Rady dla przyszłej mamy

Czy poradzisz sobie ze wszystkim, co czeka Cię w ciągu najbliższych dziewięciu miesięcy. Przekonamy Cię, że tak.
kobieta, mama, ciąża, brzuszek
Na Twoim teście ciążowym dwie upragnione kreski. Z jednej strony radość, z drugiej mnóstwo wątpliwości. Czy poradzisz sobie ze wszystkim, co czeka Cię w ciągu najbliższych dziewięciu miesięcy. Przekonamy Cię, że tak.

To wyjątkowe miesiące w życiu każdej kobiety. Czas nadziei i oczekiwania. Choć nie ma się co łudzić, bywa niełatwo. Tyle już nasłuchałaś się od koleżanek, które mają dzieci, więc nic dziwnego, że masz wiele obaw.

Będziesz mieć ciążowe humory
Nawet jeśli pierwszą reakcją na ciążę była radość, to działanie hormonów (estrogenów i progesteronu), które mają za zadanie podtrzymanie ciąży, często powoduje huśtawkę nastrojów. Niektóre rzeczy będą Cię drażnić bardziej niż wcześniej. Złość możesz więc częściej wyładowywać na bliskich, bywa też, że radość czy smutek kończą się niespodziewanym płaczem. To normalne we wczesnym stadium ciąży. Przyzwyczaj się też do myśli, że przez te dziewięć miesięcy mniej będziesz panować nad nerwami.

Dopadną Cię ciążowe dolegliwości
Mdłości i wymioty ma trzy czwarte przyszłych mam i to już od 5.–6. tygodnia ciąży. Zwykle ustępują pod koniec pierwszego trymestru. Jeśli nękają i Ciebie, na początku możesz schudnąć. Nie powinno to zaszkodzić ani Tobie, ani dziecku. Są sposoby, by zapobiec wymiotom, choć nie na każdą przyszłą mamę działają, np. imbir w tabletkach lub jedzenie migdałów. Kurcze natomiast łapią zazwyczaj nocą. Nie do końca wiadomo, co je powoduje: niedobór magnezu, potasu lub wapnia, wieczorne gromadzenie się płynów w nogach czy zbyt długie siedzenie albo stanie. Gdy złapie Cię kurcz, wyprostuj nogę w kolanie, unieś ją wyżej i przygnij mocno stopę w stawie skokowym. Pomasuj bolące miejsce. Zapytaj też lekarza o preparaty z magnezem czy wapniem.

Czy USG zaszkodzi  Twojemu dziecku
Badania ultrasonograficzne są całkowicie bezpieczne. Aparatura USG nie wysyła szkodliwego promieniowania. Podczas prawidłowej ciąży robi się zwykle trzy takie badania. Jednak jeśli potrzebne są dodatkowe, nie obawiaj się. USG w ciąży należy zrobić tyle razy, ile lekarz uzna za konieczne. Pamiętaj, że badanie ultrasonograficzne wykonuje się ze wskazań medycznych, a nie po to, by zobaczyć na monitorze nieurodzone maleństwo.

Musisz zadbać o zęby
Kiedyś mówiono: „Jedno dziecko, jeden ząb”. Ale nie musi się to sprawdzić w Twoim przypadku. Najlepiej jeszcze przed ciążą wyleczyć zęby, bo hormony, które teraz krążą w Twoim ciele, mogą rozpulchniać dziąsła, zwiększając tym samym ich podatność na infekcje bakteryjne czy krwawienie. Dlatego starannie dbaj o zęby i lecz najmniejsze nawet ubytki. Infekcje w jamie ustnej mają niedobry wpływ na rozwijające się dziecko. Nie używaj płukanek zawierających duże dawki fluoru, zrezygnuj z fluoryzacji, bo maleństwo może mieć stałe przebarwienia szkliwa.

Kiedy dziecko zechce wyść na świat
Przed terminem, czyli przed 37. tygodniem ciąży, rodzi się w Polsce około 8 procent dzieci. To naprawdę niewiele. Dzięki współczesnej medycynie udaje się już ratować coraz młodsze maluszki, nawet te, które ważą mniej niż kilogram, choć na początku wymagają one intensywnej opieki medycznej. Nie przerażaj się też, jeśli na początku ciąży masz plamienie, zwłaszcza gdy nie towarzyszy mu ból. Co czwarta przyszła mama je ma. Każde traktuj jednak poważnie, choć w 90 procentach przypadków nie dzieje się nic złego. Pierwsze może się pojawić już w czasie zagnieżdżania się jaja w macicy, około 9–10 dni po zapłodnieniu. Niektóre kobiety mają lekkie krwawienie przypominające miesiączkę około 4. i 8. tygodnia ciąży. Krwawienia w kolejnych trymestrach mogą być oznaką poważniejszych problemów, dlatego zawsze natychmiast zgłaszaj je lekarzowi.
Redakcja poleca: Niepokojące objawy w ciąży - wideo
Jakich dolegliwości w ciąży nie można lekceważyć? Wyjaśnia ginekolog.

Ocena (1 ocena)

5.0
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Wsparcie dla rodziców

Badania przyszłej mamy