dwulatek, siedzieć, liczydła, rozwoj dziecka

15 pytań o rozwój dwulatka

Dlaczego dwulatek rośnie wolniej niż niemowlę? Kiedy zacznie mówić? Skąd się biorą ataki furii? Jakie zabawki wspierają rozwój w 2 roku życia?
Beata Turska
dwulatek, siedzieć, liczydła, rozwoj dziecka
W ciągu 1 roku życia twoje dziecko nauczyło się bardzo ważnych rzeczy: panowania nad własnym ciałem i porozumiewania się z innymi. Teraz, w 2 roku życia, będzie doskonalić te umiejętności i uczyć się nowych rzeczy.
Co może cię zainteresować lub zaniepokoić? Odpowiadamy na pytania, które zadajecie w listach i e-mailach.

1. Czy w drugim roku życia moje dziecko będzie wyrastać z ubranek tak szybko, jak dotąd?

Nie, teraz będzie wyrastać z ubranek zdecydowanie wolniej. Przez dwanaście najbliższych miesięcy przybierze na wadze „tylko” mniej więcej 2 kg i urośnie mniej więcej 12 cm. 

2. Mój synek jest bardzo sprawny fizycznie, ale martwię się o jego rozwój intelektualny: jest tak ruchliwy, że nie ma czasu się uczyć niczego innego! Powinnam się martwić?

Absolutnie nie ma powodu do zmartwienia. Rozwój psychiczny i fizyczny są ze sobą ściśle powiązane. Im bardziej malec jest ciekaw świata, tym większą ma motywację do nauki chodzenia, biegania, precyzyjnego manipulowania przedmiotami itd. A im sprawniej to wszystko robi, tym większy staje się jego świat, a więc jest w nim więcej rzeczy, które warto poznać.

3. Zauważyłam, że moja Oliwia chodzi na placach. Czy to źle?

Jeśli potrafi stać i chodzić, opierając się na całych stopach, można się tym nie przejmować – wspina się na paluszki, bo lubi eksperymentować. Jeżeli jednak robi to przez cały czas, a stópkę trudno jej ustawić w prawidłowej pozycji, trzeba iść do lekarza. W grę mogą wchodzić problemy neurologiczne powodujące przykurcz ścięgna Achillesa. O dalszym postępowaniu zadecydują ortopeda i neurolog. Maluszkom pomaga też wchodzenie pod górkę, ponieważ podczas wspinania ścięgno się rozciąga.

4. Moja córeczka zna już kilka słów. Kiedy zacznie składać je w zdania?

Prawdopodobnie zacznie to robić w okolicach drugich urodzin, choć niektóre dzieci uczą się tego wcześniej. Pierwsze zdania będą bardzo proste, np. „Mama da” (czyli „Mamo, podaj mi tego misia”).

Zobacz także: Rozwój mowy w 2 roku życia

5. Co mogę zrobić, by maluch szybko nauczył się mówić?

Nie wszystko zależy od ciebie (każdy malec ma własny „harmonogram”), jednak możesz zrobić naprawdę wiele.
  • Rozmawiaj z nim i cierpliwie go słuchaj.
  • Zwracaj się do niego wyraźnie, nie zniekształcaj wyrazów, nie mów w stylu: „dzicia cie psipsi”.
  • Nie pozwalaj maluszkowi przesiadywać przed telewizorem, bo będzie się skupiał głównie na tym, co widzi.
  • Dbaj również o jego słuch. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do tego, czy malec dobrze słyszy, idź z nim do laryngologa lub audiologa, bo nawet minimalny ubytek słuchu może zaburzyć prawidłowy rozwój mowy.
6. Słyszałam, że ataki furii są normalnym etapem rozwoju dwulatka. Skąd się biorą?

Dzieci w tym wieku złoszczą się, bo mają wiele powodów. Nie potrafią czekać i nie umieją przekazać słowami tego, co im się kłębi w głowach. Trudno im znieść to, że z jednej strony chcą być niezależne i stawiać na swoim, a z drugiej – pragną naszej akceptacji. To, że bunt dwulatka jest zjawiskiem normalnym, nie oznacza jednak, iż trzeba się zgadzać na wszelkie jego przejawy. Twój malec musi się nauczyć, co wolno, a czego nie. Wprowadź jasne zasady, np. że nie wolno nikogo bić, kopać czy gryźć.

Polecamy: Bunt dwulatka. Sprawdź jakie skutki może mieć twoja reakcja na złe zachowanie

7. Czy dwulatkowi warto już czytać książki?

Oczywiście! Zachęcaj dziecko także do samodzielnego przeglądania książeczek. Zabawa w oglądanie obrazków prawdopodobnie zaowocuje sympatią do czytania w późniejszym wieku.

