kobieta, rachunki, liczyć, kalkulator

Rachunki bez dopłat

Opłaty za światło, gaz, telefon, czynsz bywają dużym obciążeniem dla domowego budżetu. Warto uiszczać je tanio, szybko i wygodnie. Czyli gdzie?
kobieta, rachunki, liczyć, kalkulator
Nie zaprzątaj sobie tym głowy co miesiąc – rachunki mogą się płacić prawie same. Wystarczy, że masz pieniądze na koncie i... wybierzesz, jak je regulować.

Opłacaj rachunki przez Internet

Najprostszym i najtańszym rozwiązaniem jest konto internetowe. Mając je, płacisz rachunki o dowolnej porze, siedząc w domu, bez kolejek, tłumu i pośpiechu. Wcześniej jednak sprawdź, jakie opłaty bank pobiera za dokonanie przelewu. Zwykle przelewy internetowe są albo darmowe, albo nie kosztują więcej niż złotówkę każdy.   
Redakcja poleca: Jak dziecko uczy się i rozwija przez zmysły? [WEBINAR 1.]
Za nami pierwszy z 6 bezpłatnych webinarów dla rodziców, organizowanych w ramach akcji „Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem” i prowadzonych przez Dorotę Zawadzką. Ekspertka opowiadała o tym, jak działają zmysły malucha, a ich prawidłowy rozwój wpływa na życie również w przyszłości.

Zrób stałe zlecenie

Niektóre rachunki, o ile są co miesiąc w tej samej wysokości (np. czesne za szkołę, rata kredytu, abonament kablówki), możesz zapłacić za pomocą tzw. stałego zlecenia. Po złożeniu dyspozycji twój bank co miesiąc przeleje odpowiednią stałą kwotę na wskazane konto w określonym dniu. Banki zwykle pobierają niewielkie opłaty za taką operację.

Opłać rachunki na poczcie

W ten sposób płaciły nasze babcie. Jednak wtedy nie było alternatywy. Choć urząd pocztowy najczęściej jest w pobliżu, to warto z niego korzystać tylko wtedy, kiedy nie masz Internetu, a najbliższy oddział banku znajduje się daleko lub wręcz w innym mieście. Poczta Polska pobiera prowizje od dokonywanych wpłat, chyba że posiadasz konto w Banku Pocztowym.

Zapłać rachunek za prąd w sklepie

Na rynku działają firmy umożliwiające płacenie rachunków w takich miejscach jak supermarkety, stacje benzynowe, sklepy. Płacąc za zakupy czy benzynę, podajesz po prostu rachunek kasjerowi, a on skanuje go i dolicza kwotę do należności za kupione towary. Oszczędzasz dzięki temu czas – płatność trwa tyle samo, co kupienie jednej rzeczy w supermarkecie.

Płacenie rachunków w sklepach umożliwiają także banki – niektóre z nich podpisują umowy z wybranymi sieciami sklepów. Prowizje za takie przelewy różnią się w zależności od banku. Warto to wcześniej sprawdzić.

Zapłać w kasie danego urzędu

Zwykle każda instytucja oferuje możliwość bezpośredniej wpłaty we własnej kasie. To wygodne, jeśli taki urząd masz niedaleko domu lub pracy. Ale jeżeli gazownia czy zakład energetyczny znajduje się na drugim końcu miasta, jako prowizję musisz doliczyć sobie opłatę za bilet autobusowy lub benzynę, a także czas stracony na dotarcie tam.

Konsultacja: Sławomir Groszek, planer finansowy z firmy doradczej Open Finance.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy