Co zrobić, by dziecko szybko usnęło?

Co zrobić, żeby małe dziecko usnęło w miarę szybko? Przedstawiamy rady, dzięki którym usypianie maluszka przestanie być męczące.

Problemy ze uśpieniem dziecka często doprowadzają do zniecierpliwienia, rozpaczy i zmęczenia jego rodziców. Tymczasem wystarczy odrobina konsekwencji i dobrej woli, aby usypianie maluszka nie kończyło się codziennie Waszym rozstrojem nerwowym.

1. Rytuały
Dla maluszka wyjątkowo ważna jest powtarzalność zdarzeń. Dlatego trzymaj się jednego, raz na zawsze ustalonego, planu dnia i kładź swoje maleństwo o stałej porze. Gdy kąpiel jest codziennie o tej samej godzinie, kolacja przebiega tak samo, a usypianiu towarzyszy ta sama kołysanka, czy bajeczka, dziecko czuje się bezpiecznie i szybciej zasypia. Staraj się, by święta czy wizyty przyjaciół nie wytrąciły Was z rytmu.

2. Wietrz dokładnie przed snem
Chłodne, świeże powietrze sprzyja lepszemu snu i dorosłych, i dzieci. Codziennie dokładnie wietrz sypialnię maluszka, a w lecie starajcie się spać przy otwartym oknie. Dbaj, aby temperatura w pokoju liczyła 18-20 stopni (wyższa temperatura nie tylko sprzyja namnażaniu się roztoczy, ale i po prostu męczy maluszka).

3. Nie denerwuj się
Jeśli usypiasz dziecko już kolejny kwadrans i czujesz, że zaraz wybuchniesz, lepiej oddaj pałeczkę tacie lub babci maleństwa. Dzieci wyraźnie wyczuwają emocje. Jeśli Twój szkrab czuje, że jesteś zdenerwowana, sam również staje się niespokojny i pobudzony. A to z pewnością nie ułatwi mu zasypiania.

4. Wyciszaj przed snem
Skoczna muzyka, łaskotki i wesołe turlanie się po materacu – choć to wszystko sprawia dużo frajdy maluszkowi, na pewno nie powinno mieć miejsca wieczorem tuż przed snem. Wyciszaj dziecko, opowiadając mu spokojne bajki (wilk z "Czerwonego Kapturka" zdecydowanie powinien wieczorami zmieniać się w przymilnego psiaka) lub nucąc cicho kołysanki. Dobrym rozwiązaniem jest ciepła kąpiel lub delikatny masaż.

5. Wygodnie i zdrowo
Małe dziecko powinno spać na płaskim, w miarę twardym materacyku, bez poduszki pod głową. Ubieraj maluszka do snu w bawełniane, przewiewne ubranko. Staraj się nie przegrzewać malca – spocone dziecko z łatwością złapie infekcję.

6. Ukróć dzienne drzemki
Być może Twój maluszek ma problemy z wieczornym zasypianiem, ponieważ śpi za dużo w ciągu dnia? Dziecko powinno samo regulować swój cykl snu i czuwania, ale gdy zbliża się do pierwszych urodzin, możesz powoli ingerować w jego drzemki.

7. Budź wcześniej
Wstajesz o siódmej rano i do dziesiątej chodzisz na paluszkach, aby nie obudzić swojego maleństwa? A wieczorem, gdy ono dopiero zaczyna się rozkręcać, Ty już padasz z nóg? Nadszedł czas na zmianę rytmu dnia Twojego malca! Codziennie staraj się budzić go o kilka minut wcześniej i odpowiednio wcześniej kładź go spać. Po kilku dniach wieczorne zasypianie powinno się uregulować.

8. Daj do picia wodę, nie mleko
Jeśli Twoja pociecha budzi się w nocy co godzinę i głośno domaga się jedzenia, spróbuj podawać mu zamiast mleka czy soku, czystą wodę. Być może dojdzie do wniosku, że nie warto wstawać, skoro w zamian nie dostaje żadnego smakołyku.

9. Nie baw się z maluszkiem w nocy
Ucinaj w zarodku wszystkie próby nocnej zabawy dziecka. Stanowczo mów, że teraz jest pora na sen i nie pozwól, by szkrab swoim płaczem zmusił Cię do zmiany decyzji. Jedynym ustępstwem niech będzie kołysanka. Możesz też skłonić tatę brzdąca, aby właśnie ten poszedł uśpić dziecko. Maluch z pewnością łatwiej odstąpi od zabawy z tatą niż z mamą.

10. Przeprowadzka do własnego łóżeczka
Maluch, który czuje tuż pod nosem mleko mamy z pewnością będzie budził się częściej, niż jego rówieśnik, śpiący we własnym łóżeczku. Postaraj się nakłonić maluszka do spania w jego łóżeczku. Jak to zrobić, dowiesz się z tekstu. (Zobacz także: Usypiam we własnym łóżeczku)

11. Zapal lampkę
Przyćmione światło w sypialni maluszka pozwoli mu szybko rozpoznać otoczenie w razie nocnej pobudki. Dzięki temu być może uda mu się zasnąć bez pomocy mamy. Możesz kupić zabawną, energooszczędną lampeczkę (np. w kształcie kaczuszki czy pajacyka), którą wtyka się bezpośrednio do kontaktu.
Redakcja poleca: Jak nauczyć dziecko samodzielnego spania? - film
Zobacz porady psychologa, które pomogą ci nauczyć dziecko przesypiania całych nocy.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy