GRY
 
 

14 bardzo ważnych pytań o termin porodu

Czy można dokładnie przewidzieć, kiedy nastąpi poród? Co to jest ciąża po terminie? Przedstawiamy odpowiedzi na najczęstsze pytania związane z terminem porodu.

kobieta, mama, ciąża
Prawidłowo przebiegająca ciąża trwa około 38 tygodni, licząc od momentu zapłodnienia, do którego dochodzi w kilka godzin od współżycia. Rzecz w tym, że nawet u kobiety miesiączkującej bardzo regularnie może to nastąpić w przedziale kilku dni (dni płodne cyklu) i dlatego czas trwania ciąży liczymy od daty ostatniej miesiączki (doliczamy dodatkowe dwa tygodnie do wspomnianych 38).

1. Czy znając dzień poczęcia dziecka, można dokładnie obliczyć termin porodu?

W dniu zapłodnienia rozpoczyna się ciąża, która trwa przeciętnie 266 dni. Jeżeli kobieta zna dzień zapłodnienia (zdarza się to bardzo rzadko) lub też prowadzi dokładne pomiary temperatury, może określić dni, w których nastąpiła owulacja i wówczas obliczenie terminu porodu jest dokładniejsze.

Kalkulator terminu porodu pomoże ci obliczyć, kiedy urodzisz.
Redakcja poleca: Jak obliczyć termin porodu? Ginekolog wyjaśnia [WIDEO]
Termin porodu zostanie obliczony przez ginekologa już na pierwszej wizycie ciążowej. na jakiej podstawie oblicza się termin porodu? I właściwie po co? Mówi ginekolog, dr Marian Malinowski.

2. Czy określenie terminu porodu tylko na podstawie USG jest dokładne?

To zależy, kiedy takie badanie zostanie zrobione. Jeśli badanie ultrasonograficzne zostało wykonane w pierwszych trzech miesiącach ciąży, jego wynik można uznać za dość dokładny. Ustalanie terminu porodu tylko na podstawie USG wykonanego w późniejszych miesiącach jest niedokładne, bowiem długość ciała płodu nie zależy tylko od czasu trwania ciąży, jest m.in. uwarunkowana genetycznie. Na przykład dziecko niewysokich rodziców w tym samym miesiącu ciąży może mierzyć mniej niż dziecko rodziców bardzo wysokich. Choroba matki (np. nadciśnienie) czy palenie papierosów mogą spowolnić tempo wzrostu płodu.

3. Jak obliczyć termin porodu, gdy poczęcie nastąpiło podczas karmienia piersią lub krótko po porodzie?

W takich przypadkach, a także gdy poczęcie nastąpiło po odstawieniu pigułki antykoncepcyjnej, termin ustala się na podstawie USG wykonanego w pierwszych trzech miesiącach ciąży. W nowoczesnych ultrasonografach są wbudowane programy komputerowe obliczające termin porodu nie tylko na podstawie pomiarów główki, kończyn i brzuszka na podstawie obrazu USG, ale także biorące pod uwagę datę ostatniej miesiączki. Kobieta, która otrzyma taki wynik, często przywiązuje do tego nadmierną wagę – wszak komputer się nie myli – i jest skłonna już kilka dni po terminie prosić o wywołanie porodu.

4. Czy zdarza się, że termin porodu koryguje się według innych danych, nie tylko terminu ostatniej miesiączki?

Czasem bywa to powodem kolosalnego zamieszania. Nowoczesne ultrasonografy są wyposażone w programy obliczające termin porodu nie tylko na podstawie wielkości główki i brzuszka oraz długości kończyn, ale także uwzględniające datę ostatniej miesiączki. Kobieta często przywiązuje nadmierną wagę do takiego wyniku (wszak komputer się nie myli) i jest skłonna już kilka dni po terminie prosić o wywołanie porodu. Tymczasem za normę uważa się poród odbyty dwa tygodnie przed wyliczonym terminem i dwa tygodnie po nim (czytaj też: Ile można czekać? - Czy poród nie spóźnia się za bardzo?)

5. Dlaczego ustalenie terminu porodu jest takie ważne, czy nie lepiej zaufać naturze?

Każda kobieta chce się przygotować na przyjęcie dziecka. Ponadto czasami dochodzi do sytuacji, kiedy mimo upływu terminu zakończenia ciąży poród nie następuje i jest to ważna informacja dla lekarzy.

Polecamy: Który termin porodu jest prawdziwy?

6. Czy wiadomo, dlaczego poród rozpoczyna się akurat tego, a nie innego dnia?

Impuls do rozpoczęcia porodu pochodzi od dziecka. Gdy osiągnie ono pełną dojrzałość, drogą hormonalną wysyła sygnał, który stymuluje przysadkę mózgową matki do wydzielania oksytocyny – hormonu wywołującego skurcze porodowe macicy. Czasem jednak ten delikatny mechanizm zawodzi.

7. Co się dzieje, gdy ciąża już powinna się zakończyć, a poród nie następuje?

W miarę upływu czasu zachodzą niekorzystne zmiany w łożysku. W jego tkankach odkłada się włóknik (fibryna), co powoduje, że do dziecka nie dopływa wystarczająca ilość tlenu, a także substancji odżywczych.

Czytaj też: Co ułatwi poród - tens, żel, gaz, czy coś innego?

Doładuj
Przeładuj