USG w ciąży
fot. Fotolia

Rak jajnika w ciąży? Ma go 3 proc. kobiet – wylecz go!

W ciąży rzadko myśli się o raku. Niestety, ciąża nie chroni przed nowotworem. Dzięki badaniom USG można wcześnie wykryć raka jajnika. Daje to szansę na wyleczenie i urodzenie zdrowego dziecka.
Katarzyna Pinkosz
USG w ciąży
fot. Fotolia
Nowotwory na szczęście rzadko występują w ciąży, jednak warto pamiętać, że ciąża nie chroni przed rakiem. Dbając o zdrowie dziecka, kobieta nie może też zapominać o własnym zdrowiu. Nudności, zaparcia, anemia – w ciąży są częste, ale mogą też oznaczać zupełnie coś innego. Ciąża może maskować proces nowotworowy.
 

Rak jajnika: nr 6 u kobiet

Rak jajnika to podstępny nowotwór: szósty co do częstości występowania u kobiet. W pierwszym okresie nie daje żadnych typowych dolegliwości. Sposobem jego wczesnego zdiagnozowania jest badanie USG. Dlatego paradoksalnie w ciąży, dzięki badaniom USG, można go wcześniej wykryć. To szansa na wyleczenie – a jednocześnie na urodzenie zdrowego dziecka. 
 
Redakcja poleca: Płeć dziecka: czy lekarz może się pomylić - film
Na jakiej podstawie ginekolog określa płeć dziecka i kiedy wynik badania USG w ciąży może być fałszywy?

Objawy, które mogą zaniepokoić

Rak jajnika zwykle rozwija się powoli i przez długi czas może nie dawać żadnych objawów lub są one mało charakterystyczne. W ciąży mogą być mylone z typowymi dolegliwościami w pierwszym okresie ciąży. Mogą to być np.:
  • mdłości,
  • wzdęcia,
  • zaparcia,
  • uczucie pełności w brzuchu.
W bardziej zaawansowanych stadiach raka jajnika mogą pojawić się:
  • ból w okolicach miednicy,
  • zwiększenie obwodu brzucha,
  • szybkie uczucie pełności podczas jedzenia,
  • zmiana częstotliwości oddawania moczu.
Objawy te są jednak mało charakterystyczne. Wszystkie są też typowe dla ciąży – ma je prawie każda kobieta w ciąży.
 

Jak rozpoznać raka jajnika w ciąży

Jak w takim razie rozpoznać raka jajnika? We wczesnym stadium rak jajnika może być podejrzewany podczas badania ginekologicznego albo podczas badania USG. U ok. połowy osób występuje podwyższenie we wczesnej fazie markera nowotworowego CA-125.
W ciąży jest szansa na wczesne rozpoznanie raka jajnika dzięki częstym wykonywaniu badania USG.
Rak jajnika w ciąży jest rozpoznawany u ok. 3 proc. kobiet w ciąży – znacznie częściej niż kiedyś. Powodem jest po pierwsze poprawa diagnostyki i opieki nad kobietą w ciąży. Drugim powodem jest to, że w ciążę zachodzą kobiety starsze niż kiedyś – a ryzyko zachorowania na wszystkie nowotwory rośnie wraz z wiekiem.
 

Jak leczy się raka jajnika w ciąży?

Rak jajnika jest groźnym nowotworem, nie można zwlekać rozpoczęciem jego leczenia. Kobieta powinna pozostawać zarówno pod opieką ginekologa-położnika, jak ośrodka onkologicznego.
Stosuje się takie leczenie, które nie szkodzi dziecku. Można w ciąży stosować techniki operacyjne – laparoskopowe. Można też stosować niektóre chemioterapeutyki, które nie działają szkodliwie na płód. Dzięki temu kobieta może ocalić życie, a dziecko urodzi się zdrowe.

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy