ranking imion, najpopularniejsze imiona, księga imion
fot. Fotolia

Najpopularniejsze imiona dla dzieci 2014 roku - ranking do druku

Prezentujemy najbardziej popularne imiona wśród noworodków w 2014 roku. Piszemy też o tym, jakie zmiany w ich nadawaniu przyniesie rok 2015 i co o modnych i nietypowych imionach sądzi znana dziecięca psycholog.
Aneta Grinberg
ranking imion, najpopularniejsze imiona, księga imion
fot. Fotolia

Najpopularniejsze imiona: Lena i Jakub

Ze statystyk opublikowanych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych  wynika, że najpopularniejszymi imiona żeńskimi nadawanymi w 2014 roku w stolicy były: Lena, Zofia, Zuzanna, Hanna, Julia, Aleksandra, Maja i Amelia. Wśród chłopców prym wiodą imiona: Jakub, Jan, Kacper, Szymon, Antoni, Franciszek, Filip i Michał.
To pokazuje, że trendy się nie zmieniają. Imiona te pokrywają się z listą imion męskich i żeńskich najbardziej popularnych imion, jakie były nadawane w 2013 roku. Jak wynika z raportu opublikowanego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w ubiegłym roku wśród dziewczynek królowały dokładnie takie same imiona w kraju, co w pierwszej połowie tego roku. Zmieniały się tylko ich  pozycje w rankingu. I tak w czołówce w kraju w roku minionym były imiona: Lena, Julia, Zuzanna, Maja, Zofia, Amelia, Hanna, Aleksandra, Wiktoria, Natalia. Nieco więcej roszad było w przypadku imion męskich. W Polsce w 2013 roku najczęściej nadawane imiona w kraju to: Jakub, Kacper, Filip, Szymon, Jan, Antonii, Michał, Wojciech, Mateusz, Bartosz.

Zobacz też: Imiona dla chłopców 2013
 

źródło: www.msw.gov.pl
Redakcja poleca: Przyspieszenie porodu: jak naturalnie przyspieszyć poród?
Żeby naturalnie przyspieszyć poród, należy zrobić to w sposób bezpieczny zarówno dla ciężarnej, jak i dziecka. Wśród sprawdzonych metod na przyspieszenie porodu po terminie są m.in. spacer, masaż brodawek i piersi czy stosunek seksualny.

Popularne imiona wciąż te same

Zamieszczona na resortowej stronie top lista najpopularniejszych imion nadawanych w Polsce pokazuje, że moda na czołowe imiona nie zmieniła się znacznie na przestrzeni 8 lat. Utrzymująca się popularność tych samych imiona sprawia, że w grupie w przedszkolu, czy  klasie w szkole  jest aż kilkoro osób o tym samym imieniu.
 
Z tego powodu władze argentyńskiego Rosario, gdzie urodził się jeden z najlepszych piłkarzy na świecie Lionel Messi zakazały nadawania dzieciom imienia Messi. Powodem była obawa, że tak nazwie swoich potomków zbyt duża liczba mieszkańców.  Obawa okazała się słuszna. Nie długo trzeba było czekać jak idąc za sławą piłkarza wielu mieszkańców Argentyny postanowiło tak nazwać syna. Gdy urząd nie wyraził zgody jeden zdeterminowany ojciec wytoczył proces i wygrał.
 

źródło: www.msw.gov.pl

Co o nadawaniu popularnych imion sądzi psycholog dziecięcy?

Zdaniem psychologa dziecięcego nie jest korzystne dla rozwoju dziecka, jeśli w jego grupie rówieśniczej jest wiele osób o takim samym - jak jego - imieniu.
- Małemu dziecku (dwu-trzyletniemu) może to utrudniać dostosowanie się do wymogów opiekunki czy wychowawcy (trudność rozróżnienia, czy zwraca się ona do niego, czy do innego dziecka o takim samym imieniu), starsze dziecko może odbierać obecność innych dzieci o tym samym, co ono, imieniu jako pomniejszanie własnej wyjątkowości i wartości - uważa dr Aleksandra Piotrowska, psycholog dziecięcy. -   Ale uwaga - to nie znaczy, że im rzadziej spotykane imię nadamy dziecku, tym lepiej dla niego. Kilkulatek może nie uświadamiać sobie, iż został obdarowany niezwykle wyszukanym imieniem, ale już w okresie szkoły podstawowej dziecko może spotykać się z wyśmiewaniem i kpinami, wzbudzanymi imieniem, które przed kilku laty tak zachwyciło jego rodziców.

Czytaj także:  4 cechy dobrego imienia dla dziecka - przeczytaj, zanim pójdziesz do USC!

Co jest zakazane przy nadawaniu imienia dla dziecka

- Kierownik urzędu stanu cywilnego odmawia przyjęcia oświadczenia o wyborze dla dziecka więcej niż dwóch imion, imienia ośmieszającego, nieprzyzwoitego, w formie zdrobniałej oraz imienia niepozwalającego odróżnić płci dziecka – informuje Tomasz Demiańczuk, z zespołu prasowego urzędu miasta Warszawa. – Kiedy pojawiają się wątpliwości kierownik USC występuje o opinię dotyczącą danego imienia do Rady Języka Polskiego.
Jak informuje rzecznik warszawskiego ratusza zdarzały się odmowy nadania imienia w Warszawie w przypadku, kiedy rodzice chcieli nadać imię w formie zdrobnienia. Np. Jaś lub Zosia.

Polecamy: Księga imion

Była Magdalena będzie Magda?

- Ustawa dotychczas zabraniała nadawania imion w zdrobniałej formie – informuje rzecznik UM Warszawa. - Jednak to może się wkrótce zmienić, gdyż w tej chwili w Sejmie prowadzone są prace nad nowa ustawą regulującą kwestie związane z nadawaniem imion.
W projekcie tejże ustawy pojawił się zapis o możliwości nadawania dzieciom imion zdrobniałych, jednakże przepis ten w tym kształcie został odrzucony. Jeśli przepisy te zostaną przyjęte będą obowiązywały od 2015 roku.

Stare imiona powoli odchodzą do lamusa, a nietypowe ciągle się zdarzają

Ze statystyk wynika, że odchodzi moda  na imiona staropolskie, takie jak Mieczysław, Bolesław, Władysław.  Dość wysoko, ale z tendencją spadkową  utrzymuje się Wojciech i Stanisław. W przypadku imion dla dziewczynek w pierwszej 20-stce utrzymują się Antonina, Helena i Barbara.
Wśród najrzadziej nadawanych imion w Polsce w 2013 roku były te obcojęzyczne, np. Aliyah, Neli, Leeah (żeńskie) oraz Alvaro, Brandon, Khalid (męskie). W Warszawie  wśród nietypowych imion  pojawiło się: Mercedes, Magnolia, Dafne, Natanel.
 

źródło: www.msw.gov.pl
 
Popularność imienia to jedno, ale jego znaczenie, to całkiem inna kwestia. Czy wiesz, co znaczy imię, które chcesz nadać dziecku? Sprawdź koniecznie w naszej Księdze Imion.

Czytaj także:  Oryginalne imię dla dziecka? A co na to dziecko?
Oceń artykuł

Ocena 5 na 26 głosy

Zobacz także

Popularne tematy