ciążę?

Tyłozgięcie może być powodem bolesnych miesiączek, ale nie przyczynia się do problemów z zajściem w ciążę. U większości kobiet macica pochylona jest do przodu, w stronę pęcherza moczowego. Wtedy mówimy o przodozgięciu. Położenie to tylko w niewielkim stopniu ulega zmianom – zależy ono m.in. od stopnia wypełnienia pęcherza moczowego (macica „prostuje się”, gdy w pęcherzu znajduje się dużo moczu). Bywa też odwrotnie – u niektórych kobiet macica pochylona jest ku tyłowi, w kierunku odbytnicy. To również prawidłowe położenie, choć występuje rzadziej.

Kłopot z żylakami
Zawsze miałam żylaki na nogach, ale gdy zaszłam w ciążę, pojawiło się ich jeszcze więcej. Czy ten proces można zahamować? Czy nowe żylaki znikną po porodzie?

Rzeczywiście żylaki pojawiają się lub nasilają w ciąży. A to dlatego, że powiększająca się macica zaczyna uciskać żyły miednicy i dochodzi do zastoju krwi w nogach. Zwiększa się wówczas ciśnienie w naczyniach żylnych (i to znacznie), a to z kolei prowadzi do ich poszerzenia i w konsekwencji do powstania obrzęków i żylaków. Niestety, nie istnieje lek na żylaki.
Poprawę może przynieść regularne stosowanie preparatu Detralex lub leków w postaci żelu lub kremu. Zaleca się też noszenie pończoch przeciwżylakowych oraz unikanie zbyt długiego stania i siedzenia. Natomiast po połogu żylaki powinny stać się trochę mniej widoczne. Jeśli nadal będą stanowić problem, można np. poddać się zabiegowi chirurgicznemu.

Ile „utyję” do porodu?
Właśnie dowiedziałam się, że będę miała dziecko! Tak się cieszę... Boję się tylko tego, że bardzo przytyję. Całe życie walczę z nadwagą. O ile więcej mnie będzie?

Masa ciała zwiększa się o około 20 proc. w porównaniu ze stanem sprzed ciąży. Z tym że blisko 6 kg ważą: maluszek, płyn owodniowy, łożysko i macica, a dodatkowo od 1 do 1,5 kg przypada na powiększające się piersi. Wzrost masy ciała spowodowany jest też gromadzeniem tłuszczów w tkance podskórnej oraz zwiększeniem objętości krwi w naczyniach, a także znacznym wzrostem zawartości wody w tkankach.

Czy mogę mieć dzieci?
Mam 33 lata i planuję ciążę. Niestety, podczas badania USG lekarz stwierdził, że mogę mieć przegrodę macicy. Bardzo się wystraszyłam. Co to znaczy?

Przegroda (może być częściowa lub całkowita) dzieli jamę macicy na dwie części. Zazwyczaj nie daje żadnych objawów. Jeżeli dojdzie do ciąży, może być przyczyną poronienia lub, rzadziej, porodu przedwczesnego – rozwijający się płód ma za mało miejsca, aby prawidłowo rosnąć. Niekiedy jednak o istnieniu przegrody macicy przekonujemy się dopiero w czasie cięcia cesarskiego, co oznacza, że nie zawsze jej obecność komplikuje przebieg ciąży. Lekarz zapewne zaproponuje histeroskopię, która polega na włożeniu do macicy (przez pochwę) małej kamery umożliwiającej dokładne obejrzenie narządu.
Jeśli podejrzenia potwierdzą się, podejmie próbę usunięcia przegrody w czasie tego zabiegu.
Redakcja poleca: Pielęgnacja skóry twarzy w ciąży: lato
Wiosną i latem skóra twarzy przyszłej mamy może sprawiać problemy. Hormony sprawiają, że lubi się przetłuszczać, więc powstają zaskórniki i niedoskonałości, a słońce może powodować przebarwienia, czyli ostudę. Jak pielęgnować skórę twarzy latem, podpowiada Izabela Czernuszczyk, kosmetyczka z warszawskiego salonu Studio Style.

Ocena (1 ocena)

5.0
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Wsparcie dla rodziców

Szykujemy wyprawkę