GRY
 
 

Rak szyjki macicy

Co jest przyczyną raka szyjki macicy? Kogo może dotknąć? Jak często dochodzi do zachorowania?


Co jest przyczyną raka szyjki macicy? Kogo może dotknąć? Jak często dochodzi do zachorowania?

Czym jest rak szyjki macicy?

Za wszystkie rodzaje raka szyjki macicy odpowiedzialne są określone typy wirusa brodawczaka ludzkiego – HPV

Rak szyjki macicy rozwija się, kiedy uszkodzone komórki nabłonka zakażone wirusem HPV zaczynają się dzielić bez kontroli. Komórki te mogą się gromadzić w jednym miejscu tworząc guz. Guzy łagodne nie naciekają i z reguły są nieszkodliwe. Guzy złośliwe, jak na przykład rak, mogą naciekać okoliczne tkanki i stanowić poważne zagrożenie dla życia.
Wirusy HPV typu 16 i 18 należą do wirusów „wysokiego ryzyka” i są przyczyną rozwoju 70% przypadków raka szyjki macicy.
Wirusy HPV typu 6 i 11 są wirusami „niskiego ryzyka”, odpowiedzialnymi za 90% przypadków powstawania brodawek narządów moczowo-płciowych (kłykcin kończystych).

Jak szybko rozwija się choroba?
Rak szyjki macicy jest drugim, co do częstości występowania nowotworem u kobiet do 45 roku życia. Od momentu zakażenia wirusem HPV do wystąpienia stadium raka inwazyjnego mija około 5-10 lat. Dlatego szczyt zachorowań na raka szyjki macicy przypada u kobiet pomiędzy 40 a 59 rokiem życia. W skali całego świata rak szyjki macicy jest drugim, co do częstości występowania – po raku piersi – nowotworem złośliwym u kobiet i drugą co do częstości przyczyną zgonów kobiet z powodu raka.

Jak wykrywa się raka szyjki macicy?
Badanie cytologiczne pozwala na wykrycie zmian w obrębie szyjki macicy, zanim nabiorą one charakteru nowotworowego. Rozwijający się stan przedrakowy, a nawet wczesne przedinwazyjne postaci raka, nie dają najczęściej objawów, zmuszających kobiety do wizyty u ginekologa.
Tylko regularne badania cytologiczne, rozpoczęte nie później niż 3 lata po inicjacji seksualnej (lub w 21 roku życia) i powtarzane co rok do 30 roku życia, a następnie co 2-3 lata (jeśli 3 poprzednie wyniki były prawidłowe) pozwalają wykryć chorobę we wczesnym stadium, kiedy istnieje szansa całkowitego wyleczenia.
Badanie cytologiczne, po jego wprowadzeniu w latach 50. XX wieku, w znaczący sposób ograniczyło liczbę zgonów z powodu raka szyjki macicy. Każdego roku w USA badania cytologiczne pozwalają wykryć u 3,5 miliona kobiet zmiany, które wymagają dalszej diagnostyki. W Polsce rutynowym cytologicznym badaniom przesiewowym poddaje się jedynie 30% kobiet. 1/3 Polek cytologii nie robiła nigdy.

Materiał został przygotowany przez organizartorów akcji
"Tydzień Walki z Rakiem Szyjki Macicy"
Redakcja poleca: Czy szczepionki mogą powodować raka? [WIDEO]
Na różnych stronach internetowych można znaleźć informacje, że szczepionki mogą powodować raka. Zapytaliśmy o to prof. Ewę Augustynowicz, która zajmuje się badaniem szczepionek.

Ocena (0 oceny)

0.0
Więcej:
Doładuj
Przeładuj