GRY
 
 

Rady na małego uparciucha

Jeśli masz w domu malucha z charakterkiem... to potraktuj jego upór jako zaletę. Ale uważaj, by upór nie przekształcił się w chęć manipulowania Tobą.Jeśli masz w domu malucha z charakterkiem... to potraktuj jego upór jako zaletę. Ale uważaj, by upór nie przekształcił się w chęć manipulowania Tobą.Oto rady, dzięki którym zapanujesz nad małym uparciuchem i jednocześnie pozwolą Ci one zachować ciepłe i pogodne relacje małym buntownikiem.

1. Nie pokazuj na każdym kroku, „kto tu rządzi”, bo w ten sposób dziecko nie zdobędzie upragnionej niezależności, nie nabierze większej pewności siebie.

2. Nie nadużywaj słowa „nie”. Maluch Cię naśladuje. Zacznie częściej używać tego słowa, a przecież na tym wcale Ci nie zależy.

3. Czasem pozwól dziecku zbuntować się. W ten sposób okazujesz mu swój szacunek.

4. Nie stosuj zbyt wielu zakazów. One ograniczają dziecięcą wolność.

5. Zawieraj z dzieckiem umowy – gdy czegoś się domaga, powiedz np. „Najpierw zrobimy zakupy, potem pójdziemy na plac zabaw”.

6. Bądź konsekwentna, gdy raz powiedziałaś „nie”, wytrwaj nawet wtedy, gdy dziecko mocno nalega na zmianę zdania.

7. Pokazuj właściwe wzorce zachowań. Gdy jesteś zła, kontroluj swoje reakcje.
Nie krzycz, nie wyładowuj złości na innych.

8. Nie nadużywaj kar – przeciwnie, jak najczęściej nagradzaj za dobre zachowanie.

9. Rozmawiajcie, ale nie wdawaj się z malcem w długie dyskusje. Przekonuj stanowczo, ale krótko. Nie daj się sprowokować, gdy wytacza nielogiczne kontrargumenty.

Krystyna Zielińska, psycholog

Redakcja poleca: Jaką rolę w twoim dzieciństwie odegrała babcia? [SONDA ULICZNA]
O to, jaką rolę w naszym dzieciństwie odegrała babcia zapytaliśmy przechodniów. W niedzielę obchodzimy Dzień Babci i z tej okazji życzymy wszystkim babciom dużo zdrowia i uśmiechu!

Ocena (0 oceny)

0.0
Doładuj
Przeładuj