8. Moja mama twierdzi, że dziecko, które ma więcej niż rok, jest już w stanie korzystać z nocnika. Ma rację?

Nie. Większość maluchów dopiero pod koniec drugiego lub na początku trzeciego roku życia potrafi skojarzyć uczucie parcia na pęcherz z potrzebą zrobienia siusiu. Dopiero gdy dziecko pojmie, że obie te sprawy mają ze sobą związek, ma sens uczenie go korzystania z nocnika. Skąd będziesz wiedzieć, że twoja pociecha jest gotowa na rozstanie z pieluszką? Obserwuj ją. Jeśli zauważysz, że siusia „raz a dobrze” (moczy pieluszkę rzadziej, za to mocniej) i że czuje, gdy to robi (podczas siusiania robi miny, chowa się za drzwiami, kuca itd.), możesz wybrać się z nim do sklepu na poszukiwanie ładnego nocniczka.

9. Jakie zabawki wspierają rozwój dziecka w 2 roku życia?

Dwulatkowi przydadzą się m.in. zabawki na lince i kółkach (takie, które można
za sobą ciągnąć), piłka, pluszaki. W drugim półroczu warto mu kupić trzykołowy rowerek z dużymi pedałami.

Przeczytaj: Najlepsze zabawki dwa 2 i 3 latka
 
10. Mój synek zaczął niedawno chodzić, a teraz znów raczkuje. Czy to powód do zmartwienia?

Nie. Zdarza się, że bolesny upadek lub zniecierpliwienie niepowodzeniami w chodzeniu sprawia, że dziecko znów zaczyna biegać na czworakach. Nie trzeba na siłę skłaniać je do ponownych prób nauki chodzenia. Lepiej poczekać, aż uraz minie, a maluch zapomni o przykrych doświadczeniach.

11. Moja córeczka dotyka wszystkiego, co znajdzie się w zasięgu jej rąk. Niektóre rzeczy niszczy. Robi to złośliwie?

Nie. Fakt, że dziecko dotyka wszystkiego, co znajdzie się w zasięgu jego rąk, rzeczywiście może być denerwujący, ale ono nie robi tego, by cię rozzłościć. Twoja córeczka jest inteligentna i ciekawa świata. Bada przedmioty na wszystkie możliwe sposoby (włącznie z lizaniem i wkładaniem ich do buzi) po to, by sprawdzić ich właściwości i gromadzić wiedzę o otoczeniu. Zniszczenia, jakich maluch może dokonywać w tym okresie, wynikają z jego naturalnej ciekawości („Co się stanie, jeśli...?”) oraz tego, że nie jest też w stanie pohamować impulsów, które każą mu chwytać, ściskać, trącać itd. Nie zabraniaj córeczce eksperymentów, to właśnie dzięki nim się uczy. Pilnuj jednak, by nie zrobiła sobie krzywdy i nie zrujnowała domu. Pochowaj cenne przedmioty.

12. Antoś najbardziej lubi się bawić tym, co nie jest zabawką, np. pilotem do telewizora, naczyniami, pudełkami. Pozwalać mu na to?

Tak. Pamiętaj jednak, że to, czym bawi się malec, musi być przede wszystkim bezpieczne: żaden element nie może się urwać ani odłamać (dziecko mogłoby go wziąć do buzi i połknąć). 

13. Moja 13-miesięczna córeczka chce się bawić tylko ze mną. Inni mogliby nie istnieć. Czy to normalne?

Tak. Faworyzowanie mamy jest w tym wieku rzeczą naturalną i powszechną – za kilka lat nadejdzie okres fascynacji siłą i pomysłowością taty. Jednak choć niechęć trzynastomiesięcznego dziecka do zabawy bez mamy jest zjawiskiem normalnym, nie ustawaj w zachęcaniu córeczki do spędzania czasu także z innymi osobami, np. tatą czy babcią. 

14. Mój synek bardzo rozpacza, gdy wychodzę z domu. Co robić?

To normalne, że małe dziecko boi się rozstań z ukochaną mamą. Musi jednak do nich przywyknąć i zrozumieć, że wychodząc z domu, nie znikasz na zawsze. Jeśli dotąd cały czas byłaś z dzieckiem, zacznij stopniowo przyzwyczajać je do tego, że czasem opiekuje się nim ktoś inny. Nigdy nie znikaj bez pożegnania, nawet jeśli będzie to oznaczało konieczność zmierzenia się z wybuchem płaczu.

15. Czy 16-miesięczne dziecko potrzebuje zabaw z kolegami?

Tak. Stwarzaj mu jak najwięcej możliwości nawiązywania kontaktów z innymi dziećmi, jednak nie oczekuj, że od razu zacznie się z nimi bawić. Na początku będzie je traktować trochę jak duże zabawki, które można odepchnąć albo wyjąć im z rąk wiaderko czy łopatkę. Będzie się bawić nie z nimi, a obok nich. To zupełnie normalne. Z czasem to się zmieni, jednak by tak się stało, maluch musi zrozumieć, kim są te zabawne istoty, które czasem widuje. 

Zobacz także: Kalendarz 2 roku życia
Redakcja poleca: Rozwój społeczny dwulatka - film
Poznaj skuteczny sposób na nauczenie dziecka zachowań społecznych - pediatra radzi, jak dostosować naukę do wieku dziecka.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy