Rakotwórczy czarny węgiel w moczu dzieci z Rybnika
fot. AdobeStock

Rakotwórczy czarny węgiel w moczu dzieci z Rybnika. Zatrważające wyniki badań

„Dzieci z Rybnika są średnio ponad 425 proc. bardziej narażone na działanie substancji rakotwórczych z zanieczyszczonego powietrza niż ich rówieśnicy ze Strasburga” – powiedział epidemiolog Tim Nawrot, który przebadał próbki moczu polskich i francuskich dzieci.
Milena Oszczepalińska
Rakotwórczy czarny węgiel w moczu dzieci z Rybnika
fot. AdobeStock
Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Tima Nawrota, epidemiologa z Uniwersytetu Uhasselt w Belgii, polskie dzieci mieszkające w Rybniku mają o 425 proc. wyższe stężenie czarnego węgla w moczu niż ich rówieśnicy z Francji. Wyniki badań naukowca ujawniono na konferencji „Smog – Szok” zorganizowanej przez Rybnicką Radę Kobiet. Wydarzenie to odbyło się w sobotę, 10 października, w Rybniku.

Rakotwórcza substancja w moczu rybnickich dzieci

Martin Boudot, francuski badacz, pojawił się w lutym w Rybniku, aby zanalizować próbki moczu pobrane od 26 dzieci oraz sprawdzić poziom zanieczyszczenia dioksynami kurzych jaj. Te same badania przeprowadził na dzieciach mieszkających w Strasburgu we Francji. Następnie badaniem próbek zajął się epidemiolog Tim Nawrot.

Wyniki, jakie uzyskano, okazały się zatrważające. W moczu dzieci z Rybnika wykryto aż od 3 do 9-krotnie wyższy poziom czarnego węgla niż u dzieci ze Strasburga. Średnio stężenie tej rakotwórczej substancji powstającej przy spalaniu paliw kopalnych u rybnickich dzieci było o 425 proc. wyższe.

Epidemiolog tak skomentował wyniki swoich badań słowami: „Wyniki dowodzą, że dzieci z Rybnika są średnio ponad 425 proc. bardziej narażone na działanie substancji rakotwórczych z zanieczyszczonego powietrza niż ich rówieśnicy ze Strasburga. Ale w próbkach pobranych od niektórych małych rybniczan czarnego węgla było więcej nawet o 900 proc. niż u młodych Francuzów! Nigdy dotąd nie widziałem tak wysokiego stężenia w podobnych próbkach”.
Redakcja poleca: SIDS, czyli zespół nagłej śmierci łóżeczkowej u niemowląt: jak zapobiegać?
SIDS to zespół nagłej śmierci łóżeczkowej, który dotyka niemowląt. Dzieci są pozornie zdrowe, ale pewnego dnia nie budzą się już ze snu. Jednak rodzice nie są bez szans! Można zmniejszyć ryzyko SIDS i skutecznie zapobiegać nagłej śmierci łóżeczkowej niemowląt. Sprawdź, co to za choroba, i które dzieci są szczególnie zagrożone SIDS.

Projekt Rybnickiej Rady Kobiet w sprawie wpływu zanieczyszczenia powietrza na zdrowie dzieci

Rybnicka Rada Kobiet od roku współpracuje z francuskimi dokumentalistami, belgijskimi epidemiologami i lokalnymi działaczami w ramach projektu poświęconego smogowi i jego wpływie na zdrowie dzieci.

„Tim Nawrot, jako jeden z pierwszych naukowców, zajął się analizowaniem zawartości czarnego węgla w moczu. Jest to rakotwórczy składnik zanieczyszczonego powietrza, który odkłada się w naszych organizmach. Dzięki stworzonej przez niego technologii po raz pierwszy w historii możemy precyzyjnie określić, jak bardzo nasze dzieci narażone są na zanieczyszczenie powietrza (zwłaszcza na smog) i jak wpływa ono na ich zdrowie. Możemy też porównać sytuację w Rybniku z sytuacją mającą miejsce w innych krajach. Wiemy już, że wyniki badań są zatrważające” – stwierdziła jedna z przedstawicielek Rybnickiej Rady Kobiet.

Dzieci, które przez długi czas narażone są na działanie rakotwórczego czarnego węgla, który bardzo łatwo przedostaje się do krwi, wątroby i moczu, mogą mieć bardzo poważne problemy zdrowotne. Substancja ta uszkadza pracę niemal wszystkich organów.

Martin Boudot, który uczestniczył w konferencji „Smog – Szok”, przyznał, że ma nadzieję, że przeprowadzone badania staną się impulsem do bardziej efektywnej walki ze smogiem, choć jego zdaniem lobby węglowe wciąż jest bardzo silne.

Źródło: dziennikzachodni.pl, wyborcza.pl

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy