GRY
 
 

15 rad dla taty, który zostaje sam z dzieckiem

Potrafisz robić pompki i reinstalować Windowsa, ale czujesz, że dzień spędzony sam na sam z niemowlęciem cię przerasta? Spokojnie, dasz radę.

tata, dziecko
fot. Panthermedia
Jeśli nie miałeś dotąd okazji zajmować się niemowlęciem bez niczyjej pomocy, masz pewnie lekką tremę. Ale przecież nie święci garnki lepią, prawda? O czym powinieneś pamiętać? Na co uważać? Jak możesz ułatwić sobie zadanie? Zapytaliśmy o to Sebastiana Misiuro. Swoimi dziećmi, Tosią i Tymkiem, zajmował się nie raz i nie dwa, także wówczas, gdy były jeszcze niemowlętami. Kiedy? Na przykład wtedy, gdy jego żona Kasia wróciła po urlopie macierzyńskim do pracy (wziął wówczas dwutygodniowy tacierzyński) i gdy maluchy chorowały (brał zwolnienia lekarskie na zmianę z żoną). Oto jego rady dla ojców debiutantów.

1. Tato, nie bój się dziecka...

Zajmowanie się niemowlakiem nie jest sztuką tajemną, dostępną tylko dla kobiet. Musisz się tego nauczyć, tak samo uczyłeś się prowadzić samochód, grać na gitarze i robić mnóstwo innych rzeczy. Ucz się od mamy dziecka, z książek, czasopism itd. Nie jest to jakaś straszna filozofia, ale sporo rzeczy powinieneś wiedzieć.
Redakcja poleca: Czy ojcowie są tak samo dobrymi rodzicami, jak mamy? [SONDA ULICZNA]
O to, czy ojcowie są tak samo dobrymi rodzicami, jak mamy zapytaliśmy przechodniów. Zobacz co mieli do powiedzenia!

2. Tato, bądź delikatny, kiedy trzymasz dziecko

Pamiętaj o podtrzymywaniu główki i o tym, że zamaszyste ruchy nie są tym, co tygrysy (te najmłodsze) lubią najbardziej. Na początku może nie być ci łatwo, zwłaszcza jeśli jest z ciebie kawał chłopa, a dziecko dopiero co przyszło na świat. Gdy Tymek był noworodkiem, niemal cały mieścił się w moich dłoniach, wystawały mu tylko nóżki. Nie robiło to na mnie większego wrażenia, bo wcześniej zajmowałem się Tosią i miałem już wprawę. Spokojnie, ty także jej nabierzesz. I to szybciej niż myślisz.

3. Mów do dziecka

Nieważne, czy akurat kąpiesz dziecko, czy tylko zmieniasz mu pieluchę. Cokolwiek robisz, mów. Maluchowi będzie przyjemniej, a tobie łatwiej, bo dziecko skupi się na tobie i twoim głosie. Co masz mówić? Co chcesz. Ja opowiadałem o wszystkim, co mi przyszło do głowy, najczęściej o tym, co widzę. Robiłem to normalnie. Postanowiliśmy z Kasią, że będziemy zwracali się do dzieci wyraźnie, bez zdrabniania i bez „A ti, ti, bobaśku”. To wspomaga rozwój mowy dziecka.

4. Jeśli nie jesteś pewien - pytaj

Było mi łatwiej, gdy wiedziałem, co i kiedy mam robić. Co podać do jedzenia rano, co później, w co ubrać w domu, w co na spacer. W końcu nikt nie rodzi się z kompletem informacji na temat zajmowania się niemowlakiem.

5. Słuchaj rad, tato

Jeśli na przykład ktoś, kto się na tym zna (pediatra, twoja żona, rodzic z doświadczeniem), mówi ci, że dziecku trzeba przed spacerem smarować twarz kremem, rób to, nawet jeśli sam nie posmarowałbyś się nim za żadne skarby i uważasz, że nie ma takiej potrzeby.

Doładuj
Przeładuj