GRY

Objawy raka trzustki, leczenie i rokowania

Rak trzustki to podstępny zabójca. Przez lata nie daje żadnych objawów, by dać o sobie znać, gdy jest już za późno na leczenie. Jak rozpoznać nowotwór trzustki?
trzustka, choroby trzustki, rak trzustki
fot. Fotolia
Trzustka jest nie lubiana przez lekarzy onkologów ze względu na jej położenie i nie najlepsze towarzystwo. Organ ten z jednej strony jest zasłonięty kręgosłupem, z drugiej wątrobą i jelitami. Właśnie ze względu na to położenie, raka trzustki wykrywa się zazwyczaj przez przypadek (przy diagnostyce innych chorób). Trzustki nie otacza żadna torebka, więc komórki rakowe błyskawicznie przedostają się do krwiobiegu i naczyń chłonnych.

Badanie USG nie zawsze jest skuteczne, czasem potrzebne jest badanie tomografem komputerowym. Tyle, że w Polsce nie wykonuje się takich badań zbyt często (nie ma badań przesiewowych), dlatego śmiertelność z powodu nowotworu trzustki jest bardzo wysoka (aż 90%, przy 5000 zachorowań rocznie).

Jakie są objawy raka trzustki?

Objawy raka trzustki są niespecyficzne – występują w przebiegu różnych chorób. Zwykle pojawiają się, gdy trzustka zaczyna – dosłownie – naciskać na sąsiednie organy; gdy rak jest już bardzo zaawansowany (zwykle od czasu mutacji pierwszych komórek trzustki do czasu wykrycia mija około 12-17 lat; zwykle jest to okres bezobjawowy). W takich sytuacjach operacyjne metody leczenia raka są już najczęściej niemożliwe z powodu przerzutów do innych narządów, a radio- i chemioterapia nie dają dobrych rezultatów.
– Objawy zależą od tego, czy guz jest umiejscowiony w głowie, w trzonie czy w ogonie trzustki. Jeżeli w głowie, to będzie dawał żółtaczkę, jeśli w ogonie, to objawem może być cukrzyca – wyjaśnia prof. Edward Stanowski, chirurg onkolog.

Dolegliwości towarzyszące rakowi trzustki, to:
 • żółtaczka,
 • ból brzucha,
 • utrata masy ciała,
 • dolegliwości trawienne (wzdęcia, biegunki lub zaparcia, wymioty),
 • cukrzyca,
 • zlewne nocne poty,
 • zmiany skórne (rumieniowe lub zakażenia, np. pojawienie się półpaśca),
 • zmiany w przepuszczalności naczyń krwionośnych (m.in. obrzęki kończyn dolnych),
 • przewlekłe zmęczenie.
Dodatkowo mogą pojawić się zmiany w obrazie morfologii krwi obwodowej oraz zaburzenia w składzie jonów sodu, potasu i wapnia.
Niektóre z wymienionych objawów mogą również świadczyć o zapaleniu trzustki, dlatego pierwszym krokiem diagnostycznym jest zróżnicowanie tych chorób. Wczesne zdiagnozowanie raka nie jest łatwe, a szczególnie trudne w rozpoznaniu są objawy nowotworów u dzieci, ponieważ przypominają wiele chorób wieku dziecięcego.
Redakcja poleca: Co sądzisz o tym, aby kobiety w ciąży były badane, czy nie mają depresji? [SONDA ULICZNA]
Zapytaliśmy przechodniów, co sadzą o tym, aby kobiety w ciąży były badane, czy nie mają depresji. Jesteście ciekawi odpowiedzi? Zobaczcie sondę!

Potwierdzenie diagnozy nowotworu trzustki

Wcześniejsze rozpoznanie raka trzustki pozwala na wycięcie trzustki (wraz z okolicznymi węzłami chłonnymi, przylegającym do niej odcinkiem dwunastnicy, pęcherzykiem żółciowym i częścią żołądka) i uchronienie się przed wystąpieniem przerzutów.
Badaniem, które może wykryć zmiany nowotworowe w trzustce jest USG jamy brzusznej. Niestety nie zawsze te zmiany są widoczne w obrazie. Czasem trzeba wykonać badanie tomografem komputerowym. Jedynym, w stu procentach pewnym badaniem potwierdzającym tę chorobę jest biopsja trzustki.
Pomocne w diagnostyce raka trzustki są również badania laboratoryjne w kierunku cholestazy, czyli niewydolności żółciowej. Do cech cholestazy zaliczamy:
 • hiperbilirubinemię sprzężoną,
 • wzrost stężenia ALP i GGTP,
 • niedokrwistość,
 • hipoalbuminemię.
Markerem nowotworowym stosowanym w diagnostyce raka trzustki jest antygen towarzyszący nowotworom przewodu pokarmowego CA 19-9 (GIGA). Jest on używany jako wskaźnik nowotworów złośliwych trzustki i dróg żółciowych. Norma tego wskaźnika dla dorosłego człowieka wnosi: 0-37 U/ml. Służy także do różnicowania przewlekłego zapalenia trzustki od raka trzustki – wtedy często przekracza wartości nawet 500 U/ml. CA 19-9 może nieznacznie wzrosnąć także w raku żołądka, jelita grubego i wątroby. Inne markery nowotworowe, które mogą wzrosnąć w raku trzustki to CEA – antygen karcinoembrionalny oraz AFP – alfafetoproteina (nieznaczne podwyższenie powyżej normy 20ng/ml, ale nie przekraczające 500ng/ml).

Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Mamą być

Pomoc rodzicom