Czego będą się uczyć dzieci po reformie edukacji
fot. Fotolia

Czego będzie się uczyć w szkole twoje dziecko? Sprawdź!

Jakie lekcje przewiduje nowy program nauczania w 8-letnich szkołach podstawowych? Sprawdź, czego będzie się uczyć twoje dziecko!
Hanna Szczesiak
Czego będą się uczyć dzieci po reformie edukacji
fot. Fotolia
Ministerstwo Edukacji Narodowej przedstawiło ramowy program nauczania dla 8-letniej szkoły podstawowej. Chociaż projekt został skierowany do konsultacji społecznych i może się zmienić, już dziś możecie sprawdzić, czego będę się uczyć wasze maluchy w przyszłości.

Czego dzieci będą się uczyć w podstawówce?

W obecnym programie edukacji ustalona jest minimalna liczba godzin nauczania danego przedmiotu na konkretnym etapie. W nowym projekcie liczba godzin jest z góry ustalona i nie ma możliwości jej zmniejszenia.

Tak jak w 6-letniej szkole podstawowej, w 8-letniej podstawówce w klasach 1-3 będzie obowiązywać edukacja wczesnoszkolna. Dodatkowo maluchy będą się uczyć języka obcego. Zgodnie z projektem dzieci będą się uczyć 20 godzin tygodniowo, a podziału godzinowego poszczególnych zajęć będzie dokonywał nauczyciel (do obowiązkowych bloków zajęciowych należą edukacja polonistyczna, język obcy nowożytny, edukacja muzyczna, edukacja plastyczna, edukacja społeczna, edukacja przyrodnicza, edukacja matematyczna, edukacja informatyczna i edukacja techniczna). Oprócz 2 godzin języka obcego dzieci będą miały 3 godziny wychowania fizycznego tygodniowo.

W 4 klasie do programu wejdą matematyka, informatyka, historia, przyroda, muzyka, plastyka i technika. W 5 klasie pojawią się geografia i biologia. W 7 klasie dojdą chemia, fizyka i drugi język obcy, a w 8 klasie wiedza o społeczeństwie i edukacja dla bezpieczeństwa. Większość zajęć będzie obowiązywała do końca szkoły (nauka techniki zakończy się w 6 klasie, nauka muzyki i plastyki w 7).

Konsultacje ws. nowego projektu potrwają do końca stycznia. Co sądzicie o nowym programie? Myślicie, że wasze dzieci będą uczyć się w takim trybie czy do tego czasu dużo może się zmienić? Jesteśmy ciekawi waszej opinii! Nas dziwi, że w programie nie pojawiają się zajęcia z wychowania do życia w rodzinie, religii czy etyki...

Czytaj także: Co dla mojego dziecka oznacza likwidacja gimnazjów? Jak się w tym odnaleźć?

Źródło: Radio ZET, Dziennik Wschodni
Redakcja poleca: Czy dziecko może nie chodzić do szkoły, tylko uczyć się w domu? - film
Nie podoba ci się klasyczny model edukacji? Wolałabyś, by twoje dziecko było traktowane indywidualnie? Masz dość szkolnych skostniałych zasad? Chciałabyś mieć większy wpływ na to, jaką wiedzę zdobywa dziecko? Zastanów się nad domową edukacją i obejrzyj film, na czym ona polega.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy