program wyborczy Trzaskowskiego
fot. screen/Facebook Rafał Trzaskowski

Program wyborczy 2020 Rafała Trzaskowskiego: piątka dla rodziny

10 tys. złotych na remont mieszkania, dodatek 200 złotych do emerytury dla matek za każde dziecko, darmowe żłobki i przedszkola, stypendia dla zdolnych, ale biednych uczniów, 100 złotych dla dzieci na bilet do kina – to jedne z głównych obietnic wyborczych dla rodziny, złożonych przez kandydata na prezydenta Rafała Trzaskowskiego. A co zrobi z 500 plus, któremu był przeciwny?
Agnieszka Majchrzak
program wyborczy Trzaskowskiego
fot. screen/Facebook Rafał Trzaskowski
Z powodu późnego startu w wyborach Rafał Trzaskowski dopiero pod koniec czerwca przedstawił swój oficjalny program wyborczy pod hasłem „Nowa Solidarność 2020" z trzema filarami: „My i najbliżsi", „Nasze otoczenie", „Nasze państwo, nasza wspólnota". Kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta, Rafał Trzaskowski, to najkrótszy stażem kandydat na prezydenta Polski w tegorocznym wyścigu do tego urzędu. Mimo tego zdobył poparcie blisko sześciu milionów wyborców i stał się największym rywalem urzędującego prezydenta Andrzeja Dudy. Już 12 lipca obaj politycy zmierzą się ze sobą w decydującym starciu drugiej tury wyborów. Oto najważniejsze deklaracje w programie wyborczym Trzaskwoskiego.

Program wyborczy Rafała Trzaskowskiego:

Od przeciwnika do zwolennika 500 plus

Rafał Trzaskowski chwali program 500 plus i zapowiada, że go nie cofnie, jeżeli będzie prezydentem. „Jako prezydent zawetuję każdą próbę naruszenia programu Rodzina 500 plus" – zapowiedział.

Przyznał, że nie zawsze miał taki stosunek do 500 plus. „Niektórzy z nas krytykowali ten program, ale ten program jest słuszny. On pozwolił ludziom się odnaleźć w nowej rzeczywistości, trzeba to przyznać. Jest to absolutnie niezbywalny filar naszej polityki społecznej i to był dobry ruch" – stwierdził Trzaskowski na jednym ze spotkań wyborczych.
Redakcja poleca: Czy 500 + jest sprawiedliwie rozdzielane? [SONDA ULICZNA]
Zapytaliśmy przechodniów o to, czy ich zdaniem 500+ jest sprawiedliwie przydzielane i trafia do naprawdę potrzebujących. Z danych rządowych wynika, że programem 500+ objętych jest blisko 4 miliony dzieci. Kasa państwa wydała na ten program ponad 33 miliony złotych.

6 proc. PKB na służbę zdrowia

Pandemia koronawirusa kolejny raz obnażyła niedoinwestowanie polskiej służby zdrowia. „Rząd woli dziś dać pieniądze na propagandę w TVP. Gdyby nie bohaterska postawa lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych i pozostałego personelu, pandemia COVID-19 mogłaby przynieść w Polsce dużo gorsze skutki" – uważa kandydat KO na prezydenta.

Trzaskowski chce to zmienić. Zapowiedział, że jego pierwszą inicjatywą ustawodawczą, jeżeli zostanie prezydentem kraju, będzie złożenie do Sejmu projektu ustawy o zwiększeniu finansowania służby zdrowia poprzez przeznaczenie na ten cel 6 proc. PKB (obecnie jest to ok. 4,5 proc.). Przeliczając to na głowę każdego Polaka, z obecnych 2 tys. 757 złotych wydatki wzrosną do 3 tys. 676 zł. Ma to m.in. zwiększyć liczbę studentów na studiach medycznych, aby liczba ich specjalizacji odpowiadała zapotrzebowaniu w kraju.

Proponuje zmienić PiS-owskie inwestycje i 100 mln złotych na Polską Fundację Narodową przeznaczyć na Fundusz Pomocy Szpitalom. Z kolei 2 mld złotych zamiast na przekop Mierzei Wiślanej chce przekazać na premie dla lekarzy i pielęgniarek.

Postuluje większe pieniądze na psychiatrię dziecięcą, która znajduje się w opłakanym stanie. „Zażądam natychmiastowego podwyższenia wydatków na tę część służby zdrowia" – deklaruje. Jest zwolennikiem medycznej marihuany pomagającej w leczeniu m.in. dzieci z autyzmem, padaczką i chorobami nowotworowymi. Uważa, że dostęp do niej powinien być bez ograniczeń i jako prezydent będzie zabiegał o jej legalizację.

Obiecuje „pakiety darmowej opieki medycznej dla kobiet w ciąży i dwa lata po urodzeniu dziecka, systemu wczesnej wykrywalności nowotworów kobiecych, program powszechnych badań USG piersi/mammograficznych i cytologicznych oraz profilaktycznych szczepień HPV także dla chłopców i młodych mężczyzn".

Będzie się domagał się od rządu przywrócenia dostępu do finansowanych przez państwo programów leczenia niepłodności, a zwłaszcza do in vitro.

„Będę rzecznikiem równych szans dla kobiet"

Trzaskowski deklaruje wyrównywanie szans kobiet na rynku pracy. „Jako strażnik Konstytucji RP będę rzecznikiem równych szans dla kobiet" – zapowiedział.

Przy prezydencie ma działać Rada Kobiet i pełnomocniczka na rzecz równego traktowania kobiet i mężczyzn. Chce „Krajowej Strategii i Programu Przeciwdziałania Przemocy wobec Kobiet", „ustawy o równej płacy za pracę tej samej wartości".

Obiecał wyższe emerytury dla kobiet ubezpieczonych w KRUS, które przybywały na urlopie wychowawczym. „Do emerytury będą mogły zaliczyć także okres przebywania na urlopie wychowawczym. Dzięki temu ich emerytury będą wyższe o kilkaset złotych" – napisał Trzaskowski w programie.

200 złotych dodatku do emerytury dla matek

To ukłon w stronę kobiet wychowujących dzieci i poświęcających się rodzinie. Z propozycją przyznawania 200 złotych do emerytury za każde dziecko wyszła w trakcie kampanii żona przezydenta Warszawa – Małgorzata Trzaskowska.

„Kobiety dokładnie wiedzą, ile energii potrzeba, aby wszystko w rodzinie działało tak, jak należy. Uważam, że kobiety, matki wychowujące dzieci, powinny być docenione, bo nie ma cięższej, bardziej odpowiedzialnej pracy. Za tę pracę i zaangażowanie powinny otrzymywać dodatek do emerytury. Przynajmniej 200 zł za każde dziecko” – zapowiedziała. 

Trzaskowski podkreślił, że popiera pomysł żony i jest gotowy na wcielenie go w życie po objęciu prezydentury.

„Nie może być tak, że kobieta, która przez lata wychowując dzieci, nie wypracowała przyzwoitej emerytury i przez to będzie żyła w biedzie. Rozwiązaniem jest właśnie 200 złotych dodatku do emerytury za każde dziecko. To pozwoli matkom mieć godne i sprawiedliwe emerytury za ogromną pracę, której do tej pory system emerytalny nie dostrzegał” – stwierdził.

Darmowe żłobki i przedszkola

Kandydat Koalicji Obywatelskiej zadeklarował kampanię na rzecz przedsiębiorczości i aktywizacji zawodowej kobiet. W ramach wyrównywania szans między kobietami a mężczyznami w miejscu pracy wprowadzi, wzorem Warszawy, program budowy darmowych przedszkoli i żłobków w całej Polsce.

Zapowiada także rozszerzenie programu Maluch+, odbiurokratyzowanie i wzmocnienie systemu dziennego opiekuna oraz działania w celu podwyższenia wynagrodzenia osób opiekujących się najmłodszymi.

10 tys. złotych na ekoremont mieszkania

Trzaskowski proponuje utworzenie specjalnego funduszu z pieniędzmi dla rodzin. Otrzymają z niego 10 tys. złotych na ekomodernizację domu lub mieszkania, na np. wymianę okien, ocieplenie budynku lub montaż paneli słonecznych.

Młodym proponuje program „Mieszkanie dla młodych" – tak, aby mogli liczyć na pokrycie przez państwo wkładu własnego do kredytu.

Chce więcej tanich mieszkań gminnych. Aby wspomóc samorządy w rozwiązaniu kłopotów mieszkaniowych (samorządy dysponują gruntami pod budowę, ale brakuje im środków finansowych) utworzy Samorządowy Fundusz Mieszkaniowy prowadzony przez Bank Gospodarki Krajowej, zasilony także pieniędzmi z Unii Europejskiej.

Mało zarabiający nie zapłacą podatku

Trzaskowski obiecuje podniesienie kwoty wolnej od podatku do 8 tys. złotych, a dla osób mało zarabiających zniesienie obowiązku rozliczania się z PIT.

„Trzeba dążyć do tego, żeby osoby zarabiające do 30 tys. zł rocznie nie płaciły PIT-u w ogóle. Dla osoby zarabiającej między 30 tys. zł a 65 tys. zł rocznie kwota wolna wyniesie 8 tys. zł" – napisał w programie.

Zapowiedział niższe opłaty za wywóz śmieci. Zdaniem Trzaskowskiego samorządy słusznie wskazują, że błędne zapisy ustawy wymusiły podwyżki cen zagospodarowania odpadów w całej Polsce, stąd przedstawi projekt nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Ma to ograniczyć koszty zagospodarowania odpadów nawet o 1/3.

Więcej pieniędzy dla nauczycieli i stypendia dla dzieci

Urzędujący prezydent Warszawy obiecuje, że będzie się domagał pieniędzy na podwyżki dla nauczycieli. „Nauczyciel nie może zarabiać mniej niż średnia krajowa" – stwierdził.

Trzaskowski chce w edukacji równych szans dla wszystkich dzieci, bo jak mówi „tracimy wybitne jednostki, którym nie było dane urodzić się we wspierających i zamożnych rodzinach". Zapowiada stworzenie systemu stypendiów prezydenta RP dla 50 tys. najzdolniejszych uczniów, zwłaszcza z mniejszych miejscowości, przyznawanych za wyniki w nauce oraz za zaangażowanie obywatelskie i społeczne.

Przy prezydencie ma działać Rada ds. Edukacji z udziałem ekspertów, praktyków, uczniów i rodziców, aby rozpocząć systemową zmianę edukacji w Polsce.

W szkołach zapowiada odchudzenie podstawy programowej, dostosowanie do wymogów współczesności, większą liczbę lekcji angielskiego, zajęcia z przedsiębiorczości i budżety uczniowskie – na wzór budżetów obywatelskich w miastach, „dające uczniom szansę współdecydowania o części budżetu szkolnego". Postuluje, aby w każdej placówce był jeden psycholog szkolny na maksymalnie 300 dzieci.

Obiecał na najbliższe dwa lata kupon dla każdego dziecka i młodej osoby do 21. roku życia na zakup usługi kulturalnej o wartości 100 złotych. Będzie można przeznaczyć go na bilet (z dojazdem) do kina, teatru, muzeum lub nową książkę.

Walka z hejtem, ale bez Karty LGBT

Mimo że w kampanii wyborczej Trzaskowski zaprezentował się jako orędownik wprowadzenia Karty LGBT na terenie całego kraju, to jednak w oficjalnym programie wyborczym nie ma wzmianki na ten temat. Przypomnijmy, że jest to dokument wprowadzający „edukację antydyskryminacyjną i seksualną w każdej szkole, uwzględniającą kwestie tożsamości psychoseksualnej i identyfikacji płciowej, zgodnej ze standardami i wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO)".

Zamiast tego zapowiada walkę z hejtem, dotyczącym osób młodych, często będących ofiarą przemocy rówieśniczej. Trzaskowski chce to robić poprzez edukację, a także wsparcie psychologiczne dla ofiar przemocy.

„W każdej polskiej szkole musi być dostępny wykwalifikowany psycholog bądź pedagog wspierający młodzież narażoną na hejt, zanim dojdzie do tragedii, a rząd powinien przywrócić finansowanie dla młodzieżowego telefonu zaufania" – napisał kandydat na prezydenta.

„Tak" dla związków partnerskich

Prezydent Warszawy ma liberalne podejście do kwestii pojęcia rodziny. Zapowiedział, że jako głowa państwa nie będzie sprzeciwiał się legalizacji związków partnerskich w Polsce i małżeństw par jednopłciowych. Zamierza jako prezydent wnieść do Sejmu projekt ustawy w tej sprawie.

Weto dla zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej

Trzaskowski nie pozwoli na zmiany w ustawie antyaborcyjnej. „Nie jestem zwolennikiem zaostrzania prawa aborcyjnego" – powiedział w jednym z wywiadów. Jego zdaniem otwieranie debaty na temat aborcji w kampanii wyborczej zakończyłoby się „awanturą polityczną".

Życiorys Rafała Trzaskowskiego

Rafał Trzaskowski urodził się w Warszawie. Ma 48 lat, żonę Małgorzatę i dwójkę dzieci – 16-letnią córkę Aleksandrę i 11-letniego syna Stanisława. Z wykształcenia jest doktorem politologii i specjalistą w zakresie spraw europejskich oraz stosunków międzynarodowych.

Ukończył stosunki międzynarodowe na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego (1996), a także filologię angielską na Wydziale Neofilologii UW. Był stypendystą Uniwersytetu Oksfordzkiego oraz paryskiego Instytutu Unii Europejskiej Studiów nad Bezpieczeństwem.

Pracował jako wykładowca w Krajowej Szkole Administracji Publicznej i w Collegium Civitas oraz jako doradca sekretarza Komitetu Integracji Europejskiej i analityk w Centrum Europejskim Natolin.

W 2009 roku został z ramienia PO eurodeputowanym. W 2010 roku był szefem sztabu wyborczego Hanny Gronkiewicz-Waltz w kampanii samorządowej. W rządach PO sprawował funkcję ministra administracji i cyfryzacji, a następnie wiceministra spraw zagranicznych. W 2015 roku uzyskał mandat w wyborach do Sejmu, którego zrzekł się po trzech latach, kiedy wygrał wybory na prezydenta Warszawy.

Hobby Trzaskowskiego to jazda na nartach i windsurfing. Mieszka z rodziną na warszawskich Kabatach we własnościowym mieszkaniu o powierzchni 79 metrów kwadratowych, o wartości ok. 1 mln złotych oraz posiada dziewięcioletnie auto VOLVO XC70. Jest także właścicielem lokalu o powierzchni 126 m kw. o wartości 930 tys. (wspólność majątkowa).

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy