dziecko, tata, mowa, rozmowa, nauka mowy, usta
fot. fotolia

5 rad dla taty, jak rozmawiać z dziećmi

Dzieci nie tylko robią to, co się im każe, ale przede wszystkim nas naśladują. Jeśli więc po raz kolejny prosisz malucha, żeby posprzątał zabawki, a on wciąż pozostaje niewzruszony, może czas coś zmienić. Sprawdź, jak rozmawiać z dziećmi.
dziecko, tata, mowa, rozmowa, nauka mowy, usta
fot. fotolia
Jeśli chodzi o dzieci, to zasada "robię to, co widzę, nie to, co każą mi robić" sprawdza się doskonale. Nic więc dziwnego, że jeśli sam leżysz na kanapie, przerzucając kanały i próbujesz przekonać syna, żeby pomógł przy sprzątaniu, twoje wysiłki na nic się zdadzą. Poniżej znajdziecie kilka dobrych rad, które sprawdzą się nie tylko w komunikacji z dzieckiem.

Nawiąż z dzieckiem kontakt 

Nawiązanie bezpośredniego kontaktu z dzieckiem jest dużo skuteczniejsze niż przypadkowe wykrzykiwanie poleceń, gdy stoisz odwrócony plecami. Duże prawdopodobieństwo, że dziecko nawet cię nie usłyszy. Ukucnij, żeby wasze twarze były na tym samym poziomie. Zwróć się do dziecka po imieniu, upewnij się, że cię słyszy i słucha. Możesz zrobić krótki wstęp w rodzaju "Teraz chciałbym cię o coś poprosić".
Redakcja poleca: Rozmowy z dzieckiem o śmierci - film
Jak rozmawiać z dzieckiem o śmierci? Czy małe dziecko może zrozumieć dlaczego już nie zobaczy kochanej babci?

Mów do dziecka prostym językiem

Nie staraj się przesadzać rozmawiając z dzieckiem, używać trudnych słów i wyszukanej składni. Prostszy przekaz ma większą szansę trafić do dziecka. Powstrzymaj się też przed próbą przekazania długich instrukcji - jest prawie pewne, że w głowie zostanie dziecku tylko pierwsze i ostatnie zdanie. Zamiast mówić: "Pozbieraj książeczki, idź do pokoju, po drodze umyj ręce", powiedz: "Posprzątaj książeczki i powiedz, jak skończysz". Wtedy będzie czas na kolejny etap.

Pamiętaj, że rozmawiasz z dzieckiem

Rozmawiając z dzieckiem, nie tylko dostosuj treść przekazu, ale też ton głosu i sposób, w jaki do niego mówisz. Najlepiej, gdyby wasze oczy znajdowały się na podobnej wysokości, wystarczy ukucnąć lub wziąć dziecko na kolana (patrz: nawiąż z dzieckiem kontakt).

Pozwól dziecku wybierać

Dzieci lubią wybór, ale nie olbrzymi. Jeśli zapytasz, w którym kubku chce wypić kakao, możesz być pewien, że albo będziecie pić kakao z dziesięciu kubków, albo nigdy nie skończycie śniadania. Wybór: czerwony lub w kropki w zupełności wystarczy.

Mów pozytywnie

Mówiąc do dziecka, staraj się unikać zakazów. Jeśli dziecko chce koniecznie pograć w piłkę w salonie, zamiast powiedzieć: "Nawet nie próbuj przynieść tu piłki", powiedz: "A może spróbujesz pograć na podwórku?".

Słuchaj, co mają do powiedzenia

Każde dziecko, nawet to najbardziej nieśmiałe, chce się podzielić z najbliższymi swoimi uczuciami. Nie ograniczaj się do wydawania poleceń, zadawaj pytania. I to takie, na które chcesz usłyszeć odpowiedź. Dopytuj, jeśli dziecko chce opowiedzieć historię z przedszkola, to najlepszy sposób, żeby okazać zainteresowanie jego światem.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy