jak nauczyć dziecko spać w łóżeczku

Rady na nocne kłopoty

Już ochrypłaś od śpiewania kołysanek, już nie czujesz pleców od noszenia maleństwa, krótko mówiąc: masz dość usypiania! A ono jak nie spało, tak nie śpi. Co wam pomoże?
jak nauczyć dziecko spać w łóżeczku
Kiedy dziecko śpi, rośnie najintensywniej (bo to właśnie nocą następuje wyrzut hormonu wzrostu), jego mózg odpoczywa i rozwija się, a układ odpornościowy zbiera siły na kolejny dzień. Wyspany malec lepiej je i rzadziej płacze. Wydawać by się zatem mogło, że i jemu powinno zależeć na zaśnięciu! Tymczasem w praktyce jest wprost przeciwnie: ty dwoisz się i troisz, by je uśpić, a on uparcie otwiera oczka. Jeśli taki scenariusz powtarza się codziennie, sprawdź, czy na pewno o czymś nie zapomniałaś. Oto, jakie warunki warto spełnić, by maluch dobrze spał.

Pełny brzuszek
Noworodek nie umie jeszcze najeść się na zapas, dlatego mimo twoich wysiłków, będzie się budził co trzy, cztery godziny na jedzenie. Ale już czteromiesięczny maluch, jeśli wypije wieczorem porządną porcję mleka, pośpi nocą dłużej (a w drugim półroczu życia uda mu się przespać nawet całą noc). Nie dziw się, jeśli siedmio-, dziewięciomiesięczne dziecko zacznie budzić się częściej niż zwykle: w tym okresie przeżywa intensywny okres rozwoju i potrzebuje więcej kalorii niż wcześniej. Jeżeli jednak w ciągu dnia maluch będzie jadał wysokokaloryczne posiłki, w końcu przestanie traktować nocne karmienia jako najlepszy sposób na uzupełnienie zapasu energii.
Nasza rada. Aby wydłużyć sen dziecka, nie czekaj, aż samo obudzi się nocą z głodu, ale podaj mu pierś np. zanim sama położysz się do łóżka. Jest szansa, że nakarmiony przez sen malec prześpi pierwszą swoją stałą porę karmienia.

Stały rytm dnia
Malec usnął w dzień później niż zwykle i w dodatku spał dwa razy dłużej? Wieczorem na pewno nie zgodzi się zasnąć o normalnej porze. Postaraj się więc uczyć kilkutygodniowe dziecko odróżniania dnia od nocy. Gdy utnie sobie drzemkę w dzień, nie zaciągaj zasłon w oknach, nie wyłączaj radia, mów ściszonym głosem, ale nie szeptem. Mózg malucha rejestruje te domowe odgłosy, dzięki czemu jego drzemka nie jest aż tak głęboka i długa jak sen w nocy.
Nasza rada. Codzienny spacer z niemowlęciem pomoże ci uregulować jego pory drzemek i wieczornego zasypiania. Maluchy zwykle bez problemów zasypiają na dworze, dlatego wychodźcie na spacer tuż przed porą drzemki.

Spokój wokół
I to nie tylko wieczorem, choć wtedy rzeczywiście spokój potrzebny jest najbardziej. Paradoksalnie po dniu wypełnionym zabawą dzieci śpią gorzej. To dlatego, że nadmiar wrażeń (nawet tych pozytywnych) może zakłócić pracę niedojrzałego systemu nerwowego malca. Ostatnie dwie godziny dnia przeznaczaj na wyciszanie maluszka. Możecie w tym czasie pooglądać książeczkę, pobawić się pluszakami albo spokojnie pokołysać się przy ściszonej muzyce. Nie włączaj wtedy telewizora: migające obrazy to tortura dla kilkumiesięcznego dziecka.
Nasza rada. Jeśli zaplanowałaś wypad z dzieckiem np. na zakupy, postaraj się zrobić to przed południem. Dzięki temu maluch zdąży przed wieczorem odpocząć po ekscytujących wydarzeniach.


Domowe rytuały
Dzieci lubią, gdy codziennie wszystko odbywa się tak samo, bo dzięki temu czują się bezpiecznie i mają wrażenie, że panują nad sytuacją. Postaraj się zatem, aby wieczorne czynności zawsze wyglądały podobnie. Kiedy wieczorna kąpiel, masaż i kołysanki zawsze są o stałej porze i w tej samej kolejności, dziecko uspokaja się i łatwiej zasypia, gdy nadejdzie jego pora snu.
Nasza rada. Zanim ustalicie wieczorne zwyczaje, zastanów się, czy na pewno wszystkie z nich chcesz powtarzać co dzień. Nie masz zamiaru co dzień usypiać maluszka np. w leżaczku, lepiej nie rób tego przez trzy wieczory z rzędu. Czwartego dnia możesz już nie mieć wyboru.

Obecność taty
Jeśli usypiasz dziecko już kolejny kwadrans i czujesz, że zaraz wybuchniesz, lepiej oddaj pałeczkę tacie maleństwa. Niemowlę to barometr maminych emocji. Jeśli czuje, że jesteś zdenerwowana, sam również staje się niespokojny. W takich chwilach lepiej, aby do snu ukołysał go ktoś inny. Choć tata nie poda malcowi piersi, to przecież może go ponosić, ukołysać w ramionach albo położyć się z nim do łóżka i zaśpiewać kołysankę.
Nasza rada. Maleństwo bardzo potrzebuje maminej bliskości, dlatego jeżeli z mężem ustaliliście, że dziś jego kolej usypiania, ty wcześniej przeczytaj malcowi książeczkę albo pobaw się z nim.

Odpowiednia pora
Jeśli położysz maluszka za wcześnie do łóżka, będzie godzinami przewracał się z boku na bok. Ale nie ulegaj też pokusie „przetrzymania” dziecka do późna, bo im bardziej zmęczone dziecko, tym trudniej mu zasnąć. Kiedy zatem nadchodzi pora na zdecydowaną akcję? Gdy zauważysz pierwsze objawy zmęczenia: ziewanie, pocieranie oczu albo popłakiwanie bez wyraźnego powodu.
Nasza rada. Jeśli maluch codziennie zasypia po godz. 22, spróbuj zmienić jego rytm dnia: budź go wcześniej rano.

Wygodne ubranko
Niemowlę jest wrażliwe prawie tak samo jak księżniczka na ziarnku grochu! Zatrzaski na plecach, wąskie nogawki albo drapiący materiał – to go tylko rozdrażnia. Piżamka malca powinna być luźna i przewiewna, najlepiej z bawełny.
Nasza rada. Są dzieci, które zasną tylko wtedy, kiedy mają gołe stópki – jeśli twój malec również do nich należy, uszanuj jego przyzwyczajenia.

Przykręcone kaloryfery
Gorąco w sypialni przeszkadza nawet dorosłemu w zaśnięciu, a co dopiero takiemu maluszkowi! Temperatura w pokoju nie powinna przekraczać 20°C. To ważne zwłaszcza w miesiącach, kiedy grzeją kaloryfery, bo każdy stopień wyżej oznacza spadek wilgotności powietrza, a to jest niekorzystne np. dla śluzówki noska.
Nasza rada. Zanim zaczniesz usypiać dziecko, wywietrz jego sypialnię. Świeże powietrze pomaga zasnąć.


Mięciutka przytulanka
Znajoma kołderka czy miś daje dziecku poczucie bezpieczeństwa. To godni zastępcy mamy. Ale uwaga – tylko do zaśnięcia! Pluszowi przyjaciele do rana nie powinni spać z dzieckiem w pierwszym półroczu życia. Jeśli dwu-, trzymiesięczny malec wtuli buzię w puszystego misia, może mieć kłopoty z oddychaniem.
Nasza rada. Jeśli codziennie dziecko zasypia z tym samym pluszakiem, przyzwyczaja się do niego, a jego obecność ułatwia mu zasypianie np. w obcym łóżku podczas weekendu u babci.

Wygodne łóżeczko
Za miękki albo za twardy materacyk utrudnia zasypianie. Wybierz więc taki w sam raz: elastyczny, ale na tyle twardy, by nie zapadał się pod ciężarem ciała dziecka. Zrezygnuj też z podkładania poduszki pod główkę niemowlęcia. Lekarze odradzają to przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo dziecka. Jego głowa jest dość duża i ciężka w stosunku do reszty ciała, a mięśnie szyi – słabe. Jeśli więc maluch utkwi nosem w miękkiej poduszce, może nie mieć sił, aby się odwrócić na plecy.
Nasza rada. Dzieci zwykle nie lubią spać pod ciężką kołdrą. Dobrą alternatywą jest śpiworek lub lekki otulaczek.

To mnie budzi!

Poznaj częste przyczyny nocnych pobudek:
- Głód. Najmłodsze niemowlę potrzebuje nocnej przekąski. Ale już dziewięciomiesięcznemu dziecku możesz np. dać w nocy do picia wodę, nie mleko. Być może dojdzie wtedy do wniosku, że nie warto się budzić, skoro w zamian nie dostaje żadnego smakołyku.
- Potrzeba bliskości. Jeśli ostatnio wróciłaś do pracy, twoja pociecha może nocą domagać się dodatkowej porcji pieszczot. Bądź cierpliwa, niedługo przyzwyczai się do nowej sytuacji.
- Wyspanie. Być może szkrab ma problemy z wieczornym zasypianiem, ponieważ śpi za dużo w ciągu dnia? Sprawdź w ramce na następnej stronie, ile snu potrzebuje twoje dziecko.
- Alergia. Delikatne swędzenie może wybudzić nawet największego śpiocha. Pamiętaj też, że kłopoty ze snem są objawem wielu infekcji (np. zapalenia dróg moczowych albo zapalenia ucha).

Ile snu dla maluszka?
Zdrowe dzieci śpią tyle, ile potrzebują (to zależy od ich temperamentu, genów i wrażliwości). Sprawdź jednak, ile śpi statystyczne niemowlę i starszy maluch.
1. miesiąc – ok. 16–20 godz.
2–3. miesiąc – ok. 16 godz.
4–6. miesiąc – ok. 14–16 godz.
7–12. Miesiąc –ok. 13 godz.
2–3. rok życia – 12–14 godz.


Konsultacja: dr n. med. Anetta Jeziorek, neurolog dziecięcy, pracuje w Klinice Neurologii Dzieci i Młodzieży Instytutu Matki i Dziecka.

td_dopisek.gif


Redakcja poleca: Jak nauczyć dziecko samodzielnego spania? - film
Zobacz porady psychologa, które pomogą ci nauczyć dziecko przesypiania całych nocy.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy